Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak być dobrym szefem? Szef gratuluje podwładnemu awansu

Jak być dobrym szefem?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Jak być dobrym szefem? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która zarządza ludźmi. To wielki przywilej móc kimś kierować, ale staje się to atutem dopiero wtedy, gdy Twoi pracownicy bez zawahania potrafią określać Cię mianem idealnego szefa. W tym artykule podpowiadamy jak osiągnąć tytuł dobrego szefa.

Przede wszystkim bądź człowiekiem

Jeżeli jesteś szefem, wiedz że zostajesz poddawany codziennej ocenie. Każdy pracownik, nawet jeżeli nie daje po sobie tego poznać, wyrabia sobie zdanie na temat swojego szefa. Każdy z nas chce, aby traktowano go z szacunkiem. Jednak szacunek ten nie powinien być związany tylko z zajmowanym stanowiskiem, ale również z postawy jaką przyjmuje sam szef w stosunku do swoich podwładnych. Na rynku pracy aż roi się od kierowników i dyrektorów, którym uderzyła przysłowiowa woda sodowa do głowy. Zapominają, że za pracownikiem kryje się po prostu człowiek. Nie dają szansy na popełnienie błędów, często też na rozwój, gdyż sami uważają siebie za najmądrzejszych i najlepszych w danej dziedzinie. To wielki błąd…

people-2557396_640
workplace-1245776_640
Szacunek i profesjonalizm

Dobry szef to taki, który nie patrzy na swoich pracowników z góry. Nie oznacza to jednak, że ma się on bratać ze swoimi podwładnymi. Nie ulega wątpliwości, że wyznaczenie granicy szef – pracownik jest bardzo ważnym aspektem. Pracodawca nie powinien dopuścić do sytuacji, gdy pracownik traktuje go jak kolegę. To nie wróży niczego dobrego. Może to spowodować brak szacunku i utratę autorytetu, a jak wiadomo to dwie kluczowe, aby móc egzekwować wykonywanie poleceń. Dlatego należy wypośrodkować to wszystko, aby nie przekroczyć którejś granicy. Dzięki temu będziesz odbierany przez swoich pracowników jako szef idealny.

Wyobraź sobie sytuację, w której awansujesz i pniesz się w górę po szczeblach hierarchii swojej firmy. Już nie jesteś zwykłym pracownikiem. Być może dałeś dużo od siebie i zapracowałeś na ten awans. Szef Cię docenił i dał szansę na bycie kimś więcej. Od teraz zmieniają się Twoje obowiązki, do których będzie należeć także zarządzanie zespołem. Ty, który przepracowałeś kilka lat ramię w ramię z ludźmi takimi jak Ty, masz teraz planować ich pracę. To niewątpliwie duże wyzwanie. Nie będzie łatwo przejść z dnia na dzień w taki tryb pracy. To nowa sytuacja, której musisz nauczyć się nie tylko Ty, ale także pozostały personel. Ciężko będzie zmienić relacje i oczekiwać od kolegów, że będą Cię traktować poważnie, gdy jeszcze wczoraj (tak, jak oni) wykonywałeś polecenia swojego szefa. Jednak, to że nie jest to łatwa sytuacja, nie powinno sprawić, że nie będziesz próbował budować swojej pozycji i walczyć o to, by traktowali Cię z szacunkiem – w końcu są Ci podlegli. Dlatego, nie zniechęcaj się na samym początku i nie odpuszczaj. Minie kilka tygodni, a nowa sytuacja stanie się dla Ciebie i dla nich czymś normalnym. Wyznaczaj dzień po dniu granice, by polecenia które wydajesz były właściwie respektowane. Jeżeli odpuścisz i pozwolisz, by Wasze relacje nie uległy zmianie, zorientujesz się bardzo szybko, jak niefortunny był to błąd, który bardzo ciężko będzie naprawić. I nie chodzi tutaj o wyniosłość. Spraw, by zrozumieli, że jesteś dla nich przewodnikiem.

Pochwała najlepszym motywatorem

Jeśli ktoś chce być szefem na medal, to musi mieć wysokie poczucie empatii. Niezależnie od ilości obowiązków powinien on dostrzegać potrzeby swoich pracowników. Nie chodzi tu o spełnianie zachcianek, bo umówmy się – w pracy należy wykonywać swoje obowiązki, a nie rościć sobie prawa do relaksu. Mowa tutaj o sprawdzaniu, czy pracownikowi dobrze się pracuje, czy atmosfera mu odpowiada oraz (o czym często się zapomina) należy uwzględniać jego sugestie dotyczące ewentualnych korekt. Dobry szef potrafi docenić swoich pracowników, gdy ci wykazują się dobrymi umiejętnościami. Pochwały są idealnym środkiem do motywowania swoich pracowników. To właśnie wtedy pracownicy mają największą wydajność, bo czują, że to co robią może się podobać i jest warte uwagi. Pochwała nic nie kosztuje, a potrafi naprawdę wywołać pozytywne emocje u pracownika. Jako dobry szef powinieneś wypracować sobie swój osobisty system motywacyjny. Jak to zrobisz, to już od Ciebie zależy i od dysponowanych przez Ciebie środków. Jeżeli nie posiadasz zaplecza do motywowania rzeczami materialnymi (np. bilety do kina, bony itp.), to nic strasznego. Czasem niewielki gest i dobre słowo wystarczą.

To co? Gotowy na zdobycie złotego medalu w byciu szefem idealnym? Nie ma na co czekać. Twoi pracownicy czekają na kogoś takiego… nie zawiedź Ich.

Przeczytaj też:  Jak zostać Youtuberem?

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.