Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Co warto zobaczyć w Łańcucie?
  • Co warto zobaczyć w Łańcucie? Obowiązkowo zwiedzić trzeba Zamek Lubomirskich i Potockich, oraz zabytkową Wozownię i Storczykarnię
  •  Spacerując po mieście warto spojrzeć na kamieniczki na rynku, zatrzymać się na chwilę przy ławeczce braci Cetnarskich, zobaczyć zabytkową synagogę z 1761 r.
  • Pełnoletnim turystom polecamy wizytę w jedynym w Polsce Muzeum Gorzelnictwa

Łańcut to miasto położone w województwie podkarpackim, około 16 km od Rzeszowa. Bliskość stolicy regionu, i przebiegająca przez miasto autostrada A4 łącząca zachód Europy z Ukrainą sprawiają, że miasto jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla prowadzenia biznesu na Podkarpaciu.

Ale nie tylko biznes przyciąga gości do Łańcuta. W mieście znajduje się unikatowy w skali światowej zespół zamkowo-parkowy, odwiedzany każdego roku przez blisko 300 tys. turystów z kraju i zagranicy.

Łańcut jest miejscem poważnych spotkań, kursów, seminariów o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Gości wiele wybitnych osobistości świata politycznego, gospodarczego i kulturalnego. Można zaryzykować stwierdzenie, że spotkania te są nawiązaniem i kontynuacją wielkich historycznych spotkań możnowładców w sprawach gospodarczych, które odbywały się w XV wiecznym Łańcucie. Do najbardziej znanych należy spotkanie 9 prezydentów państw inicjatywy środkowoeuropejskiej, które odbyło się w 1996 roku oraz spotkanie prezydentów Litwy, Ukrainy i Polski w 1998 roku.

Tradycja i historia zajmują ważne miejsce w sercach mieszańców i włodarzy miasta. Łańcut jest współinicjatorem powstania „Stowarzyszenia Historycznych Miast Europy”, a co roku na zamku w organizowany jest festiwal muzyki poważnej, będący współczesną kontynuacją tradycji muzycznych zapoczątkowanych w XVIII przez właścicieli z rodu Lubomirskich, a później Potockich.

Zamek Lubomirskich i Potockich

Turystyczną trasę po Łańcucie zaczynamy od Zamku Lubomirskich i Potockich. To zdecydowanie najpopularniejszy punkt miasta. I bez cienia wątpliwości jego popularność jest w pełni zasłużona.

To wspaniała, wzniesiona w latach 1629-1641 rezydencja magnatów zaprojektowana w formie „palazzo in fortezza”, czyli pałacu – budowli z wieżami, otoczonego ziemnymi fortyfikacjami. Kto raz był w tym miejscu, na pewno do niego powróci, gdy tylko będzie miał okazję. A to za sprawą pięknych okoliczności przyrody, w których osadzony jest zamek.

Zielone otoczenie magnackiej rezydencji tworzy piękny ogród włoski i ponad 30 hektarowy park, założony w XVIII wieku dzięki staraniom księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Przeczytaj też:  Co warto zobaczyć w Krośnie?

Na zwiedzanie zamku polecamy wybrać się z przewodnikiem, który w ciekawy sposób oprowadzi nas po wnętrzach i historii obiektu. Bieżące informacje na temat godzin zwiedzania i cen biletów najlepiej sprawdzić na stronie Muzeum-Zamku.

Wozownia i Storczykarnia

Oprócz wnętrz zamku, służącym na co dzień magnatom, warto zwiedzić także inne budynki znajdujące się w pobliżu.

Zwiedzającym udostępnione są zamkowe stajnie oraz wozownia, gdzie zobaczyć można oryginalną kolekcję pojazdów konnych należących do rodziny Potockich. Jest to 55, głównie luksusowych, pojazdów o różnorodnych typach i zróżnicowanym przeznaczeniu.

Poza powozami w możemy także podziwiać kolekcję trofeów egzotycznych przywiezionych w 1924 z safari roku przez ostatniego właściciela rezydencji oraz kilka trofeów europejskich. Zdobią one ściany Hali Zaprzęgowej.

