Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak motywować dziecko do sportu?

Mama i dzieci ćwiczą razem z ciężarkami

Sport jest ważnym aspektem w życiu każdego człowieka – a przynajmniej powinien być. Ruch to zdrowie, jak głosi stare przysłowie. Co zrobić, gdy Twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania żadną aktywną formą spędzania czasu? Mamy kilka wskazówek. Warto podkreślić, że dzieci, które uprawiają jakikolwiek sport od wczesnych lat dzieciństwa znacznie lepiej się rozwijają, są zdrowsze i posiadają większą odporność na zachorowania.

BĄDŹ WZOREM SAMYM W SOBIE

Jeśli masz dziecko, to doskonale wiesz, że ono uwielbia robić to co Ty. Dzieci są fantastycznymi naśladowcami, których nie trzeba namawiać do “papugowania”. Robią to z czystej ciekawości świata i poznania rzeczy, które nie są im jeszcze znane. A jeśli do tego dojdzie jeszcze obecność rodzica – nic bardziej cennego. Dlatego, jeśli chcesz zarazić swoje dziecko miłością do sportu, zacznij go sam uprawiać. Zobaczysz, że Twój syn lub córka momentalnie będą chcieli być tacy jak Ty. W dobie dzisiejszych technologii i świata, który bazuje na przekazie komputerowym, Twoje dziecko może czuć się nieco zagubione, a wręcz uzależnione od wszelkich urządzeń. Nie dopuść do tego. Zacznij od małych rzeczy. Wyjście na spacer, pójście na rower lub rolki lub gra w badmintona może zarazić w Twoim dziecku zamiłowanie do sportu.

MAŁE SUKCESY = WIELKA WYGRANA

Podczas, gdy Twoja pociecha zacznie na serio traktować daną dyscyplinę sportową, nie zapomnij o pochwałach. Są one bardzo ważne, bo dodatkowo motywują do jeszcze lepszych osiągnięć. Dziecko musi ciągle czuć, że to co robi ma sens i komuś się podoba – dopóki nie poczuje, że uprawia ten sport dla siebie, bo z tym bywa różnie.

DBAJ O SYSTEMATYCZNOŚĆ

Twojemu dziecku często nie będzie się chciało pójść na trening. To zrozumiałe, każdy ma czasem gorszy dzień. Nie daj się jednak złamać i jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, ćwicz w Nim systematyczność. Pamiętaj, jeżeli Ty odpuścisz raz, dziecko będzie to wykorzystywać w przyszłości – nie tylko na płaszczyźnie uprawiania sportu. Jeżeli trening oddalony jest od miejsca Waszego zamieszkania i to na Twoich barkach spoczywa dowóz dziecka na trening nie dawaj sobie także taryfy ulgowej. To wielka odpowiedzialność – pamiętaj, że dziecko czerpie wzorce z każdego Twojego zachowania. Jeśli chcesz, aby wyrosło na odpowiedzialnego i systematycznego człowieka, Ty sam musisz wykazywać się takimi cechami.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Ludzie w maskach ochronnych

Opracowany przez dwoje doktorantów kalkulator skuteczności maseczek pozwala obliczyć, jak indywidualne decyzje dotyczące wyboru maseczki mogą wpłynąć na liczbę osób zakażonych koronawirusem. Twórcy zachęcają do

Czytaj dalej »
Jak pielęgnować storczyki? Kobieta ogląda fioletowego storczyka orsnącego w doniczce na oknie

Jak pielęgnować storczyki? ​ Storczyki inaczej zwane orchideami są bardzo efektownymi i eleganckimi kwiatami obecnymi w naszych domach. Bardzo pięknie prezentują się w każdym wnętrzu.

Czytaj dalej »
Szukaj Jak rozpoznać zawał serca? Jak pomóc?

Co roku na zawał serca zapada ok. 100 tys. osób, dlatego nasza redakcja zdecydowała się napisać na ten temat, by być może zamiast mierzyć się

Czytaj dalej »

Jak zrobić domowy makaron? KULINARIA Domowy makaron jest nieporównywalnie smaczniejszy, od tego zakupionego w sklepie. Ale to nie jedyny jego plus. Nie dość, że smakuje

Czytaj dalej »