Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Czy można pić kawę w ciąży?

Czy można pić kawę w ciąży?

Wróciłaś niedawno od lekarza, który potwierdził nie do końca wyraźne dwie kreski testu ciążowego? Już teraz wiesz na pewno – jesteś w ciąży. To już nie sianie domysłów tylko zupełny fakt! Gratulację! Nie ma nic wspanialszego od informacji, że już za kilka miesięcy rozpoczniesz wielką przygodę, jaką jest macierzyństwo.

Zastanawiasz się pewnie, co należy zmienić w swojej diecie i w stylu życia, aby zapewnić swojemu dziecku maksymalne bezpieczeństwo rozwoju. Warto wiedzieć, jak przebiega rozwój płodu oraz na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby dziecko urodziło się zdrowe. Pierwsze co może przyjść do głowy, to pytanie:

Redakcja odpowiadamy.pl przyjrzała się bliżej tematowi picia kawy w czasie ciąży i podczas laktacji, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy takie postępowanie może mieć negatywny wpływ na rozwój dziecka. Badania naukowe nie mają jednoznacznego stanowiska, dotyczącego wpływu kofeiny na zdrowie matki i dziecka. I nie ma się czemu dziwić. Badania tego rodzaju, przeprowadzane na kobietach w ciąży uważa się za nieetyczne, a te które zostały już przeprowadzone, opierały się na czystych obserwacjach.

Dlatego też, badania te uważa się za niedoskonałe. Stąd brak jednoznacznego stanowiska i dywagacje na temat wpływu kofeiny na zdrowie kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią. Obecnie naukowcy wciąż sprzeczają się ze sobą – istnieją zatem zwolennicy oraz przeciwnicy takiej postawy.

Warto sięgnąć do miarodajnych badań i tak np. Światowa Organizacja Zdrowia odniosła się do spożywania kawy przez kobiety w ciąży i podczas laktacji. WHO uważa, że w ciągu jednego dnia kobiety ciężarne mogą spożyć ok. 300 mg kawy (ok. 3 filiżanek). Czy wobec tego można wykluczyć ewentualne niebezpieczeństwo?

Jednak należy przyjrzeć się bliżej tym badaniom. Mówią one, że powyższe zagrożenia są możliwe, ale tylko wtedy, gdy kobieta w ciąży dostarcza dużej dawki kofeiny. A co oznacza duża dawka kofeiny? ⬇

Umówmy się, że osoba nie będąca w ciąży rzadko kiedy sięga po taką dzienną dawkę kofeiny. Co więc, gdy kobieta w ciąży będzie dziennie dostarczać ok. 200 mg kawy? Można szybko oszacować, że ryzyko wyżej wymienionych zagrożeń spada właściwie do zera.

Warto jednak nadmienić, że kofeina nie występuje tylko i wyłącznie w kawie. Jest ona zawarta także w:

 

  • czarnej herbacie,

  • czekoladzie,

  • niektórych gazowanych napojach, energetykach,

  • kakao,

  • niektórych lekach / suplementach diety.

Dla przykładu:

Jeżeli sięgniesz po kubek czarnej herbaty – wypijesz ok. 80 g kofeiny.
Jeżeli wypijesz espresso z ekspresu – dostarczasz jednorazowo 200 mg kofeiny.

Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie przekroczyć dziennej zalecanej dawki.

Warto jednak podkreślić, że wpływ kofeiny na organizm człowieka jest sprawą indywidualną. Dlatego, jeżeli po wypiciu kawy odczuwalne są zwiększone ruchy płodu lub inne wcześniej niewystępujące dolegliwości należy całkowicie zrezygnować z picia kawy i herbaty.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Miód akacjowy i kwiaty akacji

Jest zdecydowanie najjaśniejszym ze wszystkich miodów. Wolno ulega krystalizacji, dzięki czemu długo pozostaje płynny. Pozyskiwany jest z kwiatów robinii akacjowej, tzw. białek lipy. Ma słodki

Czytaj dalej »
7 mitów na temat spożywania soli

Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego funkcjonowania komórek. Jednak nadużywanie soli kuchennej jest szkodliwe

Czytaj dalej »
Stepper - idealny przyrząd do ćwiczeń w małym mieszkaniu

Każdy marzy o zgrabnej i wysportowanej sylwetce. Aby ją mieć, powinno się zdrowo odżywiać i pozostawać aktywnym fizycznie. Wiele osób ceni sobie ćwiczenia na siłowni.

Czytaj dalej »

Jak zrobić domowe chipsy? KULINARIA Chipsy… chyba każdy je uwielbia. Są smaczną przekąską, po którą często sięgamy podczas spotkań towarzyskich lub po prostu zasiadając przed

Czytaj dalej »
Jak być dobrym szefem? Szef gratuluje podwładnemu awansu

Jak być dobrym szefem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zarządza ludźmi. To wielki przywilej móc kimś kierować, ale staje się to atutem dopiero

Czytaj dalej »