Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak pielęgnować storczyki?

Jak pielęgnować storczyki? Kobieta ogląda fioletowego storczyka orsnącego w doniczce na oknie

Jak pielęgnować storczyki? ​

Storczyki inaczej zwane orchideami są bardzo efektownymi i eleganckimi kwiatami obecnymi w naszych domach. Bardzo pięknie prezentują się w każdym wnętrzu. Doskonale nadają się na prezent na różne okazje typu imieniny, wprowadziny. Występują w wielu kolorach kształtach o różnych wielkościach kwiatów. Dodatkowym plusem jest to iż kwiaty kwitną przez wiele miesięcy.

Wybierajmy kwiaty które mają kilka pędów, a na nich wiele pączków kwiatowych, nie koniecznie wszystkie muszą być rozwinięte od razu, rozkwitną po jakimś czasie dzięki czemu roślina będzie dłużej zdobiła wnętrze. Storczyki sprzedawane są w przezroczystych osłonkach pozwoli nam to obejrzeć korzenie. Powinny być zielone szczelnie zapełniać doniczkę. Gdy korzenie są ciemne i uschnięte roślina nie będzie zdrowo rosła niebawem uschnie. Zwróćmy uwagę na wygląd liści aby nie było na nich plam, przebarwień.

Gdy mamy już storczyka w domu zastanawiamy się jakie będzie najlepsze usytuowanie rośliny? Storczyki lubią dużo światła jednak nie bezpośrednie nasłonecznienie, nie lubią przeciągów. W okresie grzewczym może im nie sprzyjać bliskie położenie grzejnika.

Storczyki są roślinami empifitycznymi czyli nie rosną w zwykłej ziemi tylko w korze, torfie, co powoduje wietrzenie korzeni, jest to istotne przy doborze doniczki (osłonki) kupmy trochę większą aby zostało wolna przestrzeń.

Kolejnym bardzo ważnym pytanie jakie sobie zadajemy jest, jak podlewać storczyka? Lubią one spora ilość wody jednak korzenie nie powinny być w niej zanurzone przez długi czas. Storczyki warto podlewać metodą kąpieli czyli, wstawić storczyka do miski, wanny z wodą na kilkanaście minut. Korzenie wciąga tyle wody ile będą potrzebowały. Czynność taką warto powtarzać raz w tygodniu

Storczyki lubią również nawilżanie w postaci spryskiwania, omijajmy jednak kwiaty. Dobrze jest podlewać kwiaty rano aby do nocy zdążyły wyschnąć, zapobiegnie to powstawaniu chorób liści. Liście storczyka warto co jakiś czas przetrzeć wilgotną ściereczką aby oczyścić je z kurzu przez co roślina będzie mogła oddychać.

Nawożenie storczyków jest bardzo ważne dla okazałego kwitnienia rośliny. Raz w miesiącu warto podlać storczyka wodą z odpowiednim nawozem przeznaczonym do storczyków. Najlepiej robić to w ciepłe i słoneczne dni ściśle stosować się do zaleceń na produkcie. Nie nawozimy rośliny gdy korzenie są przesuszone. W okresie jesienno – zimowym zmniejszamy częstotliwość nawożenia. Najlepiej nadają się nawozy płynne unikajmy pałeczek i granulek. Starajmy się nie przesadzić z nawożeniem gdyz storczyki nie są bardzo wymagające co do odżywiania i można je przenawozić, co sprawi zaniki kwitnienia.

Storczyk będzie rósł jedynie w odpowiednim podłożu czyli korze sosnowej, wiórkach kokosowych, włóknistym torfie. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe podłoża do storczyków. Po wyjęciu storczyka ze starej doniczki dokładnie oglądamy korzenie, te które są zgnite, uschnięte odcinamy. Przekładamy roślinę do nowej większej doniczki, osłonki z dużym otworem na dnie. Korzenie układamy luźno, postarajmy się ich nie połamać, zasypujemy podłożem, nie ugniatamy go. Przez kilka dni po przesadzeniu nie podlewany rośliny aby korzenie zabliźniły się.

Przycinanie storczyków: Po przekwitnięciu pęd na którym były kwiaty może uschnąć wtedy przycinamy go. Możemy również przyciąć go zaraz po zrzuceniu kwiatów nad trzecim węzłem (oczkiem). Jest szansa że z tego wyrosną nowe pędy kwiatowe. Jeśli po przekwitnięciu pęd nie usycha możemy go pozostawić zdarza się, że z tego pędu wyrosną nowe mniejsze pędy na których pojawią się kwiaty.

Czy przesadzanie i przycinanie storczyków jest konieczne? Jeśli roślina mocno się rozrosła, zaczyna wypychać podłoże poza doniczkę należy przesadzić roślinę do większej osłonki. Najlepszym czasem na to będzie wiosna, gdy zaczyna się okres wzrostu. Nie należy dostarczyć roślinie zbyt dużej ilości podłoża może to powodować przesuszanie rośliny.

Nie przycinamy korzeni wystających poza doniczkę zwłaszcza tych wystających nad nią. Jeśli mają srebrno jasny kolor są całkiem zdrowe, dzięki nim roślina absorbuje wodę z zewnątrz. Korzenie wystające od dołu poza doniczkę jeśli są zielone grube wyglądają zdrowo są zupełnie prawidłowe dla tego gatunku roślin, nie usuwajmy ich.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Jak spakować walizkę?

Jak spakować walizkę? PORADY Jesteś na początku drogi związanej z podróżowaniem? Niedługo odbędziesz swoją pierwszą poważną podróż, która być może zapoczątkuje lawinę kolejnych. Z każdą

Czytaj dalej »

Jak zrobić domowe chipsy? KULINARIA Chipsy… chyba każdy je uwielbia. Są smaczną przekąską, po którą często sięgamy podczas spotkań towarzyskich lub po prostu zasiadając przed

Czytaj dalej »
Sala centrum danych z abstrakcyjnymi serwerami danych i swiecacymi wskaznikami led

O tym, że Internet w świecie pełni bardzo ważną rolę wie już każdy. Życie każdego człowieka toczy się wokół rozwiązań internetowych, choć czasami bywa, że

Czytaj dalej »

Chrapanie jest bardzo uciążliwą przypadłością głowienie dla osoby, która śpią z osobą chrapiącą. Na pozór może się wydawać, że jest to jedynie niedogodność “dźwiękowa”, jednak

Czytaj dalej »

PODRÓŻE – PODKARPACIE KROSNO Krosno usytuowane jest we wschodnio-południowej części Polski i należy do województwa podkarpackiego. Jest to miasto, które ma powierzchnię ok. 44 m2,

Czytaj dalej »