Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Czy bateria twojego smartfona wyczerpuje się w ciągu kilku godzin? Jeśli sięgasz po ładowarkę kilka razy dziennie, być może nadszedł czas, aby wymienić akumulator na nowy. Wymiana baterii nie jest dziś już tak prosta jak przed kilku laty, ale wciąż da się to zrobić stosunkowo niedużym kosztem. W tym przewodniku opowiemy Ci, jak profesjonalnie wymienić baterię w telefonie i ile kosztuje taka operacja.

Jeśli posiadasz swój smartfon od ponad dwóch lat, być może zauważyłeś, że jego bateria nie jest już taka sama jak po zakupie. Żywotność baterii jest zazwyczaj określana na podstawie liczby cykli ładowania. 

Cykl ładowania zdefiniowany jest jako okres, w którym wykorzystywana jest cała pojemność baterii, a następnie bateria jest ładowana z powrotem do pełnej pojemności (firma Apple definiuje cykl ładowania nieco inaczej: jako wykorzystanie 50 procent energii akumulatora, następnie naładowanie go do pełna i ponownie zużycie 50 procent).

Po 500 cyklach ładowania wydajność większości baterii litowo-jonowych zaczyna spadać, niezależnie od sposobu w jaki będziemy użytkować urządzenie. Jest to jeden z głównych powodów, dla których należy rozważyć wymianę baterii telefonu komórkowego w starzejącym się smartfonie.

Po czym poznać, że czas wymienić baterię w smartfonie?

Oczywiście najbardziej oczywistym znakiem, że wymiana baterii w telefonie komórkowym może być konieczna, jest drastyczne skrócenie czasu pracy na baterii. Jeśli nie robisz praktycznie nic intensywnego na swoim telefonie (jak np. oglądanie wideo czy granie w gry) a czas pracy z trudnością dobija do 10 godzin, rozważ wymianę akumulatora.

Częstym objawem są również przypadkowe wyłączenia telefonu. Jeśli Twój smartfon wyłączy się mimo że wskaźnik baterii przed momentem pokazywał 30, a nawet 50 procent, to wyraźny znak że stan Twoja bateria jest już w kiepskim stanie.

Przeczytaj też:  Domena - co to jest?

Częstym objawem jest również samoczynne resetowanie się smartfona (tzw. zapętlenie, boot loop). Jeśli masz starszy smartfon, który po przekroczeniu pewnego progu rozładowania stale się restartuje, jest to zazwyczaj spowodowane starzeniem się baterii litowo-jonowej.

Pierwszym krokiem do rozpoznania źródła problemu będzie zanotowanie okoliczności w jakich pojawia się problem. Jeśli masz nowsze urządzenie i restartuje się ono samoczynnie po aktualizacji lub przy zamykaniu aplikacji, najprawdopodobniej jest to problem z oprogramowaniem.

Jeśli Twój przypadek nie jest tak ekstremalny, możesz jeszcze sprawdzić stan zdrowia baterii przy pomocy aplikacji. Zalecamy korzystanie z AccuBattery. Porównuje on pojemność projektową baterii z jej szacunkową pojemnością prądową, pokazując, ile pojemności ostało utracone. Aplikacja jest prosta w użyciu – po prostu naładuj telefon po jej zainstalowaniu, a program sam zajmie się resztą.

AccuBattery oferuje także wiele innych funkcji, takich jak pomiar prędkości ładowania, zużycie energii przez aplikacje, czas pozostawania urządzenia w trybie gotowości i wiele innych. Jeśli wyniki pomiarów pojemności nie są dobre, może nadszedł czas na wymianę baterii. Dobra wiadomość jest taka, że możesz to zrobić nawet jeśli masz smartfon z niewymienialną baterią!

W telefonach z logiem jabłka można skorzystać z wbudowanej informacji o kondycji baterii. Po dość głośnej sprawie ze spowalnianiem działania Iphone’ów ze względu na starzejące się baterie firma Apple dodała informację na temat maksymalnej pojemności (w procentach) oraz tzw, gotowości na szczytowy pobór mocy (której brak powoduje wspomniane wcześniej samoczynne restartowanie się telefonu w najmniej oczekiwanych momentach). Informacja o kondycji baterii jest dostępna w ustawieniach telefonu, w sekcji „bateria”.

Jak samemu wymienić baterię w smartfonie?

Niestety nie mamy dobrej wiadomości: dni, kiedy wymiana baterii w telefonie była dziecinnie łatwa przeminęły. Kilka lat temu wymiana baterii w smartfonie była tak łatwa, jak wyłączenie telefonu, wyjęcie starej baterii i włożenie nowej. Jeśli Twój smartfon nadal posiada wymienną baterię, to wszystko, co musisz zrobić.

Przeczytaj też:  Riposta na internetowy hejt? Tylko grzeczna i empatyczna

Większość obecnych smartfonów z systemem Android oraz Iphone posiada niewymienne baterie, więc zadanie stało się znacznie trudniejsze. Nie jest to bynajmniej niemożliwe, ale jest to mały wyczyn, bo telefony są zwykle porządnie klejone.

