Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Woda brzozowa. Jak sok z brzozy wpływa na zdrowie?

Woda brzozowa. Jak sok z brzozy wpływa na zdrowie?

O wodzie brzozowej szczególnie głośno robi się na przełomie kwietnia i maja. To właśnie wtedy można spotkać butelki połączone specjalną rurką z pniem drzewa. Sprawdź, jak się pozyskuje się sok z brzozy, oraz jakie są jego właściwości.

Woda z brzozy bogata jest w wiele witamin, antyoksydantów, elektrolitów oraz minerałów. Zawiera m.in. potas, miedź, cynk i wapń, fosfor, flawonoidy, witaminę C, witaminy z grupy B, kwas salicylowy. Wodę brzozową można stosować zarówno doustnie, jak i zewnętrznie.

Pozyskiwanie soku z brzozy

Wodę z brzozy pozyskuje się najczęściej na przełomie kwietnia i maja, kiedy to substancje odżywcze są transportowane z korzeni aż po pąki i liście. Aby pozyskać sok z brzozy należy w pniu drzewa zrobić niewielki otwór, z którego będzie wypływał syrop. Następnie należy wyposażyć się w szczelną rurkę i zbiornik, do którego sok ten będzie spływał. Podczas jednej doby zbiornik napełni się nawet do 1,5 l. Soku z brzozy nie należy magazynować, gdyż po 3-4 dniach zaczyna kwaśnieć i tracić właściwości odżywcze.

Picie wody brzozowej

Stosowanie wody brzozowej doustnie skutecznie spowalnia procesy starzenia. Dobrze działa także na funkcjonowanie układu nerwowego. Woda brzozowa ma działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwzapalne. Niektórzy twierdzą także, że wpływa korzystnie na poziom cholesterolu we krwi, dzięki czemu reguluję gospodarkę lipidową. Stąd można stwierdzić, że jest naturalną profilaktyką dla chorób układu krążenia. Ponadto ma właściwości wykrztuśne, co szczególnie istotne będzie dla osób, które cierpią z powodu kaszlu. Woda brzozowa ma działanie moczopędne, co pozwala na regularne oczyszczanie z toksyn. Oprócz tego korzystnie wpływa na układ pokarmowy – łagodzi stany zapalne jelit oraz żołądka. Często sięgają po nią osoby, które zmagają się z wrzodami żołądka. Stosowana jest także podczas anginy.

Zewnętrzne zastosowanie wody brzozowej

Obecny w wodzie brzozowej kwas salicylowy, oczyszcza i odświeża skórę oraz odblokowuje pory. Zawarta w niej witamina C chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem oraz przed działaniem wolnych rodników, które w zanieczyszczonym środowisku czują się najlepiej. Jeżeli cierpisz na niewielkie przebarwienia, woda brzozowa skutecznie pomoże się ich pozbyć. Także zwalcza drobne zmarszczki oraz nawilża cerę. Wcieranie wody brzozowej w skórę głowy przyczyni się do pozbycia łupieżu oraz sprawi, że włosy staną się gęstsze, zdrowsze i zwiększą swój blask. Właściwości wody brzozowej przyczynią się także do walki z trądzikiem oraz łojotokowym zapaleniem skóry.

Przeczytaj też:  Rolowane mięśni

Aby zauważyć zdrowotne efekty, woda brzozowa powinna być pita 2-3 razy w ciągu dnia, minimum przez miesiąc. Jeżeli stosowana jest jako wcierka do włosów, należy ją wcierać 2 razy w tygodniu przez miesiąc. Nie należy przekraczać dawki, ponieważ doprowadzić to może do przesuszenia skóry głowy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane ubrania? PORADY W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne

Czytaj dalej »

Druk 3D może ograniczyć marnotrawstwo żywności, bo umożliwia wykorzystanie odpadów i składników odrzuconych np. ze względów estetycznych. Opracowaniem techniki wytwarzania produktów spożywczych drukowanych techniką 3D

Czytaj dalej »
Jak przetrwać pierwszy dzień w nowej pracy?

Myślisz sobie, że nic nie może być gorszego i bardziej stresującego od rozmowy kwalifikacyjnej? Jesteś pełen emocji, promieniejesz szczęściem, bo zostałeś wybrany spośród wielu kandydatów

Czytaj dalej »
Idealny domowy trening? – Ćwiczenia na skakance i hula hop

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń ze skakanką czy hula hop zapewnia utrzymanie świetnej kondycji fizycznej, wspomaga uzyskanie nienagannej sylwetki, a także pozwala zredukować stres.

Czytaj dalej »
Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snu? Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa on nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na regenerację całego ciała.

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107