Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Czym można zarazić się od kota?

Czym można zarazić się od kota?

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego pupila. Dzieci uwielbiają zwierzęta, zwłaszcza koty. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, iż mogą być one przyczyną, pojawienia się poważnych chorób odzwierzęcych. Jeśli mieszka z nami jakieś zwierze trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniej higieny oraz systematycznych wizytach u weterynarza. Nie bez przyczyny choroby te nazywają się chorobami brudnych rąk. Nasz kot może być tylko nosicielem danej choroby, przy czym sam nie musi być zarażony. Większą uwagą powinno otoczyć się zwierzęta, które opuszczają dom, wędrują na wolności.

Choroby którymi możemy zarazić się od kota:

TAKSOKAROZA – u kotów wywołane są przez larwy glisty kociej, jest to choroba pasożytnicza. Jaja z larwami znajdują się w jelitach kota, wydalane są wraz z kałem. Do zakażenia może dojść po kontakcie z kałem lub moczem kocim. Często może pojawić się zakażenia wśród dzieci przez styczność z zanieczyszczonym piaskiem, ziemią np. w piaskownicy lub czyszcząc kuwetę. Kot może również przenosić larwy na łapach, gdyż są one bardzo małe i lepkie. Dlatego jeśli w domu jest małe dziecko warto dokładnie myć podłogi zwłaszcza, gdy dziecko zaczyna raczkować. Po połknięciu larwy przez człowieka rozwija się ona i umiejscawia w różnych narządach wewnętrznych. Daje takie objawy jak: ból głowy, wysypka, gorączka, drgawki, powiększenie wątroby, powiększenie śledziony. Leczenie jest dość trudne trwa do kilku miesięcy. Aby zapobiec tej chorobie należy regularnie odrobaczać koty, dokładnie myć ręce po zabawie z pupilem oraz po wizycie w piaskownicy. 

CHOROBA KOCIEGO PAZURA – wywołana bakteriami przenoszonymi przez pchły. Do zakażenia człowieka może dojść po zadrapaniu lub ugryzieniu przez chorego kota. Chore zwierze nie daje objawów zakażenia. W miejscu zadrapania widnieje zaczerwienienie, po pewnym czasie obrzęk.  Początkowo nie ma innych objawów. Dopiero po jakimś czasie pojawia się zmęczenie, ból głowy i podbrzusza. Aby uniknąć zakażenia, trzeba dbać o odpchlenie kotów. Unikać należy również kontaktów z bezdomnymi kotami.

Przeczytaj też:  Miód lipowy

TOKSOPLAZMOZA – jest to najczęściej występująca choroba, którą można zarazić się od kotów. Jest to choroba wywołana przez pierwotniaki wydalane z kałem i moczem kocim. U zdrowego człowieka choroba często przechodzi bezobjawowo nie pozostawiając ubytków zdrowotnych. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę nie miała styczności z kotem i nie chorowała na toksoplazmozę, nie doszło do wytworzenia się przeciwciał, które uchronią ją przed zakażeniem. Dlatego do zarażenia może dojść znacznie częściej. Radzimy kobietom w ciąży, które wcześniej nie miały kontaktu z kotem unikać przebywania z nim. Jeżeli dojdzie do zakażenia, może ono spowodować poważne uszkodzenie płodu oraz powstanie wad wrodzonych. Kobiety starające się o dziecko lub będące w ciąży, powinny zbadać się pod kątem poziomu przeciwciał.

ŚWIERZB – wywołany przez świerzbowca drążącego, należącego do rodziny roztoczy. Bardzo łatwo przenosi się przez kontakt bezpośredni, może pozostawać na odzieży. Świerzbowiec bytuje na skórze, żywiąc się naskórkiem, powoduje swędzenie oraz wysypkę. U kotów powoduje łysienie. Mając kota w domu trzeba obserwować wygląd futra i skóry.

BĄBLOWICA – jest to choroba pasożytnicza wywołana przez tasiemca bąblowcowego. Jaja tasiemca mogą występować w kocich odchodach. Do zakażenia może dochodzić po kontakcie z kałem kota. Po dostaniu się jaj lub larw do układu pokarmowego człowieka rosną i umiejscawiają się w narządach wewnętrznych w których mogą rosnąć przez wiele lat. Aby zapobiec zakażeniu należy myć dokładnie ręce po zabawie z kotem, zwłaszcza jeśli nas poliże. Dokładnie sprzątać kuwetę oraz podłogi i przedmioty na których siedzi zwierzę. Prać w wysokiej temperaturze kocie legowisko, przynajmniej raz w roku odrobaczać kota.

WŚCIEKLIZNA – jest to najbardziej niebezpieczna choroba odwierzęca. Człowiek może się zarazić w wyniku pogryzienia przez zarażonego kota i kontakt z jego śliną. Szczególną uwagą należy otoczyć koty wychodząc poza dom. Niezmiernie ważne jest coroczne szczepienie kotów.

adorable-animal-animal-world-209037
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak dobrać odpowiedni krem do twarzy?

Krem do twarzy stanowi podstawę pielęgnacji skóry, która często bywa wymagająca. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór kremu do danej cery, tak by zapewnić jej

Czytaj dalej »

Od 1 stycznia do 15 maja zanotowano w Polsce 1980 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut

Czytaj dalej »
Jak pielęgnować storczyki? Kobieta ogląda fioletowego storczyka orsnącego w doniczce na oknie

Jak pielęgnować storczyki? ​ Storczyki inaczej zwane orchideami są bardzo efektownymi i eleganckimi kwiatami obecnymi w naszych domach. Bardzo pięknie prezentują się w każdym wnętrzu.

Czytaj dalej »
Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Czy bateria twojego smartfona wyczerpuje się w ciągu kilku godzin? Jeśli sięgasz po ładowarkę kilka razy dziennie, być może nadszedł czas, aby wymienić akumulator na

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić omlet? Omlet jest jednym z popularniejszych dań w skład którego wchodzą jaja. Można zrobić go na słodko albo na słono. Można dodać

Czytaj dalej »