Jeśli chcesz wymienić baterię samodzielnie, będziesz musiał rozebrać smartfon odłączając ekran i inne części przed dostaniem się do baterii. Ponieważ większość części jest sklejonych razem, trzeba będzie również usunąć, a następnie ponownie nałożyć klej. Nie próbuj tego, jeśli nie masz odpowiednich narzędzi (podważanie obudowy śrubokrętem zniszczy smartfona!) i sporo cierpliwości. Podstawowymi narzędziami, których potrzebujesz są: przyssawka z uchwytem, płaskie narzędzia do podważania obudowy, pęseta, pistolet do kleju na gorąco oraz śrubokręty precyzyjne. Konieczne będzie również nałożenie nowego kleju.

Dodatkową trudnością do pokonania będzie zakup odpowiedniej baterii (nie są dostępne w oficjalnej sprzedaży, trzeba szukać w internecie sprzedawców baterii z dobrymi ocenami).

Jeśli mimo tego opisu nadal chcesz wymienić baterię samodzielnie, masz już potrzebne narzędzia, baterię i odpowiedni samouczek dla swojego modelu smartfona, pamiętaj o bezpiecznym obchodzeniu się z baterią. Baterie litowo-jonowe są łatwopalne! Ważne jest, aby przed wyjęciem starej baterii rozładować ja do poziomu poniżej 25 procent. Naładowane baterie litowo-jonowe mogą się zapalić lub wybuchnąć w razie przypadkowego przebicia. 

Jeśli po otwarciu urządzenia stwierdzisz, że bateria jest spuchnięta (czasem widać to bez otwierania telefonu – np. po uniesionym w górę ekranie) – nie należy jej wymieniać. Zamiast tego należy zabrać telefon do autoryzowanego serwisu.

Wymiana baterii w serwisie

Wymiana baterii w serwisie jest zdecydowanie lepszym wyborem. W przypadku większości producentów wymiana baterii w autoryzowanym serwisie kosztuje zwykle między 150 a 300 złotych (ceny z maja 2020), w zależności od modelu telefonu (czasem może być większy, np. w przypadku wgniecionej obudowy). Cała operacja trwa zwykle kilka dni roboczych, ale są także serwisu oferujące usługi ekspresowe, po wcześniejszym umówieniu (nawet w około 2 godziny, jeśli serwis jest na miejscu).

Przeczytaj też:  Wielkanocne tradycje i zwyczaje w Polsce: Barwna mozaika obyczajów

Można też zlecić wymianę baterii przez internet: wysyłkę i dłuższy czas oczekiwania zrekompensuje zwykle niższy koszt wykonania usługi.

Kiedy wymiana baterii nie jest tego warta?

Jeśli lubisz swojego smartfona a do tego uważasz, że bardziej eko jest coś naprawić niż wyrzucić to zdecydowanie warto spróbować przedłużyć jego żywotność. Jeśli jednak wymieniasz sprzęt co jakiś czas, bo zależy Ci na płynnym działaniu najnowszych aplikacji – warto się zastanowić, czy przywrócenie smartfona do życia spełni Twoje oczekiwania.

Jeśli masz starszego „flagowca”, z którego planujesz korzystać jeszcze przez jakiś czas, może to być dobra inwestycja. Ale jeśli posiadasz urządzenie z niższej półki, cena za serwis baterii i brak telefonu przez jakiś czas mogą przesłonić wszystkie korzyści.

Większość zamienników baterii w autoryzowanych punktach serwisowych jest stosunkowo tania, ale prawdopodobnie niewiele wyższą cenę zapłacisz za nowy, niedrogi telefony z uaktualnioną specyfikacją i oprogramowaniem. Dlatego przed wymianą baterii warto odwiedzić sklep i zorientować się w dostępnych obecnie modelach telefonów.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Alergia na pyłki

Alergia na pyłki jest alergią sezonową, doskwiera szczególnie mocno wiosną. Typowe jej objawy to katar sienny, łzawienie i swędzenie oczu, kaszel, napadowe kichanie, stany podgorączkowe,

Czytaj dalej »

O srebrze koloidalnym robi się coraz głośniej. Wszystko za sprawą szerzenia świadomości o jego prozdrowotnych właściwościach. Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałeś o jego istnieniu, zachęcamy

Czytaj dalej »
Ciekawostki na temat youtube

Trudno wyobrazić sobie dziś internet bez YouTube. Ale jeszcze kilkanaście lat temu było zupełnie inaczej – sieci nie było miejsc, gdzie zwykli lidzie mogli łatwo

Czytaj dalej »
Kiedy usuwać zęby mądrości? Ekstrakcja ósemki

Zęby mądrości, czyli ósemki wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z inteligencją. Jeżeli z czymś już się mają kojarzyć, to najczęściej z bólem i nieprzyjemnościami.

Czytaj dalej »
Jasnowidz trzyma w dłoniach szklana kulę. W czasach niepewności zwracamy się w stronę wróżb.

Korzystanie z usług wróżek w czasach niepewności jest szczególnie częste, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym rozpadu rodziny. Zamiast uciekać w stronie astrologii,

Czytaj dalej »