Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jaką dietę stosować przy cukrzycy?

Jaką dietę stosować przy cukrzycy?

Jaką stosować dietę przy cukrzycy?

Prawidłowa dieta przy cukrzycy jest niezmiernie ważna. Zbilansowany dobór produktów, ilość oraz pory ich przyjmowania, odgrywają kluczową rolę w odpowiednim funkcjonowaniu diabetyków. Dieta jest podstawą leczenia cukrzycy,  poprawia jakość, życia, stan zdrowia, daje kontrolę nad chorobą.

Nieprawidłowa dieta przy zdiagnozowanej cukrzycy może doprowadzić do zaburzeń pracy wątroby, trzustki, nerek, naczyń krwionośnych.

Przy wczesnym zdiagnozowaniu cukrzycy i zastosowaniu diety cukrzycowej w duże mierze można zapobiec leczeniu farmakologicznemu.

Bardzo ważne, jak nie najważniejsze, będzie wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. Umiejętność dobierania produktów, uregulowanie gospodarki węglowodanowej, unikanie tłuszczy nasyconych. Występują różne rodzaje cukrzycy, jednak zasady ogólne są takie same – kontrola glikemii. U osób z nadwaga należy skupić się na utracie masy ciała.

Dieta cukrzycowa:

Posiłki powinny być jak najbardziej naturalne, ze zdrowych nieprzetworzonych produktów. Podstawą jest niski indeks glikemiczny potrawy, co za tym idzie niska zawartość węglowodanów i tłuszczów.  Unikać należy smażenia w głębokim tłuszczu, dań gotowych, alkoholu. Podstawą diety powinny być warzywa. Bardzo istotna jest kontrola wagi ciała i aktywność fizyczna.

Głównym punktem leczenia cukrzycy jest kontrola glikemii czyli poziomu cukru na który. Wpływ ma w największej mierze to co jemy. Przy ustalaniu diety cukrzycowej powinno się uwzględnić przynajmniej 5 posiłków dziennie. Jeśli wstajemy bardzo wcześnie i późno kładziemy się spać dodajemy kolejny posiłek, aby nie było za długich przerw.

Podstawą jest ograniczenie cukrów i węglowodanów prostych – słodycze, owoce, napoje, cukrów złożonych – kasze, ryż, makaron, chleb, ziemniaki.

Ograniczenia te są sprawą bardzo indywidualna, inne będą dla osoby aktywnej, inne dla statycznej i starszej. Unikać należy słodyczy kupowanych w sklepie, wszelkiego rodzaju batoników cukierków, wafelków.

Dobrą bazą węglowodanową będą takie produkty jak: chleb żytni, komosa ryżowa, grube kasze. Diabetycy powinni ograniczyć również owoce do jednej porcji dziennie, są one źródłem cukrów prostych.

Tłuszcze dostarczamy z takich produktów jak: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, masło, awokado, orzechy, pestki dyni i słonecznika, tłuste ryby morskie, mleko kokosowe.

Tworząc nawyki żywieniowe w diecie cukrzycowej dużą wagę należy położyć na śniadanie, gdyż po przebudzeniu występuję często niedocukrzenie, a po zjedzeniu porcji węglowodanów duży skok cukru. Dlatego śniadanie powinno składać się z białka i tłuszczu. Dzięki takiemu posiłkowi dłużej będziemy syci i glikemia będzie pod większą kontrolą.

Zupełnie inaczej jest z kolacją, powinna ona zawierać większą porcję węglowodanów, aby cukier utrzymał się na stabilnym poziomie przez całą noc. Dieta diabetyka powinna być bogata w błonnik, dzięki niemu cukier jest wchłaniany wolniej w jelitach, warto go dostarczyć z warzyw.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Sala centrum danych z abstrakcyjnymi serwerami danych i swiecacymi wskaznikami led

O tym, że Internet w świecie pełni bardzo ważną rolę wie już każdy. Życie każdego człowieka toczy się wokół rozwiązań internetowych, choć czasami bywa, że

Czytaj dalej »

Konflikt serologiczny Dochodzi do niego, gdy kobieta ma grupę krwi Rh- natomiast ojciec dziecka ma grupę Rh+ i płód dziedziczy odczyn dodatni krwi. Wtedy ciało

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić rozgrzewającą herbatę? Gdy przychodzi jesień i zima marzymy o rozgrzewającej herbacie. Jest to wspaniały pomysł na długie wieczory przed telewizorem pod kocem

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się czkawki. Sprawdzone sposoby na czkawkę.

Czkawka spowodowana jest podrażnieniem przepony i  może pojawić się, gdy zjemy za dużo, zbyt ostro, za zimną potrawę lub, gdy połykamy zbyt duże kęsy. Jedzenie

Czytaj dalej »
Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm. Mężczyzna zakłada nakładkę ochronną w ramach profilaktyki zębów

Zgrzytanie zębami, czyli bruksizm jest niczym innym jak niekontrolowanym zaciskaniem zębów, do którego dochodzi podczas snu. Towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk. Osoba cierpiąca na tę przypadłość

Czytaj dalej »