Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak używać tamponów?

Jak używać tamponów?

Tampony są bardzo wygodną alternatywą dla podpasek. Niektóre z nas stosują je tylko w sytuacjach wyjątkowych takich jak basen, aktywność fizyczna, plaża, obcisła odzież. Są jednak też takie kobiety, dla których tampon jest nieodzowną częścią każdej miesiączki.

Tampon to niewielki, wykonany z chłonnego materiału przedmiot w kształcie naboju, który umieszcza się w pochwie w trakcie miesiączki. Wbrew pozorom tampon nie jest korkiem, jego zadaniem jest wchłanianie krwi. Jego największa zaletą jest to, że jest on umieszczony całkowicie wewnątrz ciała, dzięki czemu umożliwia uprawianie sportu, w szczególności można z nim spokojnie pójść na basen.

Tampony oferowane są w różnych rozmiarach i o różnej chłonności. Mogą być też wyposażone w specjalny aplikator, który ułatwia umieszczenie tamponu w pochwie. Tampon należy dobrać do intensywności krwawienia, pamiętając o tym, że bezwzględnie należy wymieniać go co kilka godzin. Nie warto zatem wybierać tych najbardziej chłonnych, nie będą „na zapas”.

Czy tampony są bezpieczne?

Na każdym opakowaniu tamponow można znaleźć ostrzeżenie przed zespołem wstrząsu toksycznego (ang. toxic shock syndrome, TSS).

TSS jest to forma ostrej infekcji bakteryjnej, która atakuje organizm. Może się ona przydarzyć w wyjątkowych przypadkach, przy nieprawidłowym stosowaniu tamponów: nieprzestrzeganiu zasad higieny, a w szczególności reguły wymiany tamponów co kilka godzin. 

Fakt zwiększonego ryzyka TSS przy stosowaniu tamponów nie oznacza, że są one niebezpieczne. To bardzo rzadko występująca choroba, a ostrzeżenia na pudełkach mają sprawić, że będzie jeszcze rzadziej spotykana. Pamiętać należy aby tampon zmieniać co 4-6 godzin. Pozostawiony w pochwie na dłużej stanowi pożywkę dla bakterii. Jeśli pozwolimy się im namnażać przez wiele godzin, może się to skończyć źle. Objawami takiego wstrząsu są: gorączka, zawroty głowy, ból mięśni, wymioty, biegunka, zmiany skórne. Jeśli masz podobne objawy w trakcie miesiączki i myślisz, że mogą mięć związek z noszonym tamponem – zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj: zawsze przestrzegaj zasad stosowania tamponu. Gdy po kilku godzinach odczuwasz rozpieranie w miejscu aplikacji tamponu, to jest to sygnał, aby go wymienić.

A może kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to produkt, który w przeciwieństwie do podpasek i tamponów można używać wiele razy. Ma kształt małego kieliszka (lub dzwonka) i jest wykonany z elastycznego materiału, najczęściej z silikonu. Jego zadaniem jest zbieranie wydzieliny, działa on więc niejako na zasadzie korka. Aby założyć kubeczek należy ścisnąć go między dwoma palcami i wsunąć do pochwy. Umieszczony we wnętrzu ciała kubeczek rozłoży się i przylgnie do ścianek pochwy.

Przy stosowaniu kubeczka należy pamiętać o jego dokładnym myciu, aby zabić bakterie (robimy to co kilka godzin, najlepiej z użyciem płynu do higieny intymnej). Podobnie jak tampon kubeczek umożliwia swobodne uprawianie sportu.

Kubeczek jest produktem wielorazowego użytku, przez co pozytywnie wpływa na środowisko i kieszeń. Jeden kubeczek potrafi przetrwać kilka lat używania. To oznacza mniej śmieci i oszczędność pieniędzy.

Czy są przeciwwskazania dla stosowania tamponów i kubeczków?

