Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jaką maskę na twarz wybrać? Jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Jaką maskę na twarz wybrać? Jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Podczas gdy niektórzy z COVID-19 cierpią na łagodną chorobę, inni mogą mieć trudności z oddychaniem, zapalenie płuc, a nawet niewydolność oddechową. Najbardziej zagrożone są osoby starsze oraz te, u których występują równocześnie inne  schorzenia, jak otyłość, cukrzyca czy nowotwór. Obecne zalecenia nakazują nam stosowania maseczek (lub przysłanianie ust i nosa w inny sposób, np. przy pomocy tkaniny), gdy przebywamy w przestrzeni publicznej. Wszystko to po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jaką maskę wybrać i jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Trzy podstawowe rodzaje masek na twarz

Kiedy słyszy się o maskach na twarz do zapobiegania COVID-19, to zazwyczaj są to trzy rodzaje masek:

 • maska na twarz z bawełny (dostępna w handlu lub wykonana domowym sposobem)

 • maska chirurgiczna

 • Respirator N95

Poznajmy każdy z nich nieco bardziej szczegółowo.

Maski na twarz wykonane z bawełny

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa od ludzi bez objawów, zaleca się obecnie, aby w miejscach publicznych wszyscy nosili maski na twarz. Jest to ważne szczególnie w miejscach, gdzie trudno utrzymać bezpieczną odległość od innych. Zalecenie to jest uzupełnieniem zaleceń społecznego dystansu i stosowania właściwych praktyk higienicznych, jak mycie rąk i dezynfekcja powierzchni.

Jak właściwie używać masek?

 • Noś maski z materiału w miejscach publicznych, szczególnie w miejscach, w których może dochodzić do rozprzestrzeniania się choroby, takich jak sklepy spożywcze i apteki.

 • Nie należy zakładać płóciennych masek ochronnych dzieciom poniżej 2 roku życia, osobom mającym problemy z oddychaniem, nieprzytomnym lub osobom, które nie są w stanie samodzielnie zdjąć maski.

 • Używaj masek z tkaniny zamiast masek chirurgicznych lub respiratorów N95, ponieważ te krytyczne zapasy muszą być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych.

 • Pracownicy służby zdrowia powinni zachować szczególną ostrożność podczas masek materiałowych. Maski te powinny być stosowane najlepiej w połączeniu z osłoną twarzy („przyłbicą”), która obejmuje cały przód i boki twarzy i sięga do brody lub poniżej.

Przeczytaj też:  Jak się chronić przed kleszczami?

UWAGA: Maski domowej roboty należy prać po każdym użyciu. Podczas zdejmowania, należy uważać, aby nie dotknąć oczu, nosa i ust. Natychmiast po zdjęciu maski umyj ręce.

Korzyści płynące z zastosowania maseczek na twarz domowej roboty
 • Najważniejszą zaletą maseczka domowej roboty jest to, że może być wykonana samodzielnie z popularnych materiałów, więc jest nieograniczona dostawami.

 • Używając maski z tkaniny chronimy przede wszystkim innych. Maski mogą obniżyć ryzyko przeniesienia wirusa przez ludzi bez objawów poprzez mówienie, kaszel lub kichanie.

 • Są one bez wątpienia lepsze niż nieużywanie jakiejkolwiek maski, zwłaszcza tam, gdzie dystans społeczny jest trudny do utrzymania.

Ryzyko związane z  maseczkami materiałowymi
 • Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Podczas gdy domowej roboty maski do twarzy oferują pewien stopień ochrony, oferują one znacznie mniejszą ochronę niż maski chirurgiczne lub maseczki filtrujące N95.

 • Nie zastępują one ani nie zmniejszają potrzeby stosowania innych środków ochronnych. Właściwe praktyki higieniczne i dystans społeczny są nadal najlepszymi metodami zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne to jednorazowe, luźno dopasowane maski na twarz, które zakrywają nos, usta i podbródek. Zazwyczaj są wykorzystywane aby:

 • chronić użytkownika przed rozpryskami, rozpryskami i kroplami dużych cząstek

 • zapobiegać rozprzestrzenianiu się potencjalnie zakaźnej wydzieliny z dróg oddechowych użytkownika na inne osoby

Maski chirurgiczne mogą różnić się wyglądem, ale sama maska jest często płaska i prostokątna w kształcie z plisami lub fałdami. W górnej części maski znajduje się metalowy pasek, który można uformować tak, aby maska przylegała do nosa.

Elastyczne opaski lub długie, proste wiązania pomagają utrzymać maskę chirurgiczną na miejscu podczas jej noszenia. Mogą one być zapętlone za uszami lub wiązane za głową.

Maski filtrujące N95

Maska filtrująca N95 jest bardziej szczelną maską twarzową. Oprócz rozprysków, aerozoli i dużych kropel, maska N95 może odfiltrować 95 procent bardzo małych cząsteczek, w tym również wirusów i bakterii.

Przeczytaj też:  Jak przechowywać żywność w lodówce?

Maski tego typu mają na ogół okrągły lub owalny kształt i jest zaprojektowany tak, aby utworzyć szczelne zamknięcie na twarzy. Elastyczne opaski pomagają utrzymać go mocno przy twarzy. Niektóre typy mogą mieć przystawkę zwaną zaworem wydechowym, która może pomóc w oddychaniu oraz gromadzeniu się ciepła i wilgoci.

Jak prawidłowo nosić maskę N95? Przed wszystkim należy pamiętać, że maseczki N95 nie mają jednego rozmiaru. Przed użyciem należy je przetestować pod kątem dopasowania do twarzy, aby upewnić się, że maska przylega szczelnie. W niewłaściwie dopasowanej masce nie otrzymasz odpowiedniej ochrony.

Po sprawdzeniu dopasowania, użytkownicy masek oddechowych N95 muszą nadal przeprowadzać kontrolę szczelności za każdym razem, gdy je zakładają. Ważne jest również, aby pamiętać, że w niektórych grupach nie można uzyskać szczelnego uszczelnienia. Należą do nich dzieci i osoby z zarostem na twarzy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak obniżyć koszty ogrzewania? Kobieta ogrzew ręce przy kaloryferze

Pora jesienno-zimowa to czas, gdy na zewnątrz robi się coraz zimniej. Wiąże się to zawsze z rozpoczęciem sezonu grzewczego, który niejednokrotnie może nadto nadszarpnąć naszym

Czytaj dalej »
Wymiana baterii w telefonie. Objawy uszkodzonej baterii

Czy bateria twojego smartfona wyczerpuje się w ciągu kilku godzin? Jeśli sięgasz po ładowarkę kilka razy dziennie, być może nadszedł czas, aby wymienić akumulator na

Czytaj dalej »

Jak się zdrowo opalać – podstawowe zasady PROFILAKTYKA ZDROWIE PORADY Opalanie, czyli ekspozycja skóry na słońce nie zawsze jest czymś zdrowym. Letnie miesiące sprzyjają odwiedzinom

Czytaj dalej »

Polacy podzielają opinię, że w mediach społecznościowych (73 proc.) i w mediach tradycyjnych (72 proc.) rozprzestrzeniane są nieprawdziwe lub niedokładne informacje, które celowo mają wpływać

Czytaj dalej »
Słoik miodu

Miód jest naturalnym bogactwem składników prozdrowotnych wytwarzanych przez pszczoły. Powstaje w procesie przetwarzania nektaru kwiatowego roślin miododajnych, jak również z niektórych wydzielin znajdujących się na

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107