Domowe sposoby na ból gardła

Domowe sposoby na ból gardła

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Każdy z nas miał kiedyś problem z bolącym gardłem. Przyczyny mogą być różne –  czy to pora jesienna, zmiany pogody czy letnie upały, szybko zjedzone lody, łyk zimnego napoju. Ból gardła spowodowany jest najczęściej zakażeniem górnych dróg oddechowych, towarzyszy temu ból przy przełykaniu. Winne temu są wirusy i bakterie śluzówki nosa i gardła zostają uszkodzone, stają się nabrzmiałe, wydzielają więcej wydzieliny. Pojawiają się problemy z przełykaniem śliny.

Pewnie wiele razy zastanawialiście się dlaczego ból jest bardziej nasilony w nocy i rano. Jest to spowodowane tym, iż śluzówki gardła wysuszają się nadmiernie podczas snu, nie pijemy płynów, oddychamy przez usta. Gdy mamy problemy z bolącym gardłem, warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni. Jeśli się przebudzimy dobrze jest wziąć łyk wody.

Domowe sposoby na ból gardła

Płukanie gardła wodą z solą – w proporcjach 2-3 łyżeczki w szklance letniej wody. Najlepiej płukać 2-4 razy dziennie nie krócej niż 2 minuty. Minusem tej metody może być podrażnienie błony śluzowej gardła.

Płukanie gardła wodą z wodą utlenioną – proporcja – 1-2 łyżki w ½ szklanki letniej wody. Płukanie daje dość szybką ulgę, warto ją powtarzać 3-4 razy dziennie. Jest to znacznie bezpieczniejsza i przyjemniejsza metoda. Nie ma tak nieprzyjemnego smaku jak woda z solą.

Płukanie roztworami ziołowymi – w bólu gardła sprawdzają się też napary ziołowe z rumianku, tymianku, szałwii, czarnego bzu. Przygotuj mocny napar, gdy wystygnie płucz kilka razy dziennie.

Pij dużo płynów – rada ta może się wydać dziwna biorąc pod uwagę ból przy każdym przełykaniu jednak należy pamiętać o nawilżaniu śluzówki gardła, dzięki temu szybciej pozbędziemy się bólu gardła.

W ciągu dni gdy nie mamy możliwość płukać gardła warto wspomagać się tabletkami do ssania, najlepiej na bazie ziół – przyniosą one ulgę.

Przeczytaj też:  Miód

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.