Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Praca zdalna może być spełnieniem marzeń. Jednak w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem praca z domu to dla wielu osób nie wybór, ale konieczność. Nagła zmiana dotychczasowej rutyny może być bardzo trudna. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości? Jak pracować z domu i nie zwariować? Przedstawiamy kilka wskazówek, które z pewnością ułatwią pracę zdalną.

Ubieraj się tak, jak ubierasz się zwykle do pracy

Chodzenie cały dzień w piżamie czy w rozciągniętym dresie może wydawać się bardzo kuszące, ale na pewno nie sprzyja produktywności. Oczywiście pracując z domu nie musisz ubierać się w garnitur czy wykonywać pełnego makijażu, ale niech to będzie taki strój, w którym normalnie możesz wyjść z domu.

Schludne ubranie pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie, co przełoży się na motywację i efektywność.

Stwórz sobie małe domowe biuro

Pracując zdalnie, laptop możesz zabrać nawet do łóżka. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Pracując w domu, warto zadbać o słynny “work-life balance” i zdecydowanym ruchem oddzielić przestrzeń prywatną od zawodowej. Jeśli masz w domu biurko i komputer to sprawa jest pewnie załatwiona. W przeciwnym razie zastanów się, gdzie możesz stworzyć sobie choćby namiastkę biura.

Stół w kuchni wydaje się być najwygodniejszym miejscem do pracy? W porządku, ale może uda się wygospodarować osobną szafkę lub szufladę i po zakończeniu pracy chować do niej wszystkie rzeczy związane z “domwym biurem”? Taki prosty wybieg zdecydowanie pomoże zachować higienę psychiczną i odpocząć po męczącym dniu.

Zaczynaj i kończ pracę o tej samej godzinie

Brak rutyny wprowadza chaos do naszego życia. Codzienne wstawanie o stałej porze, przychodzenie i wychodzenie z pracy o określonych godzinach pozwalało ci zaplanować cały dzień. Pracując zdalnie, masz większą elastyczność. Nie musisz też dojeżdżać do pracy, przez co teoretycznie możesz wstać później i masz więcej wolnego czasu.

Jednak brak wyraźnego czasu na podróż do biura utrudnia “przestawienie się” ze spraw domowych na tematy zawodowe. Dlatego dla większej efektywności warto wypracować sobie nową rutynę. W szczególności warto pracować w takich samych godzinach, w jakich pracowaliśmy zwykle w biurze. Dzięki temu łatwiej zorganizować sobie cały dzień.

Unikaj „rozpraszaczy”

Pracując w domu, pokusa oderwania się choć na chwilę od zawodowych obowiązków może być niezwykle silna. W końcu nic się nie stanie, jeśli na chwilę otworzysz przeglądarkę internetową i zobaczysz, co słychać w świecie.

Problem w tym, że często nie kończy się na kilku minutach i ani się nie obejrzymy, a ucieknie nam cała godzina. Nie tylko tracimy czas, ale także stawiamy przed sobą wyzwanie, by na powrót zmotywować się i skupić na zawodowych obowiązkach.

Surfowanie po internecie lepiej zostawić sobie na czas wolny.

Są też plusy!

Niektóre obowiązki zawodowe wymagają mniejszego skupienia i w tym czasie można na przykład posłuchać muzyki czy włączyć telewizor. Ulubiony serial na pewno poprawi ci humor, a w międzyczasie możesz odpisywać na maile klientów czy drukować dokumenty.

Ale także i w tym przypadku warto wyznaczyć sobie konkretną godzinę, kiedy będzie można pozwolić sobie na trochę luzu. Najlepszą na to porą będzie początek lub koniec pracy.

Bądź w kontakcie z innymi ludźmi

Samotność – to z nią najgorzej poradzić sobie w pracy zdalnej szczególnie, jeśli do tej pory na co dzień pracowaliśmy w zespole. Na szczęście obecne technologie umożliwiają komunikację ze współpracownikami bez względu na to gdzie się znajdujemy. Codzienny kontakt mailowy, telefoniczny czy spotkania online całego zespołu z pewnością dobrze wpłyną na motywację i kondycję psychiczną.

Pomyśl, że inni mają gorzej

Narzekasz na pracę z domu? Myślisz, że nic gorszego nie mogło cię spotkać? Spróbuj spojrzeć na to z innej strony. Niektórzy w obecnej sytuacji nie mogą w ogóle pracować i oddali by wiele, by być na twoim miejscu. Inni z kolei pracują teraz znacznie ciężej, ryzykując zdrowie, a nawet życie.

Starajmy się do skupiać na plusach i  dostrzegać dobre strony, a praca zdalna na pewno stanie się bardziej przyjemna.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Miód akacjowy i kwiaty akacji

Jest zdecydowanie najjaśniejszym ze wszystkich miodów. Wolno ulega krystalizacji, dzięki czemu długo pozostaje płynny. Pozyskiwany jest z kwiatów robinii akacjowej, tzw. białek lipy. Ma słodki

Czytaj dalej »
Pszczoła na tle słonecznika

Miód słonecznikowy jest jednym z najrzadziej spotykanych miodów w Polsce. Niewielu pszczelarzy decyduje się na jego produkcję. Pozyskiwany jest z nektaru, wielkich kwiatów, słonecznika. Roślina

Czytaj dalej »
Zakwaszenie organizmu: fakt czy mit?

Od jakiegoś czasu krążą legendy na temat zakwaszenia organizmu. To temat na tyle popularny, że niektórzy uważają go za nową jednostkę chorobową. Najwięksi blogerzy –

Czytaj dalej »
Jak wyczyścić srebro? Czyszczenie srebrnej i złotej biżuterii.

Srebro jest nam najczęściej znane pod postacią biżuterii. Wielu z nas zastanawia się, dlaczego srebro nie noszone, odłożone do szkatułki lub pudełeczka, ciemnieje. Taki proces

Czytaj dalej »
Kobieta z testem ciążowym w dłoni

“O cholera, jestem w ciąży…” – czyli jak powiedzieć bliskim o ciąży? PORADY Ciąża – jeden z tych momentów, który rodzi wiele emocji. W normalnych

Czytaj dalej »