Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak radzić sobie w upalne dni? Sposoby na upał

Jak radzić sobie w upalne dni? Sposoby na upał

Lato to niewątpliwie jedna z tych pór roku, na które wyczekuje się najbardziej. Dla jednych jest to czas odpoczynku od szkoły, dla innych okres urlopowy. Jednak dla wszystkich jest to czas przepełniony słoneczną pogodą i temperaturami, które często przekraczają nawet 30 stopni C. Jak się na takie upały przygotować i jak przetrwać piekielne ciepło? O tym dowiecie się w niniejszym artykule.

WODY, DAJCIE WODY...

Pierwsza, główna zasada upałów. Pijcie dużo wody. Jeśli w normalnych warunkach standardem jest ok. 1,5 l w ciągu doby, to w czasie upałów należy podwoić tę wartość. To bardzo ważne, ponieważ podczas upałów nasze ciało nabiera wysokiej temperatury, oddając ją w postaci potu. A przecież pot, to nic innego jak woda. Dlatego ważne, aby regulować gospodarkę wodną organizmu. Warto podkreślić, że należy pić niewielkie porcję, ale za to często. Dlatego pamiętaj! Nie nawodnisz się odpowiednio, gdy wypijesz na raz butelkę wody.  I jeszcze jedno… herbata, kawa, słodkie napoje – to nie woda, tego nie zaliczaj jako płyn nawadniający. Po drugie warto także robić sobie samemu izotoniki, które uzupełniają brakujące minerały, które tracimy wraz z potem. Przepis: 

  • ok. 90-100 g miodu (4 płaskie łyżki); miód ma dodatkowo właściwości przeciwzapalne.
  • 900-920 ml wody.
  • szczypta soli.
  • sok z jednej cytryny.

CIEŃ POTRZEBNY OD ZARAZ

W czasie upałów unikaj słońca. Może to być oczywiście trudne do zrealizowania, gdy obok słońca na niebie nie ma ani jednej chmury. Jednak warto w tym czasie zrezygnować z opalania. W czasie, gdy słońce jest na najwyższej wysokości warto pozostać w domu. Pamiętaj o szczelnie zamkniętych oknach. Jeżeli dysponujesz roletami to będzie to świetny sposób na to, by ciepło z zewnątrz nie weszło do Twojego domu lub mieszkania. Zasłaniaj okna czym tylko możesz – jeśli nie roletami, to zasłonami. Na noc, gdy temperatura się obniży otwieraj okna, by schłodzone powietrze mogło wejść do środka, a w dzień zamykaj. Dlatego stosuj tę zasadę, a zobaczysz, jak przyjemnie chłodno może być w mieszkaniu.

SPF+, NAKRYCIE GŁOWY

Podczas upałów nasze ciało narażone jest na szkodliwe promieniowanie. Dlatego, gdy postanawiasz jednak eksponować je na słońce, nie zapomnij o kremach przeciwsłonecznych, które zapobiegną poparzeniu słonecznemu. Przy bardzo piekącym słońcu wybieraj kremy z filtrem SPF 50 – są najsilniejsze i zapewnią najwyższą skuteczność. Pamiętaj także o nakryciu na głowę. To ją należy najbardziej chronić przed ewentualnym przegrzaniem, bo o udar nie trudno. Dlatego stosuj czapki, chustki, co tylko masz pod ręką, aby promienie słoneczne odbijały się od materiału, a nie bezpośrednio od Twojej głowy.

ZMNIEJSZ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ

Nie bez powodów niektórzy pracodawcy skracają czas pracy podczas największych upałów. Każdy zdaje sobie sprawę, że przy wysokich temperaturach, nasz organizm odczuwa spadek formy na każdej płaszczyźnie. Upał potrafi wykończyć, nawet wtedy gdy nie wykonujemy żadnej czynności. Spadek odczuwalny jest nie tylko na płaszczyźnie fizycznej, ale również intelektualnej. Dlatego, podczas upałów daj sobie na luz i po prostu odpoczywaj, żeby przetrwać ten okres i później ze zdwojoną siłą móc czynić rzeczy wielkie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Domowa siłownia. Jak skompletować sprzęt?

Z wielu powodów nie każdy może pozwolić sobie na uprawianie sportu poza domem. Wystarczy jednak zainwestować w sprzęt, który umożliwi urozmaicone treningi w warunkach domowych.

Czytaj dalej »

Jak się zdrowo opalać – podstawowe zasady PROFILAKTYKA ZDROWIE PORADY Opalanie, czyli ekspozycja skóry na słońce nie zawsze jest czymś zdrowym. Letnie miesiące sprzyjają odwiedzinom

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić Spaghetti Carbonara? Carbonara jest jedną z podstawowych potraw kuchni włoskiej. Jest to danie bardzo szybkie do przygotowania z wykorzystaniem, makaronu, boczku,  żółtego

Czytaj dalej »

Menopauza jest efektem zmian, które zachodzą w organizmie kobiety 5, a nawet 10 lat wcześniej przed ostatnią miesiączką. Jest nieuchronna – jak dzieciństwo, dorastanie i

Czytaj dalej »
Jak spędzić ferie z dzieckiem?

Pomysły na spędzenie ferii Ferie zimowe to, wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas odpoczynku od szkoły. Nie zawsze rodzice mają pomysł, jak mogą zagospodarować czas

Czytaj dalej »