Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Praca zdalna może być spełnieniem marzeń. Jednak w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem praca z domu to dla wielu osób nie wybór, ale konieczność. Nagła zmiana dotychczasowej rutyny może być bardzo trudna. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak pracować z domu i nie zwariować? Przedstawiamy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią pracę zdalną.

Ubieraj się tak, jakbyś miał wyjść z domu

Chodzenie cały dzień w piżamie czy w rozciągniętym dresie może wydawać się bardzo kuszące, ale na pewno nie sprzyja produktywności. Oczywiście pracując z domu nie musisz ubierać się w garnitur czy wykonywać pełnego makijażu, ale niech to będzie taki strój, w którym normalnie możesz wyjść z domu. Schludne ubranie pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie, co przełoży się na motywację i efektywność.

Stwórz sobie małe domowe biuro

Pracując zdalnie, laptop możesz zabrać nawet do łóżka. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pracując w domu, warto oddzielić przestrzeń prywatną od zawodowej. Jeśli masz biurko i komputer to sprawa jest załatwiona. W przeciwnym razie zastanów się, gdzie mógłbyś stworzyć sobie choćby namiastkę biura.

Zaczynaj i kończ pracę o tej samej godzinie

Brak rutyny wprowadza chaos do naszego życia. Codzienne wstawanie o stałej porze, przychodzenie i wychodzenie z pracy o określonych godzinach pozwalało ci zaplanować cały dzień. Pracując zdalnie, masz większą elastyczność. Nie musisz też dojeżdżać do pracy przez co teoretycznie możesz wstać później i masz więcej wolnego czasu. Jednak dla większej efektywności i utrzymania dotychczasowej rutyny warto pracować w takich samych godzinach, w jakich pracowałeś w biurze. Dzięki temu lepiej zorganizujesz sobie cały dzień.

Unikaj „rozpraszaczy”

Pracując w domu, pokusa oderwania się choć na chwilę od zawodowych obowiązków może być niezwykle silna. W końcu nic się nie stanie, jeśli na chwilę otworzysz przeglądarkę internetową i zobaczysz, co słychać w świecie. Problem w tym, że często nie kończy się na kilku minutach i ani się nie obejrzysz, a ucieknie ci całą godzina. Nie tylko stracisz czas, ale także będzie ci ciężko ponownie skupić się na zawodowych obowiązkach. Surfowanie po internecie zostaw sobie na czas wolny.

Przeczytaj też:  Prokrastynacja. Jak radzić sobie z odkładaniem rzeczy na później?

Ale!

Niektóre obowiązki zawodowe wymagają mniejszego skupienia i w tym czasie można na przykład posłuchać muzyki czy włączyć telewizor. Ulubiony serial na pewno poprawi ci humor, a w między czasie możesz odpisywać na maile. Ale i w tym przypadku warto wyznaczyć konkretną godzinę, kiedy będziesz mógł pozwolić sobie na trochę luzu. Najlepszą na to porą będzie początek lub koniec pracy.

Bądź w kontakcie z innymi ludźmi

Samotność – to z nią najgorzej poradzić sobie w pracy zdalnej szczególnie, jeśli do tej pory na co dzień pracowałeś w zespole. Na szczęście obecne technologie umożliwiają komunikację ze współpracownikami bez względu na to gdzie jesteś. Codzienny kontakt mailowy, telefoniczny czy spotkania online całego zespołu z pewnością ci pomogą i dobrze wpłyną na twoją motywację i kondycję psychiczną.

W innej sytuacji są osoby, które nie mieszkają same. W tym przypadku samotność będzie na pewno mniej dokuczliwa, ale jest też druga strona medalu. Jeśli masz dzieci, to praca w ich obecności może się okazać nie lada wyzwaniem, ale i to da się pogodzić.

Pomyśl, że inni mają gorzej

Narzekasz na pracę z domu? Myślisz, że nic gorszego nie mogło cię spotkać? Spójrz na to z innej strony. Niektórzy w obecnej sytuacji nie mogą w ogóle pracować i oddali by wiele, by być na twoim miejscu. Inni z kolei pracują teraz znacznie ciężej, ryzykując zdrowie, a nawet życie. Wszędzie dostrzegaj dobre strony, a praca zdalna na pewno stanie się bardziej przyjemna.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.