Czym można zarazić się w publicznej toalecie?

Czy można zarazić się w publicznej toalecie?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Otaczają nas wszędzie. Są odpowiedzią na ludzkie potrzeby. Toalety, bez których ciężko byłoby normalnie funkcjonować. Mało kto zastanawia się nad tym, jakie zagrożenie dla zdrowia niosą ze sobą publiczne toalety. Nasza redakcja przyjrzała się tematowi i odpowiada!

To, w jaki sposób zachowujesz się w toalecie publicznej, może przełożyć się w późniejszym czasie nie tylko na Twoje zdrowie, ale również innych. Zrozumiałym jest fakt, że gdyby każdy użytkownik wc zachowywałby minimum higieny, bakterii i zarazków byłoby mniej. Tak się jednak nie dzieje…

Głównie dotyczy to mężczyzn, którzy uważają, że skoro są inaczej zbudowani niż kobiety, nie muszą myć rąk po wizycie w toalecie. Nic bardziej mylnego. Eksperci twierdzą, że wbrew pozorom to nie na desce sedesowej jest największej siedlisko zarazków i bakterii. Gdzie w takim razie? Śpieszymy z odpowiedzią!

Siejąca postrach deska sedesowa

Istnieje powszechna opinia, że to właśnie na desce sedesowej jest najwięcej bakterii. Stąd też unikanie jej dotykania stało się czymś normalnym. Korzystający z publicznych toalet boimy się na nią usiąść, tworząc coraz to nowsze pomysły na omijanie jej (najlepiej szerokim łukiem – niestety, tak się nie da). Jedni załatwiają potrzebę metodą “na Małysza”, inni marnują pół rolki papieru toaletowego, aby obłożyć nim jej całą powierzchnię. Są też tacy, którzy siadają na niej, ale tylko jednym pośladkiem (co, by może zachować w czystości chociaż ten drugi). Tymczasem, tak strasznie omijana deska sedesowa stanowi NAJMNIEJSZE ZAGROŻENIE w publicznej toalecie. Niewiarygodne, prawda?

Rozpędzona chmura z bakteriami dopadnie i Ciebie

Czy wiecie, że podczas uruchamiania spłuczki, woda która zmywa fekalia pod dużym ciśnieniem, powoduje unoszenie się w powietrzu wszystkich bakterii namnożonych w muszli klozetowej? “Chmura” zarazków wyrzucana jest na odległość nawet do 1 m od toalety. Wobec tego, wszystko co znajduje się w kabinie wc stanowi potencjalne zagrożenie. Mało kto w toalecie publicznej, zwraca uwagę na to, czy klapa od sedesu jest zamknięta czy otwarta. Raczej spłukujemy zawartość toalety i nie narażamy się na dodatkowy kontakt z sedesem. To wielki błąd. Konstrukcja sedesu jest dosyć prosta, a dodatkowo wykonany jest on zazwyczaj z tworzywa sztucznego typu plastik, który jest gładki i pozbawiony jakichkolwiek załamań. Wszystko to ma sprawić, aby rozwój bakterii był najbardziej możliwie ograniczony. Na gładkiej powierzchni nie mają one szansy na przeżycie. Zupełnie inaczej jest z papierem toaletowym, który zaprojektowany jest tak, aby móc wchłonąć dużą ilość wilgoci, a dodatkowo ma chropowatą teksturę – to raj dla bakterii.

Mowa tutaj o miejscach, w których nie ma specjalnej obudowy dla papieru toaletowego, chociaż eksperci twierdzą, że chmura bakteryjna po spuszczeniu wody w toalecie osiądzie i tam.

Jakie bakterie / wirusy występują w toalecie?
  • E-coli,

  • wirus zapalenia wątroby typu A,

  • różnego rodzaju rotawirusy,

  • paciorkowiec,

  • gronkowiec złocisty,

  • Salmonella,

  • dwoinka rzeżączki,

  • wirusy grypy.

Suszarka zło podstępne

Jeżeli jednak, należysz do tego % osób, które myją ręce po skorzystaniu z toalety, to po pierwsze – gratulujemy! A po drugie, odradzamy osuszanie dłoni w tzw. osuszaczach. Wiadomo jednak, że należy dokładnie osuszyć dłonie po ich umyciu, by nie zapewniać bakteriom przyjaznego środowiska do ich rozwoju. Jednakże, urządzenia które tworzą gorące powietrze, to idealne miejsce dla bytowania bakterii i grzybów. Strumień ciepłego powietrza tylko powoduje ich rozpylanie wprost na ręce. Dlatego, jeżeli masz wybór, to sięgaj po ręczniki papierowe. Są one najlepszą metodą do tego, aby osuszyć dłonie, a jednocześnie uchronią przed bakteriami i grzybami.

Poniżej, prezentujemy instrukcję poprawnego mycia rąk

Instrukcja pochodzi z: https://gis.gov.pl

Źródło: https://www.katrin.com

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.