Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód malinowy

Miód malinowy. Maliny i melisa na czarnym tle.
raspberries-3807954_640

Miód malinowy - właściwości, zastosowanie

Miód malinowy jest wyjątkowo trudny w pozyskiwaniu, przez co bardzo rzadko spotykany. Związane jest to z tym, iż maliny kwitną jedynie przez trzy tygodnie. Pasieka musi znajdować się blisko plantacji z dużym zagęszczeniem krzewów malin. W Polsce najwięcej takich miejsc jest na Lubelszczyźnie. Nektar na miód pozyskiwany jest końcem maja i początkiem czerwca, gdy zaczynają kwitnąć odmiany wczesne. Kolejny zbiór następuje końcem sierpnia, a nawet późną jesienią, kiedy kwitną odmiany późne. Smak miodu będzie się nieco różnił w zależności od pory kwitnienia, jest on silne malinowy, lekko kwaskowaty. Ma jasnozłoty kolor, gdy ulega krystalizacji, staje się niemal biały.

Skład miodu malinowego

W składzie występuje ponad 50 różnych olejków eterycznych takich jak związki polifenolowe, estry, ketony, aldehydy, przez co ma bardzo mocny aromat. Miód ten składa się głównie z węglowodanów w szczególności z glukozy i fruktozy. W składzie obecne są również witaminy i minerały: potas, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, witaminy: B1. B2, B12, B9. W składzie obecne są liczne enzymy pochodzące ze śliny pszczół np.: inwertaza, alfa – amylaza, beta – amylaza.

Właściwości miodu maliowego
  • Stosowany jest głównie podczas stanów obniżonej odporności i przeziębień. Ma korzystny wpływ podczas chorób górnych dróg oddechowych. Wykazuje działanie rozgrzewające, napotne i przeciwgorączkowe.

  • Dzięki dużej zawartości szybko wchłanialnych cukrów jest doskonałym źródłem energii. Szczególnie u osób pracujących fizycznie oraz uprawiających sport. Odżywia organizm, dodaje sił i poprawia samopoczucie.

  • Miód malinowy ma silne działanie antyseptyczne, pomaga w walce z bakteriami i wirusami.  

  • Warto podawać miód malinowy dzieciom mającym problemy z apetytem.

  • Pomaga w leczeniu schorzeń układu pokarmowego, takich jak nieżyt żołądka i jelit. Wzmacnia wątrobę, pobudza wydzielanie żółci. Pomaga w detoksykacji organizmu.

  • Działa korzystnie na pracę układu krążenie, wspomaga pracę serca, obniża ciśnienie krwi, poprawia wytwarzanie hemoglobiny. Spożywanie miodu malinowego stanowi skuteczną profilaktykę miażdżycy.

  • Regularnie spożywany miód malinowy wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego, reguluje jego pracę, pomaga redukować stres, poprawia koncentrację, ułatwia zasypianie.

  • Miód malinowy doskonale sprawdza się w kosmetyce, wpływa korzystnie na skórę, można robić z niego maseczki, jak również peelingi. Dzięki właściwościom antybiotycznym może wspierać walkę z trądzikiem. Jest często stosowany w salonach spa do różnych zabiegów upiększających.

Przeczytaj też:  Alergia na pyłki. Jak sobie z nią radzić?
Stosowanie miodu malinowego

Zaleca się spożywanie jednej łyżeczki miodu dziennie, dobrze jest, zastąpić cukier miodem, do słodzenia kawy czy herbaty. Pamiętać należy, aby nie dodawać miodu do gorących napojów, temperatura powyżej 40 stopni niweluje większość korzystnych właściwości. Miód ten doskonale smakuje jako dodatek do pieczywa, deserów, koktajli. Stosowany jest do wypieków oraz do produkcji domowych nalewek.

[gs-fb-comments]
ZNAJDZIESZ NAS:
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godz. w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych, ponad 14 godz. – oglądając filmy i seriale, oraz prawie

Czytaj dalej »
Mama i dzieci ćwiczą razem z ciężarkami

Sport jest ważnym aspektem w życiu każdego człowieka – a przynajmniej powinien być. Ruch to zdrowie, jak głosi stare przysłowie. Co zrobić, gdy Twoje dziecko

Czytaj dalej »
Jaką dietę stosować przy cukrzycy?

Jaką stosować dietę przy cukrzycy? Prawidłowa dieta przy cukrzycy jest niezmiernie ważna. Zbilansowany dobór produktów, ilość oraz pory ich przyjmowania, odgrywają kluczową rolę w odpowiednim

Czytaj dalej »
Kolorowe drinki w szklankach, udekorowane owocami i ziołami

Chciałoby się rzec: “Święta, święta i po świętach?” No cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasza redakcja ma nadzieję, że spędziliście je w rodzinnym

Czytaj dalej »
Słoik miodu

Miód jest naturalnym bogactwem składników prozdrowotnych wytwarzanych przez pszczoły. Powstaje w procesie przetwarzania nektaru kwiatowego roślin miododajnych, jak również z niektórych wydzielin znajdujących się na

Czytaj dalej »