Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Alergia na pyłki. Jak sobie z nią radzić?

Alergia na pyłki

Alergia na pyłki jest alergią sezonową, doskwiera szczególnie mocno wiosną. Typowe jej objawy to katar sienny, łzawienie i swędzenie oczu, kaszel, napadowe kichanie, stany podgorączkowe, ogólne rozdrażnienie. Głównym powodem takiej sytuacji jest natura budząca się do życia po zimowej stagnacji. Pylenie roślin zaczyna się już w lutym i trwa do końca września. Pyłki roślin unoszą się w powietrzu i nie sposób jest ich uniknąć. Niezmiernie uciążliwe są, gdy jest ładna pogoda, świeci słońce w bezwietrzny dzień. Na ilość pyłków krążących w naszym otoczeniu ma również wpływ ładna zima.  Aby ograniczyć symptomy alergii, należy unikać styczności z alergenami w postaci pyłków lub stosować leki niwelujące objawy alergii.

Czym jest alergia na pyłki?

Gdy rośliny budzą się do życia po zimowym śnie, zaczynają kwitnienie, pojawiają się drobne kwiaty, to w nich znajdują się pyłki. Przy udziale powietrza, miliony tych mikroskopijnych pyłków unosi się wokół nas. Wdychamy je, codziennie, przebywając na wolnym powietrzu. Nie każdy rodzaj pyłku będzie alergenem, zależy to od składu chemicznego danej rośliny. Cechą charakterystyczną alergii pyłkowej jest sezonowość występowania objawów, uzależnionych okresu pylenia różnych gatunków roślin. Gdy stężenie poszczególnych pyłków jest bardzo wysokie, występują objawy alergii, które po jakimś czasie znikają. Bywają przypadki cięższych postaci alergii, może być ona wtedy mylona z przeziębieniem. Odkrywamy to, gdy leki na przeziębienie nie dają efektów a symptomy towarzyszą przez dłuższy czas. należy wtedy udać się do lekarz alergologa.

Najwięcej problemów alergikom przysparzają pylące trawy, ich pyłki są najczęstszą przyczyną alergii sezonowych. Okres pylania traw w Polsce rozpoczyna się pod koniec kwietnia. Największe stężenie pyłków w powietrzu przypada na okres od połowy maja do lipca. Do tej grupy alergenów zliczane są również zboża – kukurydza, żyto.

Kolejną dużą grupą roślin produkujących alergeny są drzewa – brzoza, buk, topola, olcha, dąb, wierzba. Uczulają znacznie rzadziej, pierwsze objawy pojawiają się w lutym i trwają do maja.

Na uczulenie sezonowe mają również wpływ rozwijające się wiosną chwasty – szczaw, babka, bylice, pokrzywa. Objawy alergii na te rośliny pojawiają się późnym latem i jesienią.

Objawy alergi na pyłki
 • katar sienny – wodnisty wyciek z nosa,

 • zatkany nos,

 • napadowe kichanie,

 • swędzenie i zaczerwienienie oczu, łzawienie, obrzęk powiek,

 • swędzenie i zaczerwienienie nosa,

 • drapanie w gardle,

 • suchy kaszel, nagłe duszności,

 • suchość i swędzenie w  jamie ustnej,

 • ogólne rozdrażnienie,

 • wysypka skórna – pokrzywka,

 • podwyższona temperatura,

 • ból głowy i zatok,

 • nudności, wymioty,

 • problemy z zasypianiem.

Podstawową metodą diagnozowania jest punktowy test skórny, wykonywany przez lekarza alergologa.

Leczenie alergii na pyłki

Leczenie objawowe

Leczenie alergii na pyłki polega głównie na łagodzeniu objawów za pomocą odpowiednich leków. Są to leki z grupy antyhistaminowych, zawierają substancję hamującą działanie histaminy.  To histamina odpowiedzialna jest za działanie układu odpornościowego, w przypadku wystąpienia alergii. Histamina produkowana jest w nadmiarze, aby zniwelować alergen, skutkiem czego jest wystąpienie objawów jak np. katar, mający na celu usunięcie z organizmu alergenów.   

Alergie leczone są również za pomocą sterydów podawanych głównie w postaci sprayu lub kropli do nosa i oczu oraz maści, są to kortykosterydy.

Używa się również leków obkurczających naczynia krwionośne, które są poszerzone wskutek reakcji alergicznej, co nasila objawy.

Leczenie odczulające

Jest to leczenie długotrwałe, nie zawsze przynoszące pożądane efekty. Polega na podawaniu do organizmu, za pomocą szczepionek lub doustnie, niewielkiej ilości skondensowanego alergenu. Dobiera się je indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności, na co jest uczulony. Leczenie to ma za zadanie uodpornić organizm na czynnik wywołujący alergię, w czasie trwania terapii podaje się coraz większe stężenia pyłków, z którymi organizm przestaje walczyć.

Jak radzić sobie w czasie wzmożonego pylania roślin?

Aby objawy uczulenia nie rujnowały nam każdego dnia, najlepiej jest unikać wdychania pyłków. Nie jest to łatwe podczas codziennego egzystowania, warto zastosować się do kilku wskazówek, aby polepszyć komfort życia przy alergiach sezonowych.

 • Nie wychodzić na spacer lub jogging rano – o tej porze dnia stężenie pyłków w powietrzu jest największe.

 • W okresach wzmożonego pylenia zamykaj okna i drzwi – nie wietrz pomieszczeń, gdyż spowoduje to nadmuchanie pyłków do środka. Warto przewietrzyć pomieszczenia zaraz po deszczu.

 • Zmyj z siebie pyłki – po powrocie do domu weź prysznic, umyj włosy, wierzchnie ubranie przeznacz do prania.

 • Jeśli masz zwierzęta trzymaj je w domu – dotyczy to okresów wzmożonego pylenia, na futrze zwierzaków doskonale przenoszone są alergeny.

 • Unikaj miejsc o zwiększonym stężeniu pyłków – są to parki, łąki, kwiaciarnie, wyjazdy na wieś.

 • W domu stosuj filtry powietrza.

 • Zadbaj o układ oddechowy – w okresie narażonym na alergie unikaj pomieszczeń zadymionych, zanieczyszczonego powietrza.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Europejskie Dni Archeologii to organizowane od 17 do 19 czerwca festyny, pokazy i pikniki, na których można będzie odkrywać zabytki i wziąć udział w warsztatach

Czytaj dalej »
Choroba alzheimera

ZDROWIE UKŁAD NERWOWY Alzheimer – przyczyny, objawy, leczenie Choroba Alzheimera zwana inaczej chorobą otępienną, spowodowana jest zanikiem tkanki mózgowej. Prowadzi do zaburzeń pamięci, mowy jak

Czytaj dalej »

Uczestnicy piątkowego pikniku jako pierwsi będą mogli zwiedzić zrekonstruowane zgodnie z realiami XIII w. średniowieczne grodzisko w Tumie pod Łęczycą (Łódzkie). W perle romańskiej architektury

Czytaj dalej »

Druk 3D może ograniczyć marnotrawstwo żywności, bo umożliwia wykorzystanie odpadów i składników odrzuconych np. ze względów estetycznych. Opracowaniem techniki wytwarzania produktów spożywczych drukowanych techniką 3D

Czytaj dalej »

Grupa hakerów Anonymous odpowiedzialna m.in. za wyłączanie prorządowych rosyjskich mediów, czy internetowych stron Kremla, prawdopodobnie jest zdolna także do dużo poważniejszych ataków. Dzisiaj świat hakerom

Czytaj dalej »