Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jaką maskę na twarz wybrać? Jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Jaką maskę na twarz wybrać? Jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Podczas gdy niektórzy z COVID-19 cierpią na łagodną chorobę, inni mogą mieć trudności z oddychaniem, zapalenie płuc, a nawet niewydolność oddechową. Najbardziej zagrożone są osoby starsze oraz te, u których występują równocześnie inne  schorzenia, jak otyłość, cukrzyca czy nowotwór. Obecne zalecenia nakazują nam stosowania maseczek (lub przysłanianie ust i nosa w inny sposób, np. przy pomocy tkaniny), gdy przebywamy w przestrzeni publicznej. Wszystko to po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jaką maskę wybrać i jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Trzy podstawowe rodzaje masek na twarz

Kiedy słyszy się o maskach na twarz do zapobiegania COVID-19, to zazwyczaj są to trzy rodzaje masek:

 • maska na twarz z bawełny (dostępna w handlu lub wykonana domowym sposobem)

 • maska chirurgiczna

 • Respirator N95

Poznajmy każdy z nich nieco bardziej szczegółowo.

Maski na twarz wykonane z bawełny

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa od ludzi bez objawów, zaleca się obecnie, aby w miejscach publicznych wszyscy nosili maski na twarz. Jest to ważne szczególnie w miejscach, gdzie trudno utrzymać bezpieczną odległość od innych. Zalecenie to jest uzupełnieniem zaleceń społecznego dystansu i stosowania właściwych praktyk higienicznych, jak mycie rąk i dezynfekcja powierzchni.

Jak właściwie używać masek?

 • Noś maski z materiału w miejscach publicznych, szczególnie w miejscach, w których może dochodzić do rozprzestrzeniania się choroby, takich jak sklepy spożywcze i apteki.

 • Nie należy zakładać płóciennych masek ochronnych dzieciom poniżej 2 roku życia, osobom mającym problemy z oddychaniem, nieprzytomnym lub osobom, które nie są w stanie samodzielnie zdjąć maski.

 • Używaj masek z tkaniny zamiast masek chirurgicznych lub respiratorów N95, ponieważ te krytyczne zapasy muszą być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych.

 • Pracownicy służby zdrowia powinni zachować szczególną ostrożność podczas masek materiałowych. Maski te powinny być stosowane najlepiej w połączeniu z osłoną twarzy („przyłbicą”), która obejmuje cały przód i boki twarzy i sięga do brody lub poniżej.

UWAGA: Maski domowej roboty należy prać po każdym użyciu. Podczas zdejmowania, należy uważać, aby nie dotknąć oczu, nosa i ust. Natychmiast po zdjęciu maski umyj ręce.

Korzyści płynące z zastosowania maseczek na twarz domowej roboty
 • Najważniejszą zaletą maseczka domowej roboty jest to, że może być wykonana samodzielnie z popularnych materiałów, więc jest nieograniczona dostawami.

 • Używając maski z tkaniny chronimy przede wszystkim innych. Maski mogą obniżyć ryzyko przeniesienia wirusa przez ludzi bez objawów poprzez mówienie, kaszel lub kichanie.

 • Są one bez wątpienia lepsze niż nieużywanie jakiejkolwiek maski, zwłaszcza tam, gdzie dystans społeczny jest trudny do utrzymania.

Ryzyko związane z  maseczkami materiałowymi
 • Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Podczas gdy domowej roboty maski do twarzy oferują pewien stopień ochrony, oferują one znacznie mniejszą ochronę niż maski chirurgiczne lub maseczki filtrujące N95.

 • Nie zastępują one ani nie zmniejszają potrzeby stosowania innych środków ochronnych. Właściwe praktyki higieniczne i dystans społeczny są nadal najlepszymi metodami zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne to jednorazowe, luźno dopasowane maski na twarz, które zakrywają nos, usta i podbródek. Zazwyczaj są wykorzystywane aby:

 • chronić użytkownika przed rozpryskami, rozpryskami i kroplami dużych cząstek

 • zapobiegać rozprzestrzenianiu się potencjalnie zakaźnej wydzieliny z dróg oddechowych użytkownika na inne osoby

Maski chirurgiczne mogą różnić się wyglądem, ale sama maska jest często płaska i prostokątna w kształcie z plisami lub fałdami. W górnej części maski znajduje się metalowy pasek, który można uformować tak, aby maska przylegała do nosa.

Elastyczne opaski lub długie, proste wiązania pomagają utrzymać maskę chirurgiczną na miejscu podczas jej noszenia. Mogą one być zapętlone za uszami lub wiązane za głową.

Maski filtrujące N95

Maska filtrująca N95 jest bardziej szczelną maską twarzową. Oprócz rozprysków, aerozoli i dużych kropel, maska N95 może odfiltrować 95 procent bardzo małych cząsteczek, w tym również wirusów i bakterii.

Maski tego typu mają na ogół okrągły lub owalny kształt i jest zaprojektowany tak, aby utworzyć szczelne zamknięcie na twarzy. Elastyczne opaski pomagają utrzymać go mocno przy twarzy. Niektóre typy mogą mieć przystawkę zwaną zaworem wydechowym, która może pomóc w oddychaniu oraz gromadzeniu się ciepła i wilgoci.

Jak prawidłowo nosić maskę N95? Przed wszystkim należy pamiętać, że maseczki N95 nie mają jednego rozmiaru. Przed użyciem należy je przetestować pod kątem dopasowania do twarzy, aby upewnić się, że maska przylega szczelnie. W niewłaściwie dopasowanej masce nie otrzymasz odpowiedniej ochrony.

Po sprawdzeniu dopasowania, użytkownicy masek oddechowych N95 muszą nadal przeprowadzać kontrolę szczelności za każdym razem, gdy je zakładają. Ważne jest również, aby pamiętać, że w niektórych grupach nie można uzyskać szczelnego uszczelnienia. Należą do nich dzieci i osoby z zarostem na twarzy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:

Wśród całego wyposażenia kuchni pod kątem kulinarnym nie wyobrażamy sobie braku patelni. Niezmiernie ważny jest dobór odpowiedniej, na początek musimy odpowiedzieć sobie do czego będziemy

Czytaj dalej »

O srebrze koloidalnym robi się coraz głośniej. Wszystko za sprawą szerzenia świadomości o jego prozdrowotnych właściwościach. Jeżeli nigdy wcześniej nie słyszałeś o jego istnieniu, zachęcamy

Czytaj dalej »
Koloroowe leki w postaci tabletek zapakowanych w blistry, ułożone w stosblistrach

Któż z nas przynajmniej kilka razy w życiu nie sięgał po antybiotyk? Właściwie śmiało można stwierdzić, że chyba każdy miał z nim doczynienia. Antybiotyki stały

Czytaj dalej »
Jak wyczyścić dywan?

Każdy kto posiada dywan wie, iż po dłuższym czasie użytkowania samo odkurzanie nie wystarczy. Do tego dochodzą przypadki zaplamienia dywanu sokiem, herbatą, kawą, winem czy

Czytaj dalej »
Jak być efektywnym w czasie pracy z domu?

W ostatnich tygodniach żyjemy w sytuacji, kiedy wiele osób musiało zmienić swoją biurową pracę na home office. Mimo różnych niedogodności, jest to bardzo wygodna opcja,

Czytaj dalej »