Tamponów i kubeczków należy unikać podczas infekcji intymnych, oraz gdy stosuje się leki dopochwowe (mogą one dodatkowo podrażniać błonę śluzową pochwy). W takich wypadkach należy sięgnąć po podpaski

Podpaski są dostępne w różnych rozmiarach, od wąskich i cienkich zaprojektowanych z myślą o tym, by były jak najmniej niewidoczne pod bielizną, po grube i miękkie podpaski przeznaczone na noc. Większość współczesnych podpasek zaprojektowana jest tak, by utrzymać się na miejscu – mają samoprzylepną warstwę, która trzyma się bielizny.

Ponieważ podpaski nie blokują swobodnego wypływu wydzieliny z pochwy, są zalecane są w sytuacjach zwiększonego ryzyka zakażenia bakteryjnego, kiedy nie można stosować tamponów – np. po założeniu spirali antykoncepcyjnej lub po porodzie.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są również podpaski ekologiczne, wykonane z miękkiej bawełny. Są one wielorazowe, po każdym użyciu należy je wyprać w wysokiej temperaturze. Podobnie jak kubeczek, pozwalają chronić środowisko i pozytywnie wpływają na kieszeń.

Jak założyć i wyjąć tampon?

Przed aplikacją tamponu umyj ręce. Postaraj się rozluźnić – pomoże to w aplikacji, mięśnie pochwy nie będą się zaciskać. Niektóre kobiety preferują uniesienie jednak nogi, oparcie jej np. o wannę, inne wolą kucnąć.

Zdejmij z tamponu foliową osłonkę, rozwiń sznurek, upewnij się, że jest przymocowany. Lekko rozszerz jego koncówkę od strony sznurka czubkiem palca.

Złap tampon kciukiem i palcem wskazującym, drugą ręką rozchyl wargi sromowe.

Wsuń tampon do pochwy następnie palcem wskazującym wepchnij go w kierunki kręgosłupa, palec powinien wejść minimum do połowy. Rób to powoli, im pochwa bardziej sucha tym jest to mniej przyjemne. Jeśli tampon będzie za płytko będziesz odczuwała dyskomfort.

Upewnij się, że sznureczek został na zewnątrz. Załóż bieliznę umyj ręce.

Przed wyjęciem tamponu umyj ręce, rozszerz nogi, może kucnąć. Pociągnij za sznurek, jednak nie szarp, możesz delikatnie przeć podczas wyciągania. Gdy tampon będzie mocno nasiąknięty będzie go ciężej wyjąć jednak nie martw się sznurek jest solidnie osadzony w tamponie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówce?

Przechowywanie żywności jest niezmiernie ważne w celu utrzymania produktów dłużej świeżych i zdrowych. Chłodzenie produktów zapewnia dobrą ochronę dla żywności na krótki czas, mrożenie pozwala

Czytaj dalej »
Migrena. Przyczyny, objawy migreny

Migrena jest jednym z najbardziej uciążliwych bólów głowy. Może bardzo poważnie utrudniać normalne funkcjonowanie, obniżyć poziom życia. Często pojawiająca się, ma wpływ nie tylko na

Czytaj dalej »
Diagnostyka alergii – jakie testy wykonać?

Alergia to przewlekła choroba, wynikająca z nadmiernej reaktywacji układu odpornościowego przez alergeny. Kontakt z alergenem wiąże się z występowaniem uciążliwych objawów alergii, które – w

Czytaj dalej »
Grupa młodych ludzi w maseczkach ochronnych

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, zarażając kolejne osoby i obejmując nowe tereny. Niestety jak dotąd nie został opracowany lek zwalczający koronawirusa SARS-CoV-2, nie ma także

Czytaj dalej »
Alergia na pyłki roślin

Uczulenie na pyłki roślin to jedna z najczęstszych postaci alergii wziewnych. Tego typu alergia określana jest także mianem gorączki siennej i zaliczana jest do alergii

Czytaj dalej »