Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Czy można zarazić się w publicznej toalecie?

Czym można zarazić się w publicznej toalecie?

Otaczają nas wszędzie. Są odpowiedzią na ludzkie potrzeby. Toalety, bez których ciężko byłoby normalnie funkcjonować. Mało kto zastanawia się nad tym, jakie zagrożenie dla zdrowia niosą ze sobą publiczne toalety. Nasza redakcja przyjrzała się tematowi i odpowiada!

To, w jaki sposób zachowujesz się w toalecie publicznej, może przełożyć się w późniejszym czasie nie tylko na Twoje zdrowie, ale również innych. Zrozumiałym jest fakt, że gdyby każdy użytkownik wc zachowywałby minimum higieny, bakterii i zarazków byłoby mniej. Tak się jednak nie dzieje…

Głównie dotyczy to mężczyzn, którzy uważają, że skoro są inaczej zbudowani niż kobiety, nie muszą myć rąk po wizycie w toalecie. Nic bardziej mylnego. Eksperci twierdzą, że wbrew pozorom to nie na desce sedesowej jest największej siedlisko zarazków i bakterii. Gdzie w takim razie? Śpieszymy z odpowiedzią!

Siejąca postrach deska sedesowa

Istnieje powszechna opinia, że to właśnie na desce sedesowej jest najwięcej bakterii. Stąd też unikanie jej dotykania stało się czymś normalnym. Korzystający z publicznych toalet boimy się na nią usiąść, tworząc coraz to nowsze pomysły na omijanie jej (najlepiej szerokim łukiem – niestety, tak się nie da). Jedni załatwiają potrzebę metodą “na Małysza”, inni marnują pół rolki papieru toaletowego, aby obłożyć nim jej całą powierzchnię. Są też tacy, którzy siadają na niej, ale tylko jednym pośladkiem (co, by może zachować w czystości chociaż ten drugi). Tymczasem, tak strasznie omijana deska sedesowa stanowi NAJMNIEJSZE ZAGROŻENIE w publicznej toalecie. Niewiarygodne, prawda?

Rozpędzona chmura z bakteriami dopadnie i Ciebie

Czy wiecie, że podczas uruchamiania spłuczki, woda która zmywa fekalia pod dużym ciśnieniem, powoduje unoszenie się w powietrzu wszystkich bakterii namnożonych w muszli klozetowej? “Chmura” zarazków wyrzucana jest na odległość nawet do 1 m od toalety. Wobec tego, wszystko co znajduje się w kabinie wc stanowi potencjalne zagrożenie. Mało kto w toalecie publicznej, zwraca uwagę na to, czy klapa od sedesu jest zamknięta czy otwarta. Raczej spłukujemy zawartość toalety i nie narażamy się na dodatkowy kontakt z sedesem. To wielki błąd. Konstrukcja sedesu jest dosyć prosta, a dodatkowo wykonany jest on zazwyczaj z tworzywa sztucznego typu plastik, który jest gładki i pozbawiony jakichkolwiek załamań. Wszystko to ma sprawić, aby rozwój bakterii był najbardziej możliwie ograniczony. Na gładkiej powierzchni nie mają one szansy na przeżycie. Zupełnie inaczej jest z papierem toaletowym, który zaprojektowany jest tak, aby móc wchłonąć dużą ilość wilgoci, a dodatkowo ma chropowatą teksturę – to raj dla bakterii.

Przeczytaj też:  Czy wirus jest żywym organizmem?

Mowa tutaj o miejscach, w których nie ma specjalnej obudowy dla papieru toaletowego, chociaż eksperci twierdzą, że chmura bakteryjna po spuszczeniu wody w toalecie osiądzie i tam.

Jakie bakterie / wirusy występują w toalecie?
  • E-coli,

  • wirus zapalenia wątroby typu A,

  • różnego rodzaju rotawirusy,

  • paciorkowiec,

  • gronkowiec złocisty,

  • Salmonella,

  • dwoinka rzeżączki,

  • wirusy grypy.

Suszarka zło podstępne

Jeżeli jednak, należysz do tego % osób, które myją ręce po skorzystaniu z toalety, to po pierwsze – gratulujemy! A po drugie, odradzamy osuszanie dłoni w tzw. osuszaczach. Wiadomo jednak, że należy dokładnie osuszyć dłonie po ich umyciu, by nie zapewniać bakteriom przyjaznego środowiska do ich rozwoju. Jednakże, urządzenia które tworzą gorące powietrze, to idealne miejsce dla bytowania bakterii i grzybów. Strumień ciepłego powietrza tylko powoduje ich rozpylanie wprost na ręce. Dlatego, jeżeli masz wybór, to sięgaj po ręczniki papierowe. Są one najlepszą metodą do tego, aby osuszyć dłonie, a jednocześnie uchronią przed bakteriami i grzybami.

Poniżej, prezentujemy instrukcję poprawnego mycia rąk

Instrukcja pochodzi z: https://gis.gov.pl

Źródło: https://www.katrin.com

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Domowa siłownia. Jak skompletować sprzęt?

Z wielu powodów nie każdy może pozwolić sobie na uprawianie sportu poza domem. Wystarczy jednak zainwestować w sprzęt, który umożliwi urozmaicone treningi w warunkach domowych.

Czytaj dalej »

Chrapanie jest bardzo uciążliwą przypadłością głowienie dla osoby, która śpią z osobą chrapiącą. Na pozór może się wydawać, że jest to jedynie niedogodność “dźwiękowa”, jednak

Czytaj dalej »
Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Praca zdalna może być spełnieniem marzeń. Jednak w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem praca z domu to dla wielu osób nie wybór, ale konieczność. Nagła

Czytaj dalej »

Każdy w swoim życiu miał nieraz do czynienia z ranami, takimi jak otarcia, skaleczenia, małe oparzenia. Aby rana dobrze się goiła bardzo ważna jest postępowanie

Czytaj dalej »
Rzeczy, których nie można przegapić zwiedzając Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie to nie tylko część pałacowa. Koniecznie trzeba zajrzeć do innych obiektów magnackiej rezydencji Lubomirskich i Potockich W Muzeum-Zamku znajduje się największy w

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107