Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jaką maskę na twarz wybrać? Jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Jaką maskę na twarz wybrać? Jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Podczas gdy niektórzy z COVID-19 cierpią na łagodną chorobę, inni mogą mieć trudności z oddychaniem, zapalenie płuc, a nawet niewydolność oddechową. Najbardziej zagrożone są osoby starsze oraz te, u których występują równocześnie inne  schorzenia, jak otyłość, cukrzyca czy nowotwór. Obecne zalecenia nakazują nam stosowania maseczek (lub przysłanianie ust i nosa w inny sposób, np. przy pomocy tkaniny), gdy przebywamy w przestrzeni publicznej. Wszystko to po to, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Jaką maskę wybrać i jak ją nosić, żeby była skuteczna?

Trzy podstawowe rodzaje masek na twarz

Kiedy słyszy się o maskach na twarz do zapobiegania COVID-19, to zazwyczaj są to trzy rodzaje masek:

 • maska na twarz z bawełny (dostępna w handlu lub wykonana domowym sposobem)

 • maska chirurgiczna

 • Respirator N95

Poznajmy każdy z nich nieco bardziej szczegółowo.

Maski na twarz wykonane z bawełny

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa od ludzi bez objawów, zaleca się obecnie, aby w miejscach publicznych wszyscy nosili maski na twarz. Jest to ważne szczególnie w miejscach, gdzie trudno utrzymać bezpieczną odległość od innych. Zalecenie to jest uzupełnieniem zaleceń społecznego dystansu i stosowania właściwych praktyk higienicznych, jak mycie rąk i dezynfekcja powierzchni.

Jak właściwie używać masek?

 • Noś maski z materiału w miejscach publicznych, szczególnie w miejscach, w których może dochodzić do rozprzestrzeniania się choroby, takich jak sklepy spożywcze i apteki.

 • Nie należy zakładać płóciennych masek ochronnych dzieciom poniżej 2 roku życia, osobom mającym problemy z oddychaniem, nieprzytomnym lub osobom, które nie są w stanie samodzielnie zdjąć maski.

 • Używaj masek z tkaniny zamiast masek chirurgicznych lub respiratorów N95, ponieważ te krytyczne zapasy muszą być zarezerwowane dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych.

 • Pracownicy służby zdrowia powinni zachować szczególną ostrożność podczas masek materiałowych. Maski te powinny być stosowane najlepiej w połączeniu z osłoną twarzy („przyłbicą”), która obejmuje cały przód i boki twarzy i sięga do brody lub poniżej.

UWAGA: Maski domowej roboty należy prać po każdym użyciu. Podczas zdejmowania, należy uważać, aby nie dotknąć oczu, nosa i ust. Natychmiast po zdjęciu maski umyj ręce.

Korzyści płynące z zastosowania maseczek na twarz domowej roboty
 • Najważniejszą zaletą maseczka domowej roboty jest to, że może być wykonana samodzielnie z popularnych materiałów, więc jest nieograniczona dostawami.

 • Używając maski z tkaniny chronimy przede wszystkim innych. Maski mogą obniżyć ryzyko przeniesienia wirusa przez ludzi bez objawów poprzez mówienie, kaszel lub kichanie.

 • Są one bez wątpienia lepsze niż nieużywanie jakiejkolwiek maski, zwłaszcza tam, gdzie dystans społeczny jest trudny do utrzymania.

Ryzyko związane z  maseczkami materiałowymi
 • Mogą dawać fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Podczas gdy domowej roboty maski do twarzy oferują pewien stopień ochrony, oferują one znacznie mniejszą ochronę niż maski chirurgiczne lub maseczki filtrujące N95.

 • Nie zastępują one ani nie zmniejszają potrzeby stosowania innych środków ochronnych. Właściwe praktyki higieniczne i dystans społeczny są nadal najlepszymi metodami zapewnienia sobie bezpieczeństwa.

Maski chirurgiczne

Maski chirurgiczne to jednorazowe, luźno dopasowane maski na twarz, które zakrywają nos, usta i podbródek. Zazwyczaj są wykorzystywane aby:

 • chronić użytkownika przed rozpryskami, rozpryskami i kroplami dużych cząstek

 • zapobiegać rozprzestrzenianiu się potencjalnie zakaźnej wydzieliny z dróg oddechowych użytkownika na inne osoby

Maski chirurgiczne mogą różnić się wyglądem, ale sama maska jest często płaska i prostokątna w kształcie z plisami lub fałdami. W górnej części maski znajduje się metalowy pasek, który można uformować tak, aby maska przylegała do nosa.

Elastyczne opaski lub długie, proste wiązania pomagają utrzymać maskę chirurgiczną na miejscu podczas jej noszenia. Mogą one być zapętlone za uszami lub wiązane za głową.

Maski filtrujące N95

Maska filtrująca N95 jest bardziej szczelną maską twarzową. Oprócz rozprysków, aerozoli i dużych kropel, maska N95 może odfiltrować 95 procent bardzo małych cząsteczek, w tym również wirusów i bakterii.

Maski tego typu mają na ogół okrągły lub owalny kształt i jest zaprojektowany tak, aby utworzyć szczelne zamknięcie na twarzy. Elastyczne opaski pomagają utrzymać go mocno przy twarzy. Niektóre typy mogą mieć przystawkę zwaną zaworem wydechowym, która może pomóc w oddychaniu oraz gromadzeniu się ciepła i wilgoci.

Jak prawidłowo nosić maskę N95? Przed wszystkim należy pamiętać, że maseczki N95 nie mają jednego rozmiaru. Przed użyciem należy je przetestować pod kątem dopasowania do twarzy, aby upewnić się, że maska przylega szczelnie. W niewłaściwie dopasowanej masce nie otrzymasz odpowiedniej ochrony.

Po sprawdzeniu dopasowania, użytkownicy masek oddechowych N95 muszą nadal przeprowadzać kontrolę szczelności za każdym razem, gdy je zakładają. Ważne jest również, aby pamiętać, że w niektórych grupach nie można uzyskać szczelnego uszczelnienia. Należą do nich dzieci i osoby z zarostem na twarzy.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Nastoletnia ofiara cyberprzemocy przegląda internet

Prawie 70 proc. dzieci w wieku szkolnym doświadczyło cyberprzemocy co najmniej raz w 2021 r. Zadowolenie z rodziny oraz wysoki poziom samooceny – to ważne

Czytaj dalej »
Jak wygląda manicure winylowy?

Kochane kobietki! Czy słyszałyście już o manicure winylowym? To hit 2019 r., który ma stanowić alternatywę dla hybryd. Przeczytaj, czym jest manicure winylowy, poznaj jego

Czytaj dalej »

Druk 3D może ograniczyć marnotrawstwo żywności, bo umożliwia wykorzystanie odpadów i składników odrzuconych np. ze względów estetycznych. Opracowaniem techniki wytwarzania produktów spożywczych drukowanych techniką 3D

Czytaj dalej »
Dieta sokowa jest oparta na sokach owocowych i warzywnych

Dieta sokowa jest to metoda oczyszczania organizmu z toksyn, za pomocą soków warzywno – owocowych. Toksyny odkładają się w organizmie głównie przez złe nawyki żywieniowe,

Czytaj dalej »
Jak zdać egzamin na prawo jazdy?

Każdy nastolatek marzy o tym, aby wreszcie skończyć 18 rok życia. To rodzi wiele możliwości i otwiera drzwi, które dotąd były zamknięte. I tak też

Czytaj dalej »