Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód akacjowy

Miód akacjowy i kwiaty akacji

Jest zdecydowanie najjaśniejszym ze wszystkich miodów. Wolno ulega krystalizacji, dzięki czemu długo pozostaje płynny. Pozyskiwany jest z kwiatów robinii akacjowej, tzw. białek lipy. Ma słodki zapach i aromat, poprzez dużą zawartość cukrów prostych. Świeży miód akacjowy ma jasny kolor, czasem nawet bezbarwny, po skrystalizowaniu staje się niemal biały. Jego smak jest mdły i bardzo słodki. Świeży miód akacjowy można kupić w drugiej połowie czerwca, gdy kupimy do wcześniej, najpewniej będzie to zbór zeszłoroczny.

Skład miodu akacjowego

Miód akacjowy jest bogaty w witaminę B, C, H, PP. Zawiera dużą ilość żelaza, fluoru, fosfor, magnez, wapnia, manganu. Zawiera kwasy organiczne jak: flawonoidy, olejki eteryczne (łącznie jest ich około 50), cukry, garbniki, sole mineralne. W jego skład wchodzą także niewielkie ilości kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny. Największą grupę związków stanowią węglowodany – glukoza i fruktoza. W składzie znajduje się nadtlenek wodoru, jest to niezmiernie korzystne ze względu na jego właściwości antyseptyczne. W składzie miodu obecne są również substancje hormonalne, a także acetylocholina, która ma korzystny wpływ na serce i układ krwionośny.

Właściwości miodu akacjowego

Poprzez obecność dużej ilości cukrów, miód akacjowy jest doskonałym źródłem energii. Pomaga w przypadku zmęczenia organizmu oraz spadku energii. Przez to polecany jest sportowcom oraz osobom obarczone dużym wysiłkiem fizycznym.

Miód akacjowy wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki temu, stosowanie profilaktycznie miodu pozwala szybciej zwalczyć infekcje oraz ograniczyć namnażanie się bakterii. Wspomaga odporność organizmu, łagodzi ból gardła oraz kaszel. Powleka błony śluzowe, tworzy barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

Spożywanie miodu akacjowego jest skuteczne w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych oraz układu pokarmowego. Chroni ściany żołądka oraz dwunastnicy przed powstawaniem wrzodów. Stosowany jest w chorobach układu pokarmowego: zapalenie błony śluzowej, nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, w chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, pomaga na refluks. Korzystnie wpływa na procesy trawienia, jest to często wykorzystywane u dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Miód akacjowy doskonale odżywia i wspomaga regenerację skóry. Może być stosowany w leczeniu trądziku, ciężko gojących się ran, owrzodzeń, dzięki właściwościom aseptycznym. Stosowany jest w kosmetologii, jako składnik wielu kremów, balsamów, maseczek. Spowalnia starzenie się skóry.

Systematyczne spożywanie miodu akacjowego może korzystnie wpływać na obniżanie ciśnienia krwi, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa stężenie hemoglobiny. Ma właściwości moczopędne, przez co normalizuje pracę nerek oraz wątroby. Pozwala na sprawną detoksykację organizmu.

Przeciwwskazania

Należy uważać ze stosowaniem miodu akacjowego u diabetyków oraz osób będących na diecie. Ma to związek z dużą zawartością cukrów prostych. Nie należy podawać miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia. W nadmiarze nie powinny go spożywać osoby z niedociśnieniem. Nie powinny go stosować osoby uczulone na pyłki akacji.

Stosowane miodu akacjowego

Zaleca się spożywanie, profilaktycznie, codziennie miodu akacjowego. Można stosować go jako zamiennik cukru do słodzenia kawy i herbaty. Nie wolno dodawać miodu do gorących napojów, gdyż w temperaturze powyżej 40 ℃ traci większość właściwości. Roztworem wody z sodą i miodem akacjowym można płukać jamę ustną w przypadku infekcji.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:

Pyłek kwiatowy, inaczej zwany pszczelim zbierany jest przez pszczoły z kwiatów, mieszany ze śliną i przenoszony do ula na odnóżach. Wykorzystywany jest w celu nakarmienia

Czytaj dalej »
Dieta sokowa jest oparta na sokach owocowych i warzywnych

Dieta sokowa jest to metoda oczyszczania organizmu z toksyn, za pomocą soków warzywno – owocowych. Toksyny odkładają się w organizmie głównie przez złe nawyki żywieniowe,

Czytaj dalej »
Jak oszczędzać wodę? Oszczędności pod prysznicem

Bieżąca woda stała się wyznacznikiem standardu życia. Mało kto zastanawia się nad tym, jakim jest dobrodziejstwem i jak potrafi poprawić komfort życia. Po prostu podchodzisz

Czytaj dalej »
Stepper - idealny przyrząd do ćwiczeń w małym mieszkaniu

Każdy marzy o zgrabnej i wysportowanej sylwetce. Aby ją mieć, powinno się zdrowo odżywiać i pozostawać aktywnym fizycznie. Wiele osób ceni sobie ćwiczenia na siłowni.

Czytaj dalej »
Miód wrzosowy w słoiku na tle wrzosu i gałązek sosny.

Miód wrzosowy jest ciężki do pozyskania ze względu na małą ilość wrzosowisk w Polsce. Mało tego nie zawsze udaje się, nawet z tych już istniejących,

Czytaj dalej »