Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak pracować z domu? Stwórz skuteczny plan dnia!

Jak pracować z domu? Plan dnia skutecznego pracownika

Jeśli dotychczas pracowałeś w biurze i z dnia na dzień musisz przestawić się na tryb zdalny, to może być ci ciężko utrzymać motywację i efektywność na wysokim poziomie. O wiele łatwiej być skutecznym pracownikiem, jeśli ma się narzuconą rutynę i szefa nad sobą. Ale nie ma co wpadać w panikę. Wystarczy dobry plan, a będziesz tak samo wydajny, jakbyś pracował w biurze.

Zaczynaj i kończ pracę o tej samej godzinie

Pracując w domu, jesteś podatny na wiele pokus. Wstaniesz chwilę później, wyskoczysz do sklepu w godzinach pracy, czy poprzeglądasz media społecznościowe. Nie daj się złapać w pułapkę, bo za jakiś czas okaże się, że pracujesz nie tylko coraz mniej, ale przede wszystkim mniej efektywnie. Na wszystkie „rozpraszacze” jest tylko jedna skuteczna metoda. Wypracuj sobie rutynę. To, że pracujesz zdalnie, nie oznacza, że możesz sobie pozwolić na odstępstwa. Codziennie zaczynaj i kończ pracę o tej samej porze. Ubieraj się tak, jakbyś miał wyjść z domu. Wszelkie sprawunki załatwiaj przed lub po pracy. W przeciwnym razie zatrzesz granicę pomiędzy pracą a życiem osobistym, a wtedy ciężko o motywację i produktywność.

Rób listę zadań do zrobienia

Siadasz rano do komputera i właściwie nie wiesz, od czego zacząć? Lista maili, na które musisz odpowiedzieć stale się powiększa, szef czeka na raport, do przygotowania masz ofertę dla nowego klienta i jeszcze zapomniałeś, że miałeś opracować plan szkoleń. Wiele zadań do wykonania może przytłaczać, ale jest na to skuteczny sposób. Każdego dnia rano albo jeszcze poprzedniego dnia wieczorem rób listę zadań na dany dzień. Wtedy będziesz wiedział, na czym stoisz i znacznie łatwiej się zorganizujesz. Zacznij od najważniejszych zadań lub od tych drobnych. Na przykład będzie ci ciężko skupić się na raporcie dla szefa, jeśli będziesz myślał o mailach, na które masz odpisać. Odpisz na nie z samego rana i dopiero potem zajmij się bardziej wymagającymi zadaniami. Pomocne jest także odhaczanie wykonanych zadań na liście. Dzięki temu będziesz widział efekty swojej pracy.

Rób sobie przerwy

Pracując przy komputerze co godzinę rób 5 minut przerwy. Wstań, przejdź się po mieszkaniu, porozciągaj się chwilę. Możesz też wyjść na balkon lub otworzyć okno i zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów. Dzięki temu pobudzisz krążenie i utrzymasz energię do pracy na wysokim poziomie.

Praca to nie wszystko

Efektywność w pracy osiągniesz tylko wtedy, kiedy nie zaniedbasz innych obszarów w swoim życiu. Kluczem do sukcesu, nie tylko zawodowego, jest równowaga. Każdego dnia znajdź czas na odpoczynek. W tym czasie zadbaj o kondycję fizyczną i psychiczną.

Spędzając kilka godzin dziennie przed komputerem, na pewno nie odpoczniesz leżąc na kanapie przed telewizorem. Każdego dnia chociaż 30 minut przeznacz na aktywność fizyczną. Pracując w czterech ścianach najlepszym rozwiązaniem byłaby aktywność na świeżym powietrzu, jednak ze względu na obecne ograniczenia lepiej postaw na ćwiczenia w domu. Dysponując nawet niewielkim kawałkiem podłogi masz tak naprawdę wiele możliwości. Dużo trenerów udostępnia darmowe treningi w sieci i każdy bez względu na swoje preferencje i możliwości na pewno znajdzie coś dla siebie. Od spokojnej jogi po intensywne treningi cardio. Po kilku godzinach w pozycji siedzącej każda forma ruchu będzie zbawienna dla twojego ciała.

Ruch poprawi kondycję twojego ciała, ale także polepszy samopoczucie. Jednak dla pełnej higieny psychicznej ważny jest jeszcze kontakt z innymi ludźmi. Jeśli mieszkasz z rodziną lub współlokatorami to samotność nie będzie tak dokuczliwa. Już sama obecność drugiego człowieka jest ważna, a mieszkając z kimś na pewno codziennie znajdziesz chociaż chwilę na rozmowę. Natomiast jeśli mieszkasz zupełnie sam zadbaj o to, by codziennie chociaż przez kilka minut porozmawiać z rodziną lub ze znajomymi przez telefon.

Pracując zdalnie postaraj się w jak największym stopniu zachować dotychczasową rutynę. W nowej rzeczywistości musisz wykazać się przede wszystkim dobrą organizacją, a także powinieneś zadbać o utrzymanie motywacji na wysokim poziomie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Co warto zobaczyć w Łańcucie? Obowiązkowo zwiedzić trzeba Zamek Lubomirskich i Potockich, oraz zabytkową Wozownię i Storczykarnię  Spacerując po mieście warto spojrzeć na kamieniczki na

Czytaj dalej »
Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane ubrania? PORADY W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne

Czytaj dalej »
Czy aloes można jeść? Właściwości aloesu

ZDROWIE PROFILAKTYKA ZDROWIE Właściwości aloesu – stosowanie, dawkowanie Sok z liści aloesu ma bardzo wiele dobroczynnych właściwości. Działa korzystnie na organizm zarówno stosowany wewnętrznie, jak

Czytaj dalej »
Co pić w gorące dni. Najlepsze napoje na upał

Letnie upały, to czas kiedy nikomu nie trzeba tłumaczyć, co znaczy być spragnionym. Czy w gorące dni zwracamy wystarczająco uwagę na to, by odpowiednio się

Czytaj dalej »

Śniadanie Wielkanocne jest szczególnym momentem obchodzenia świąt. Poranek Wielkiej Niedzieli jest zazwyczaj podniosłym momentem w większości katolickich domów. Jednak świętowanie nie kończy się tylko na

Czytaj dalej »