Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak zrobić ocet jabłkowy?

apple-tree-orchard-apfelernte-54629

Jak zrobić ocet jabłkowy?

Ocet jabłkowy ma właściwości lecznicze, prozdrowotne, kosmetyczne, odchudzające, pobudza pracę jelit. Poprawia trawienie ponieważ wydzielane jest więcej soków trawiennych. Ponadto ma właściwości antybakteryjne, oczyszcza złogi zalegające w jelitach. Można przemywać nim twarz w przypadku problemów skórnych.

Warto nieco dłużej zatrzymać się przy właściwościach antybakteryjnych octu jabłkowego. Dzięki temu iż głównym składnikiem jest kwas octowy o działaniu antybakteryjnym i antyseptycznym, wykorzystywany jest do oczyszczania powierzchni oraz odkażania. Octem jabłkowym można leczyć grzybicę paznokci, wszy, brodawki, infekcje ucha. W badaniach naukowych udowodniono iż ocet jabłkowy powstrzymuje namnażanie bakterii chorobotwórczych.

Właściwości octu jabłkowego były znane już w starożytności, używano go do pobudzania krążenia, oczyszczania wątroby, krwi i węzłów chłonnych oraz poprawę witalności. W occie jabłkowym znajdują się enzymy, aminokwasy, pektyny, związki polifenolowe. Niewielkie ilości witamin i składników mineralnych: witamina B1, B2, B3, B5, B6, biotyna, kwas foliowy, witamina C, sód, potas, wapń, żelazo, magnez.

Nowy trend w diecie

Ostatnio pojawił się duży trend na picie octu jabłkowego jako środek odchudzający, stosują go sportowcy, gwiazdy filmowe. Są ku temu dość mocne przesłanki mając na uwadze jego wpływ na układ trawienny. Zaleca się picie 2-3 łyżeczek rozcieńczonych w szklance wody przed posiłkiem. Przestrogą dla osób, które chciałyby w ten sposób przyspieszyć przemianę materii, powinien być fakt, że nie można przesadzać z octem jabłkowym i podrażnić śluzówki żołądka.

Jak zrobić ocet jabłkowy?
Od czego zacząć?

Potrzebujemy słój najlepiej 3 litrowy, około kilograma jabłek najlepiej niepryskane/ekologiczne, cukier lub miód, woda.

Przygotowanie:

Jabłka kroimy na cztery części, pozbywamy się nasion (gniazda nasienne mogą pozostać).

Jabłka umieszczamy w czystym słoju, na wysokość ¾

 

W osobnym naczyniu rozpuszczamy cukier lub miód , w proporcji 4 łyżki na litr przegotowanej wody. Do takiego słoja warto przygotować około 2 litry roztworu. Cukier jest niezbędny do procesu fermentacji, jest pożywką dla drożdży. Jeśli jabłka były bardzo kwaśne można zwiększyć ilość cukru lub miodu.

 

Zalewamy jabłka woda z cukrem tak, aby były przykryte w całości i przykrywamy słój ręcznikiem papierowym, na co nakładamy gumkę recepturkę. Nie polecam stosowania gazy, gdyż mogą przez nią przedostać się do środka muszki owocówki. Nie można również zakręcać szczelnie słoja, ponieważ niezbędny jest tlen do przeprowadzenia fermentacji.

 

Słój odkładamy w ciemne, ciepłe miejsce na około 3-4 tygodnie. Warto mieć go pod ręką, gdyż należy co jakiś czas przemieszać jabłka z wodą, aby nie dopuścić do powstania na wierzchu pleśni. Długość tego procesu jest uzależniona od temperatury, rodzaju bakterii octowych i ilości wytworzonego alkoholu.

 

Jabłka zaczynają się pienić co jest bardzo dobrym objawem. Jest to znak, że zaczyna się fermentacja alkoholowa. Ciecz zaczyna pachnieć octem, na wierzchu może utworzyć się kożuszek fermentacyjny, warto go zamieszać z octem. W momencie, gdy piana zacznie znikać fermentacja będzie dobiegać końca.

 

Gdy piana przestanie pojawiać się na wierzchu, należy przecedzić płyn przez gazę aby nie był mętny i rozlać do butelek. Szczelnie zakręcić, można je przechowywać w ciemnym miejscu przez wiele miesięcy.

 

Na wierzchu jabłek może pojawić się śliska zawiesina (kożuszek) jest to tzw. matka octowa czyli zbiór dobrych bakterii. Nie należy się jej pozbywać, warto przechować w osobnym pojemniku zalaną wodą i wykorzystać jako zaczyn w kolejnym procesie robienia octu, przyspiesza ona proces fermentacji.

 
apple-1873078_640
[gs-fb-comments]
ZNAJDZIESZ NAS:
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Tłusty czwartek – tłusty pączek! KULINARIA Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, skąd wzięła się tradycja tłustego czwartku? Jedno jest pewne. Tłusty czwartek to święto wszystkich łasuchów,

Czytaj dalej »
Woda brzozowa. Jak sok z brzozy wpływa na zdrowie?

O wodzie brzozowej szczególnie głośno robi się na przełomie kwietnia i maja. To właśnie wtedy można spotkać butelki połączone specjalną rurką z pniem drzewa. Sprawdź,

Czytaj dalej »
Close up man hands using smart phone battery low charged battery screen

W dzisiejszych czasach, niemalże każdy jest posiadaczem smartfona. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że staliśmy się niewolnikami wciąż postępującej technologii. Niektórzy nie wyobrażają sobie 15 minut

Czytaj dalej »

Polacy podzielają opinię, że w mediach społecznościowych (73 proc.) i w mediach tradycyjnych (72 proc.) rozprzestrzeniane są nieprawdziwe lub niedokładne informacje, które celowo mają wpływać

Czytaj dalej »
Jasnowidz trzyma w dłoniach szklana kulę. W czasach niepewności zwracamy się w stronę wróżb.

Korzystanie z usług wróżek w czasach niepewności jest szczególnie częste, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym rozpadu rodziny. Zamiast uciekać w stronie astrologii,

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107