Innym ciekawym miejscem jest Storczykarnia, gdzie można podziwiać wiele rodzajów i gatunków storczyków. W części ekspozycyjnej wystawione są najładniejsze rośliny, będące w okresie kwitnienia, które przez pozostałą część roku są uprawiane w jednej z trzech szklarni zaplecza.

Kolekcja zawiera zarówno współczesne krzyżówki wyhodowane przez człowieka, jak i storczyki botaniczne właściwe dla środowiska naturalnego, oraz historyczne gatunki i odmiany storczyków pochodzących z przedwojennej kolekcji Potockich.

W lecie w Storczykarni funkcjonuje także kawiarnia.

Łańcucka trasa turystyczna

Maneż

Od maneżu w zasadzie zaczynamy zwiedzanie zamku w Łańcucie, bo to w tym budynku mieszczą się obecnie kasy biletowe Muzeum i Informacja Turystyczna.

Budynek maneżu powstał pod koniec XIX wieku, z przeznaczeniem dla pułku huzarów. Była to ujeżdżalnia, gdzie oprócz ćwiczeń jazdy konnej odbywały się także uroczystości społeczno-patriotyczne, które gromadziły mieszkańców miasta.

Maneż był używany zgodnie ze swoim przeznaczeniem do 1937 roku, kiedy to korzystający z niego 10. Pułk Strzelców Konnych został zmotoryzowany.

Po II wojnie światowej budynek niszczał, gdyż urządzono w nim najpierw magazyn owoców a później Oddział Naprawczy Taboru PKS-u. Dopiero gdy obiekt przejęło Muzeum, dokonano kompleksowego remontu i udostępniono go turystom.

Przeczytaj też:  Opublikowano miniprzewodnik naukowy po Puszczy Białowieskiej

Maneż jest unikalnym na skalę europejską obiektem o ciekawej konstrukcji więźby dachowej.

Pomnik Braci Cetnarskich

Ławeczka Braci Cetnarskich to pomnik upamiętniający Jana i Stanisława Cetnarskich – zasłużonych obywateli i burmistrzów Łańcuta.

Bracia Cetnarscy byli współtwórcami wielu ważnych inicjatyw społecznych, m.in: Ochotniczej Straży Pożarnej (1876 r.) oraz istniejącej przy niej orkiestry dętej (1895 r.), Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (1891 r.), Stowarzyszenia Mieszczan Gwiazda (1894 r.), prywatnego gimnazjum klasycznego (1907 r.).

W czasie pełnienia przez Jana funkcji burmistrza Łańcuta w mieście wybudowano koszary wojskowe (1890-1896), elektrownię miejską (1911-1913), nowy budynek sądu (1909-1910). Za swoje zasługi dla Łańcuta obaj bracia otrzymali Honorowe Obywatelstwo miasta.

Ławeczkę zobaczyć można przy Placu Sobieskiego.

Zabytkowa synagoga

W południowo-wschodnim rogu placu Sobieskiego znajduje się synagoga. Jest ona jednym z cenniejszych ocalałych zabytków architektury żydowskiej w Polsce.

Bożnica wzniesiona została w 1761 r. na miejscu starszej drewnianej. Zgodę na budowę, wytyczne dotyczące jej wyglądu i wsparcia finansowego udzielił Gminie Żydowskiej marszałek wielki koronny Stanisław Lubomirski, ówczesny właściciel Łańcuta.

Podczas drugiej wojny światowej synagoga została podpalona przez okupantów niemieckich i ugaszona po osobistej interwencji Alfreda Potockiego.
W latach 1973-2008 budynkiem opiekowało się Muzeum-Zamek w Łańcucie, które przeprowadziło renowację istniejących we wnętrzach malowideł. Od 2008 r. synagoga została przejęta przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.

Dla pełnoletnich turystów: Muzeum Gorzelnictwa

Łańcut w swojej ofercie turystycznej, oprócz Zamku, posiada bardzo ciekawe Muzeum Gorzelnictwa. Jest to jedyna w Polsce placówka o takiej tematyce.

