Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak pracować z domu? Stwórz skuteczny plan dnia!

Jak pracować z domu? Plan dnia skutecznego pracownika

Jeśli dotychczas pracowałeś w biurze i z dnia na dzień musisz przestawić się na tryb zdalny, to może być ci ciężko utrzymać motywację i efektywność na wysokim poziomie. O wiele łatwiej być skutecznym pracownikiem, jeśli ma się narzuconą rutynę i szefa nad sobą. Ale nie ma co wpadać w panikę. Wystarczy dobry plan, a będziesz tak samo wydajny, jakbyś pracował w biurze.

Zaczynaj i kończ pracę o tej samej godzinie

Pracując w domu, jesteś podatny na wiele pokus. Wstaniesz chwilę później, wyskoczysz do sklepu w godzinach pracy, czy poprzeglądasz media społecznościowe. Nie daj się złapać w pułapkę, bo za jakiś czas okaże się, że pracujesz nie tylko coraz mniej, ale przede wszystkim mniej efektywnie. Na wszystkie „rozpraszacze” jest tylko jedna skuteczna metoda. Wypracuj sobie rutynę. To, że pracujesz zdalnie, nie oznacza, że możesz sobie pozwolić na odstępstwa. Codziennie zaczynaj i kończ pracę o tej samej porze. Ubieraj się tak, jakbyś miał wyjść z domu. Wszelkie sprawunki załatwiaj przed lub po pracy. W przeciwnym razie zatrzesz granicę pomiędzy pracą a życiem osobistym, a wtedy ciężko o motywację i produktywność.

Rób listę zadań do zrobienia

Siadasz rano do komputera i właściwie nie wiesz, od czego zacząć? Lista maili, na które musisz odpowiedzieć stale się powiększa, szef czeka na raport, do przygotowania masz ofertę dla nowego klienta i jeszcze zapomniałeś, że miałeś opracować plan szkoleń. Wiele zadań do wykonania może przytłaczać, ale jest na to skuteczny sposób. Każdego dnia rano albo jeszcze poprzedniego dnia wieczorem rób listę zadań na dany dzień. Wtedy będziesz wiedział, na czym stoisz i znacznie łatwiej się zorganizujesz. Zacznij od najważniejszych zadań lub od tych drobnych. Na przykład będzie ci ciężko skupić się na raporcie dla szefa, jeśli będziesz myślał o mailach, na które masz odpisać. Odpisz na nie z samego rana i dopiero potem zajmij się bardziej wymagającymi zadaniami. Pomocne jest także odhaczanie wykonanych zadań na liście. Dzięki temu będziesz widział efekty swojej pracy.

Rób sobie przerwy

Pracując przy komputerze co godzinę rób 5 minut przerwy. Wstań, przejdź się po mieszkaniu, porozciągaj się chwilę. Możesz też wyjść na balkon lub otworzyć okno i zrobić kilka głębokich wdechów i wydechów. Dzięki temu pobudzisz krążenie i utrzymasz energię do pracy na wysokim poziomie.

Praca to nie wszystko

Efektywność w pracy osiągniesz tylko wtedy, kiedy nie zaniedbasz innych obszarów w swoim życiu. Kluczem do sukcesu, nie tylko zawodowego, jest równowaga. Każdego dnia znajdź czas na odpoczynek. W tym czasie zadbaj o kondycję fizyczną i psychiczną.

Spędzając kilka godzin dziennie przed komputerem, na pewno nie odpoczniesz leżąc na kanapie przed telewizorem. Każdego dnia chociaż 30 minut przeznacz na aktywność fizyczną. Pracując w czterech ścianach najlepszym rozwiązaniem byłaby aktywność na świeżym powietrzu, jednak ze względu na obecne ograniczenia lepiej postaw na ćwiczenia w domu. Dysponując nawet niewielkim kawałkiem podłogi masz tak naprawdę wiele możliwości. Dużo trenerów udostępnia darmowe treningi w sieci i każdy bez względu na swoje preferencje i możliwości na pewno znajdzie coś dla siebie. Od spokojnej jogi po intensywne treningi cardio. Po kilku godzinach w pozycji siedzącej każda forma ruchu będzie zbawienna dla twojego ciała.

Ruch poprawi kondycję twojego ciała, ale także polepszy samopoczucie. Jednak dla pełnej higieny psychicznej ważny jest jeszcze kontakt z innymi ludźmi. Jeśli mieszkasz z rodziną lub współlokatorami to samotność nie będzie tak dokuczliwa. Już sama obecność drugiego człowieka jest ważna, a mieszkając z kimś na pewno codziennie znajdziesz chociaż chwilę na rozmowę. Natomiast jeśli mieszkasz zupełnie sam zadbaj o to, by codziennie chociaż przez kilka minut porozmawiać z rodziną lub ze znajomymi przez telefon.

Pracując zdalnie postaraj się w jak największym stopniu zachować dotychczasową rutynę. W nowej rzeczywistości musisz wykazać się przede wszystkim dobrą organizacją, a także powinieneś zadbać o utrzymanie motywacji na wysokim poziomie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Menopauza jest efektem zmian, które zachodzą w organizmie kobiety 5, a nawet 10 lat wcześniej przed ostatnią miesiączką. Jest nieuchronna – jak dzieciństwo, dorastanie i

Czytaj dalej »
Produkty żywnościowe stosowane w diecie Pegan i paleo

Dieta Pegan – co to jest i na czym polega? KULINARIA ZDROWIE PROFILAKTYKA Jest grudzień 2018 r. i jeszcze nie do wszystkich dotarła wiadomość na

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobic sos beszamelowy? Sos beszamelowy jest wspaniałym dodatkiem do dań z makaronem, zapiekanek, pizzy, ryby, dań z mięsem. Nie wyobrażamy sobie lasagne bez

Czytaj dalej »
Jak usunąć kamień z czajnika?

Czajnik należy do tych sprzętów kuchennych, które bez wątpienia używane są najczęściej. Śmiało można stwierdzić, że w każdym domu sięga się po niego zaraz po

Czytaj dalej »

Od 1 stycznia do 15 maja zanotowano w Polsce 2609 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze – wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego przez Narodowy Instytut

Czytaj dalej »