Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód wielokwiatowy

Miód wielokwiatowy. Słoik miodu i plastry na tle kwiatów.

Miód wielokwiatowy jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych miodów. Nazywany jest miodem “tysiąca kwiatów”. Jest to tak naprawdę duża grupa miodów pochodzących z różnych kwiatów, krzewów i drzew. Pszczelarze zbierają ten rodzaj miodu o różnych porach roku i z różnie usytuowanych pasiek. Można wyróżnić miody wielokwiatowe wiosenne, letnie i późne.

Przez ten niejednorodnych skład miód ten może mieć różną barwę oraz smak. Może być bardzo słodki, nieco ostry, a nawet lekko drapiący. Zapach miodu kwiatowego jest zazwyczaj silny, z wyczuwalnym aromatem wosku pszczelego. Zbiory wiosenne są zazwyczaj koloru jasnożółtego i delikatne w smaku. Zbiór letni nieco ciemniejszy o bardziej intensywnym zapachu i smaku. Miód wielokwiatowy krystalizuje się w sposób naturalny po około 3 – 4 miesięcy od zbioru.

Skład miodu wielokwiatowego

Ze względu na dużą różnorodność nektaru, z jakiego pozyskiwany jest miód, skład nie jest jednoznaczny. Główny składnik miodu wielokwiatowego to glukoza i fruktoza. Szczególnie dużo cukrów prostych występuje w miodzie wiosenny. Miód letni jest bogaty w enzymy, biopierwiastki oraz substancje hamujące rozwój drobnoustrojów. Zawiera w składzie kwasy organiczne (kwas glukonowy, cytrynowy, pantotenowy).
Witaminy: A, B1, B2, B12, B6, kwas foliowy, biotyna. Mikro- i makroelementy: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, chlor. W składzie miodu kwiatowego często znajduje się domieszka wosku, pyłku kwiatowego, a nawet spadzi drzew iglastych. Miód ten ma niską aktywność antybiotyczną.

Właściwości miodu wielokwiatowego

Miód wielokwiatowy wpływa na podniesienie odporności organizmu, warto go stosować profilaktyczne, zwłaszcza jesienią i zimą. Może być stosowany, jako naturalny antybiotyk, w okresach przeziębień, większej podatności na infekcje.

Hamuje rozwój i namnażanie się bakterii. Zwalcza ogólne osłabienie organizmu, stanowi cenne źródło energii.

Dzięki dużej zawartości cukrów prostych oraz krzemu miód wielokwiatowy stosuje się profilaktycznie w chorobach serca i naczyń krwionośnych. Poprawia pracę mięśnia sercowego. Może zapobiegać miażdżycy oraz chorobie wieńcowej. Regularne spożywanie reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Miód wspomaga pracę wątroby, zapobiega chorobą woreczka żółciowego. Wspomaga pracę nerek oraz układu moczowego. Korzystnie wpływa na przemianę materii oraz procesy detoksykacji organizmu.

Miód ten jest wykorzystywany w kosmetyce, głównie poprzez zawarty w nim krzem. Ma on bardzo korzystne właściwości na skórę, włosy i paznokcie. Można samemu wykonywać maseczki i peelingi. Działa wygładzająco na skórę, nawilża, zapobiega pękaniu. Miód pomaga w łagodzeniu podrażnień po goleniu. Dzięki dużej minerałów miód ten przeciwdziała próchnicy zębów.

Stosowanie miodu wielokwiatowego

Może być stosowany jako doskonały zamiennik cukru, do słodzenia herbaty lub kawy. Jest ona znacznie słodszy od cukru. Bardzo ważne, aby nie dodawać miodu do gorących potraw i napojów, gdyż w temperaturze powyżej 40 ℃ traci właściwości. Zaleca się systematyczne spożywanie miodu każdego dnia.

Szerokie zastosowanie miodu kwiatowego jest obecne w każdym domu, zarówno w celach leczniczych, jak również jako naturalny dodatek do potraw, deserów oraz wypieków. Miód ten doskonale sprawdza się do produkcji domowych nalewek.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Miód malinowy. Maliny i melisa na czarnym tle.

Miód malinowy – właściwości, zastosowanie PROFILAKTYKA ZDROWIE Miód malinowy jest wyjątkowo trudny w pozyskiwaniu, przez co bardzo rzadko spotykany. Związane jest to z tym, iż

Czytaj dalej »
Jak radzić sobie ze stresem?

JAK WALCZYĆ ZE STRESEM? PORADY PROFILAKTYKA Stres w XXI w. stał się normą społeczną. Tempo życia, oczekiwania i wymagania sprawiają, że staje się on nieodzownym

Czytaj dalej »
Potrawy kuchni żydowskiej

W kulturze żydowskiej bardzo ważna jest religia. Ma ona wpływ na rodzaje spożywanych pokarmów oraz sposób ich przygotowania. Tzw. kaszrut – ściśle określony kodeks dietetyczny.

Czytaj dalej »
Alergia na pyłki roślin

Uczulenie na pyłki roślin to jedna z najczęstszych postaci alergii wziewnych. Tego typu alergia określana jest także mianem gorączki siennej i zaliczana jest do alergii

Czytaj dalej »
Grafika symbolizująca nękanie i hejt w Internecie

Epidemiczny model mowy nienawiści opracowany w Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW pozwala zrozumieć, jak ludzie „zarażają się” hejtem w sieci. Badacze wypracowali też model oddziaływania

Czytaj dalej »