Muzeum zlokalizowane jest się na terenie Fabryki Wódek Polmos, mieści się w klasycystycznym dworku z 1833 r. Wnętrza w klimacie epoki pozwalają przenieść się myślami do XIX w., a zgromadzone eksponaty odkrywają przed zwiedzającymi tajniki funkcjonowania ówczesnej Fabryki Likierów. Podziwiać można m.in. historyczne cenniki, etykiety oraz butelkami o zaskakujących kształtach, jakie używane były w tamtym okresie.

Dopełnieniem historii jest ekspozycja współczesnych alkoholi produkowanych w Łańcucie przez Fabrykę Wódek.

Ponieważ zwiedzanie muzeum odbywa się wyłącznie w towarzystwie przewodnika i w grupach min. 10 osobowych, dlatego przed wizytą najlepiej skontaktować się z Muzeum telefonicznie, by ustalić szczegóły zwiedzania.

Przeczytaj też:  Wieliczka/ Na królewskim Zamku Żupnym odkryto polichromie z czasów Wazów

A jeśli wciąż będzie nam za mało…

Zabytki architektury

W okolicy Łańcuta znajdziemy wiele zabytków architektury sakralnej, ludowej oraz szlacheckiej:

  • Pałacyk myśliwski Potockich w Julinie. Drewniany pałacyk z 1880r., zbudowany w stylu szwajcarsko-tyrolskim, z modrzewia, otoczony parkiem – Julin, gm.Rakszawa,
  • Pozostałości dworu Oborskich z XIX w. – Husów, gm.Markowa,
  • Chałupa z XIX w. poety ludowego Jana Raka – Husów, gm.Markowa,
  • Kościół drewniany z 1754r. Krzemienica, gm.Czarna,
  • Skansen Budownictwa ludowego wsi – Markowa, gm.Markowa

Cuda natury

Jeśli ponad architekturę bardziej cenimy przyrodę, warto skierować swoje kroki do:

  • parku zamkowego, gdzie znajdziemy szereg drzew pomnikowych. Rośnie tu najstarszy w Polsce okaz miłorzębu o obwodzie blisko 6 metrów, platany klonolistne i topola o obwodach dochodzących do 7 metrów, a także okazałe buki i dęby
  • lasu „Bażantarnia”. Znajdziemy tam inne okazy pomnikowe drzew (około 30 dębów szypułkowych) . Las położony jest w północno-wschodniej części miasta
  • dzielnicy Podzwierzyniec, gdzie podziwiać możemy 300-letni gaj dębowy naturalnego pochodzenia. „Dębnik” o powierzchni 7 ha rośnie na równinnej trasie starej doliny Wisłoka.
  • gminy Żołynia, gdzie rośnie mająca ponad 300 lat sosna, nazywana sosną Sobieskiego. Drzewo ma ponad 4 m w obwodzie. Tradycja wiąże ją z osobą króla Jana III Sobieskiego.

Green velo

Przez Łańcut przebiega popularna trasa rowerowa Green Velo, którą swobodnie można przedostać się z Łańcuta do Rzeszowa, omijając główne, ruchliwe drogi. Dzięki temu ze spokojem można napawać się widokami i przemierzać kolejne kilometry po polnych drogach. Często można spotkać tu Rzeszowian, którzy właśnie wybierając rower jako środek transportu jadą, by zrelaksować się w ogrodach przyzamkowych w Łańcucie. Ważna uwaga: na terenie zamku nie wolno jeździć rowerem.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Zakupy spożywcze w stylu zero waste

Wiele z nas ma problem z ilością kupowanych produktów spożywczych, co za tym idzie z ich wykorzystaniem zanim się zepsują. Generuje to niepotrzebne wydatki oraz

Czytaj dalej »
Hydropolis - wodny świat dla każdego

Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw – podkreślają twórcy

Czytaj dalej »
7 mitów na temat spożywania soli

Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego funkcjonowania komórek. Jednak nadużywanie soli kuchennej jest szkodliwe

Czytaj dalej »

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu badają właściwości olejów z niekonwencjonalnych źródeł olejarskich. Tym razem pod lupę wzięli olej z poziomki. Okazuje się, że ten

Czytaj dalej »
Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Praca zdalna może być spełnieniem marzeń. Jednak w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem praca z domu to dla wielu osób nie wybór, ale konieczność. Nagła

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107