Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Migrena – przyczyny, objawy, leczenie

Migrena. Przyczyny, objawy migreny

Migrena jest jednym z najbardziej uciążliwych bólów głowy. Może bardzo poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie, obniżyć poziom życia. Często pojawiająca się, ma wpływ nie tylko na osobę cierpiąca, ale również jej otoczenie, najbliższych, rodzinę. W wielu wypadkach może doprowadzić do depresji zaburzeń społecznych. Migrena jest chorobą nie do końca poznaną i zbadaną nawet dla samych lekarzy.

Mimo iż zmaga się z nią nawet 20 % społeczeństwa, ustalenie jej przyczyny nie jest do końca znane. Migrena to jednostajny pulsujący i powtarzający się ból głowy, zlokalizowany w okolicy potylicznej lub skroni. Narasta stopniowo, trwa do 4 do 72 godzin. Chorzy skarżą się również na światłowstręt, nudności, nadwrażliwość na zapach i dźwięk. Napad migreny może wywołać zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, śnieżenia w polu widzenia. Migrena może pojawić się w każdym wieku, bez jednego znaczącego powodu.

Rodzaje migreny:
 • migrena bez aury,
 • migrena z aurą,
 • migrena menstruacyjna,
 • migrena brzuszna,
 • migrena oczna,
 • migrena przewlekła.
Objawy migreny:
 • nudności, wymioty, światłowstręt,

 • nadmierna wrażliwość na zapach i dźwięk,

 • zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami, omdlenia,

 • zaburzenia ruchu i czucia,

 • stany depresyjne,

 • aura migrenowa – (pojawia się na 4- 60 min przed atakiem migreny) pojawiają się mroczki przed oczami, jasne plamy, niedowidzenie, zaburzenia słuchu, drętwienie.

Czynniki wyzwalające migrenę:

Czynników wywołujących migrenę, jak również przyczyn jej występowania może być wiele. Jednym z nich są predyspozycje genetyczne. Innymi czynnikami jest stres, zaburzenia hormonalne, np. w czasie miesiączki lub menopauzy. Odwodnienie, nieodpowiednie odżywianie, dieta z duża ilością soli, produkty mocno przetworzone. Niedostateczna lub nadmierna ilość snu może również spowodować wystąpienie migreny. Przyczynić może się spożywanie alkoholi jak i dużej ilości kofeiny zarówno w kawie jak i napojach energetycznych. Są przypadki napadów migrenowych, mających powiązanie ze zmianami atmosferycznymi takimi jak, skoki ciśnienia. Migrena może pojawić się po dużym wysiłku fizycznym.

Diagnoza migreny:

Aby skutecznie leczyć migrenę, musi zostać ona prawidłowo zdiagnozowana przez lekarza. Lekarz powinien przeprowadzić bardzo dokładny i szczegółowy wywiad. Pacjent określając objawy daje lekarzowi możliwość ustalenia rodzaju migreny, częstotliwości jej występowania oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. Badania pozwalające wykluczyć inne przyczyny bólu głowy to: tomografia komputerowa głowy oraz elektroencefalograf.

Leczenie migreny:

Bardzo ważne w leczeniu migreny jest określenie przez pacjenta czynników, które mogą ją wywoływać. Pozwoli to w dużej mierze wyeliminować napady migrenowe. Wdraża się również leczenie farmakologiczne, przeciwbólowe. Podczas napadu chory powinien unikać czynników drażniących, takich jak światło, hałas, aktywność fizyczna. Coraz częściej wprowadza się alternatywne formy leczenie migreny takie jak: akupunktura, biofeedback, stymulacja mózgu, leczenie chirurgiczne migreny. Nie da się jednoznacznie określić czy migrenę da się całkowicie wyleczyć. Odpowiednia diagnostyka, wdrożone leczenie doraźne może przynieść pozytywne rezultaty. Epizody migrenowe mogą być znacznie rzadsze, i przebiegać łagodniej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak pielęgnować storczyki? Kobieta ogląda fioletowego storczyka orsnącego w doniczce na oknie

Jak pielęgnować storczyki? ​ Storczyki inaczej zwane orchideami są bardzo efektownymi i eleganckimi kwiatami obecnymi w naszych domach. Bardzo pięknie prezentują się w każdym wnętrzu.

Czytaj dalej »
Yerba Mate. Jakie ma właściwości? Jak pić yerbę?

Ostrokrzew paragwajski, bo o nim mowa, gdy słyszymy Yerba Mate. Po zaparzeniu powstaje napój o bardzo wielu korzystnych właściwościach dla naszego organizmu. Może być stosowany

Czytaj dalej »

Czym można zarazić się od kota? Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez swojego pupila. Dzieci uwielbiają zwierzęta, zwłaszcza koty. Nie zdajemy sobie jednak sprawy,

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdzone sposoby na muszki

Jak pozbyć się muszek owocówek?   Muszki owocówki są zmorą w każdej kuchni latem i jesienią. Pojawiają się jak tylko zostawimy owoce, warzywa, szklankę soku,

Czytaj dalej »
Jak się pozbyć łupieżu?

Łupież jest bardzo wstydliwą i kłopotliwą chorobą skóry głowy. Objawia się on swędzeniem oraz złuszczaniem naskórka, przez co pojawiają się białe drobinki na ubraniach. Choroba

Czytaj dalej »