Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

7 mitów na temat spożywania soli

7 mitów na temat spożywania soli

Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego funkcjonowania komórek. Jednak nadużywanie soli kuchennej jest szkodliwe dla zdrowia. Nadmiar sodu wiąże się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ciśnieniem krwi. Przedstawiamy siedem popularnych mitów na temat soli.

Mit 1: W upalny i wilgotny dzień potrzebujemy jeść więcej soli, ponieważ się pocimy

To prawda, że wraz z potem tracimy sól, jednak są to niewielkie ilości, w porównaniu do dziennego spożycia (przykładowo szacuje się, że człowiek, który mocno się poci może podczas pięciokilometrowego biegu wypoci około 1300 mg soli, za to taki który poci się mniej jedynie 150 mg). Co więcej, pocąc się szybciej tracimy z organizmu wodę niż sól – więc jej stężenie w naszym organizmie wzrasta.
To dlatego nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ilości soli nawet w gorący i wilgotny dzień, ale istotne jest uzupełnianie płynów, najlepiej przez picie dużej ilości wody.

Mit 2: Sól morska jest “lepsza”, ponieważ jest “naturalna”

Każda sól spożywcza dostępna w handlu, niezależnie od sposobu pozyskania (sól morska, kamienna czy warzona) jest solą naturalną. Na etapie produkcji może być ona wzbogacona o dodatkowe składniki, np. jod, którego niedobór jest szkodliwy dla zdrowia.

Jednak to nie dodatki decydują o szkodliwości soli kuchennej, a zawarty w niej sód.

Mit 3: Głównym źródłem spożycia soli jest sól kuchenna, którą dodajemy podczas gotowania

Niestety nie jest to prawdą. W wielu krajach około 80% soli w diecie pochodzi nie z doprawiania potraw a z przetworzonej żywności. Wystarczy wspomnieć gotowe dania obiadowe, wędliny, słone przekąski (chipsy, orzeszki, paluszki) a nawet niektóre… słodycze.

 

Mit 4: Żywność nie ma smaku bez soli

Sól występuje naturalnie w niewielkich ilościach w większości produktów żywnościowych – mięsie, warzywach, serach. Nasze kubki smakowe potrzebują trochę czasu, aby się przyzwyczaić, ale kiedy to nastąpi, jest bardzo prawdopodobne, że zauważą szerszą gamę smaków.

Tak więc, choć na początku może to być prawdą, to warto dać sobie czas, by móc cieszyć się jedzeniem o mniejszej zawartości soli i większym smaku.

 

Mit 5: Żywność o wysokiej zawartości soli ma słony smak

Choć stwierdzenie to wydaje się być intuicyjne, niestety nie jest to prawdą. Niektóre potrawy o wysokiej zawartości soli nie mają zbyt słonego smaku, ponieważ smak słony miesza się z innymi rzeczami, takimi jak cukry, które go maskują.

Dlatego ważne jest, aby czytać etykiety produktów spożywczych. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jaką maja zawartość sodu.

Mit 6: Tylko starsi ludzie muszą się martwić o to, ile soli jedzą

Jedzenie zbyt dużej ilości soli może wywołać zwiększone ciśnienie krwi niezależnie od wieku.

Mit 7: Zmniejszenie ilości spożywanej soli może być szkodliwe dla mojego zdrowia

Sód zawarty w soli jest składnikiem mineralnym niezbędnym do funkcjonowania naszego organizmu. Pełni ważna rolę w komórkach, reguluje gospodarkę wodną i ciśnienie osmotyczne. Jednakże ze względu na to, że sól zawarta jest praktycznie we wszystkich produktach spożywczych i potrawach, bardzo trudno jest zjeść jej zbyt mało i zaburzyć funkcjonowanie organizmu.

Żródło:

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Morsowanie. Czy trzeba się aklimatyzować? Czy do morsowania potrzebny jest strój i buty? Gdzie bezpiecznie pływać? Dlaczego warto to robić? Biały niedźwiedź polarny morsuje w basenie w ogrodzie zoologicznym

W chwili obecnej obserwuje się ogromne zainteresowanie pływaniem na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. W związku z tym, że tak wielu nowych pływaków poszukuje

Czytaj dalej »
Czy można bezpiecznie naładować telefon do 100%?

Wydajność aparatów, szybkość procesora i rozdzielczość ekranów naszych telefonów stale się zwiększają. Niestety postęp w dziedzinie baterii nie przebiega tak szybko i nadal zdarza nam

Czytaj dalej »
Jak przetrwać zamknięcie w czterech ścianach i być w dobrej formie? Ćwiczenia w domu

W obecnym czasie mamy ograniczony dostęp do siłowni, basenu, sal gimnastycznych, w których pracujemy nad naszą sylwetką, kondycją czy po prostu odreagowujemy stres po ciężkim

Czytaj dalej »
Zapalenie zatok

ZDROWIE UKŁAD ODDECHOWY Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy, leczenie Objawy zapalenia zatok przynosowych są bardzo bolesne i dokuczliwe, dlatego nie należy ich bagatelizować. Mogą

Czytaj dalej »
Ciekawostki na temat youtube

Trudno wyobrazić sobie dziś internet bez YouTube. Ale jeszcze kilkanaście lat temu było zupełnie inaczej – sieci nie było miejsc, gdzie zwykli lidzie mogli łatwo

Czytaj dalej »