Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Naukowcy z KUL zbadali, jak młodzi ludzie korzystają z Instagrama

Młode kobiety robią selfie w parku

W sposób problematyczny korzystają z Instagrama osoby z niższym poziomem samooceny – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych w grupie młodych osób przez naukowców z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (KUL).

W badaniu kwestionariuszowym wzięło udział 1600 osób z Lublina, Katowic, Warszawy i Szczecina. Przeprowadzono je w dwóch grupach: w wieku 16-18 lat oraz w wieku 19- 25 lat. „Ta druga grupa jest bowiem najliczniejszą grupą użytkowników Instagrama, według raportu Gemiusa (2018); byli to uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci szkół wyższych” – podali autorzy badań.

Okazało się, że osoby z niskim poziomem samooceny częściej korzystają z Instagrama w sposób problematyczny. „Wynik ten oznacza, że osoby, którym brakuje wiary w siebie i które czują się gorsze, porównując się z innymi osobami, mogą częściej logować się na Instagram i korzystać z niego w sposób nadmierny” – wskazuje dr hab. Aneta Przepiórka z Katedry Psychologii Emocji i Motywacji Instytut Psychologii Wydziału Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Tłumaczy, że „tłem dla tego wyniku mogłaby być teoria społecznej kompensacji, według której biedny staje się bogaty (poor-get-richer), czyli osoby o pewnych niedostatkach społecznych, czy właśnie o niskiej samoocenie, poszukują na portalach społecznościowych potwierdzenia swojej wartości i próbują zrekompensować sobie mniej satysfakcjonujące relacje ze świata rzeczywistego”.

„Co więcej, osoby, które korzystają z Instagrama w sposób problematyczny, mają niższy poziom przekonania o swojej skuteczności działania. Być może, postrzegając siebie jako osobę nieradzącą sobie w życiu prywatnym, zawodowym, nierealizującą w sposób efektywny postawionych celów, szukają ucieczki w życiu wirtualnym, gdzie mogą odpowiednio kreować swój pozytywny wizerunek” – podano w informacji prasowej podsumowującej badania.

Osoby, które gorzej oceniają swoje kompetencje i poczucie sprawstwa w życiu codziennym, częściej korzystają z Instagrama. „Ten kierunek zależności potwierdzają inne badania, gdzie wskazano na ujemną zależność pomiędzy samoskutecznością a zależnością od Internetu” – podano w informacji.

Przeczytaj też:  Ekspertka: rozmawiajmy z dzieckiem o wojnie, nie popadając w skrajności

Wyniki badania pokazują również, że osoby częściej korzystające w sposób problematyczny z Instagrama są mniej zadowolone ze swojego ciała oraz ze swojej wagi. „Byłoby to zgodne z innymi wynikami badań, które wskazują jednoznacznie, jak negatywny wpływ ma Instagram na obraz ciała jego użytkowników” – podkreślili autorzy badań w informacji prasowej.

Jak przypomnieli, raport brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego z 2017 r. wskazywał, że Instagram wśród innych pięciu platform, w tym Youtube, Snapchat, Facebook i Twitter, ma najbardziej negatywny wpływ na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie młodych ludzi.

Ciekawym wynikiem – zdaniem badaczy – było to, że osoby korzystające z Instagrama w sposób problematyczny, częściej jednak miały pozytywny obraz swojego ciała w ocenie innych. „Być może różnego rodzaju funkcje dostępne na Instagramie pozwalają na ulepszanie zdjęć, a tym samym pokazywanie siebie w bardziej korzystnym świetle niż w rzeczywistości, co sprzyja wrażeniu, że jesteśmy pozytywnie oceniani przez innych użytkowników tej platformy” – przypuszczają naukowcy.

Poza tym, osoby korzystające w sposób nadmierny z Instagrama, również częściej przejawiają zachowania prozdrowotne.

„Takie osoby częściej starają się zdrowo odżywiać, unikać używek, mieć zdrowe nawyki, mieć większą aktywność fizyczną. Być może wynika to również z nadmiernego skupienia na swoim wyglądzie” – zaznaczyli autorzy badania.

Potrzeba bycia atrakcyjnymi i troski o swoje ciało może wiązać się z nadmiernymi korzystaniem z Instagrama, gdzie również użytkownicy w dużym stopniu koncentrują się na swoim ciele i wyglądzie. Ten kierunek wywodu potwierdza się w otrzymanych wynikach, gdzie kolejnym ważnym predyktorem dla oceny ciała są zachowania prozdrowotne. Okazuje się, że im lepsze nawyki żywieniowe, troska o swoje zdrowie i ciało, tym większe zadowolenie z obrazu ciała.

Badania zostały zrealizowane w ramach projektu „Przekonania o sobie, zachowania zdrowotne a ocena ciała: moderująca rola uzależnienia od Instagrama” w ramach Narodowego Programu Zdrowia przy wsparciu Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych. Wyniki badań zaprezentowano podczas konferencji prasowej zorganizowanej 12 sierpnia przez Fundację Inspiratornia.

Przeczytaj też:  Drukowana żywność to już nie fantastyka naukowa, ale rzeczywistość

Instagram jest używany przede wszystkim do udostępniania zdjęć i obrazów oraz jest jednym z najbardziej popularnych portali społecznościowych. Obecnie ma na całym świecie ponad 1 miliard użytkowników. W Polsce na Instagramie było zarejestrowanych ponad 6 mln użytkowników – z reguły osób młodych w wieku od 16 do 34 r.ż.

Nadal niewiele jest jednak badań, które dotyczyłyby związku między korzystaniem z Instagrama a jego wpływem na postrzeganie swojego ciała, zwłaszcza u młodych osób.

„Adolescencja jest tym okresem, gdzie ważną rolę w tworzeniu własnego Ja i obrazu siebie pełnią czynniki społeczne i kulturowe. U młodych osób obraz siebie kształtowany jest przez interakcje człowieka z otoczeniem; a poprzez to doświadczenie budują pozytywny lub negatywny stosunek do samego siebie” – podkreślają autorzy badań.

PAP – Nauka w Polsce

amk/ agt/

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Kto wierzy w fake newsy? Badacze chcą zwalczać szkodliwe informacje jak epidemie

Aby skutecznie zapobiegać epidemiom kolejnych fake newsów, warto znać profil osób na fake newsy najbardziej podatnych. A wtedy skuteczniej dobierać narzędzia powstrzymujące rozchodzenie się nieprawdziwych

Czytaj dalej »
Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Umiarkowana ilość cholesterolu we krwi nie jest niczym niepokojącym wręcz jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Głównymi przyczynami podwyższonego cholesterolu jest nadciśnienie, otyłość, zła dieta,

Czytaj dalej »
Co to jest Twitter?

Twitter jest popularnym serwisem społecznościowym. Jego najbardziej podstawową funkcją jest prezentowanie serii krótkich wiadomości, zwanych inaczej „tweetami”. Nazwa serwisu pochodzi od świergotania ptaków (słowo tweet

Czytaj dalej »
Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane ubrania? PORADY W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne

Czytaj dalej »
Ciekawostki na temat youtube

Trudno wyobrazić sobie dziś internet bez YouTube. Ale jeszcze kilkanaście lat temu było zupełnie inaczej – sieci nie było miejsc, gdzie zwykli lidzie mogli łatwo

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107