Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Morsowanie. Co to jest?

Kobieta kąpie się w przeręblu w otoczeniu śniegu

Morsowanie to innymi słowy kąpiele w lodowatej wodzie, w otwartych zbiornikach wodnych. Główną zaletą jest hartowanie organizmu, spowolnienie procesów starzenia,  oraz poprawa samopoczucia. Podczas morsowania dochodzi do zwężenia naczyń krwionośnych. Uruchamia to procesy obronne, przez co przyśpiesza metabolizm. Morsowanie odbywa się w okresie jesienno – zimowym. Najczęściej w większej grupie osób, co dodaje otuchy jak również mobilizuje do działania. Nie ma ograniczeń wiekowych, można zacząć morsować w wieku 3-4 lat i kontynuować do później starości.

Zalety morsowania

Kontakt rozgrzanego organizmu z lodowatą wodą prowadzi do skurczu powierzchniowych naczyń krwionośnych, znajdujących się pod skórą. Prowadzi to do zablokowania wymiany ciepłej krwi z zimną. Ciepła krew, z kończyn, dociera głębiej, do serca i mózgu, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie najważniejszym narządom. Poprawia się krążenie krwi w narządach wewnętrznych. Następuje blokada receptorów temperatury, przez co jest wolniejsza reakcja na różnicę temperatur. Osoby cierpiące na reumatyzm znajdą ukojenie w bólu stawów, w zimnych kąpielach.

UWAGA:

Pamiętaj, że rozpoczęcie morsowania powinno być Twoją własną decyzją. Nie należy ulegać modzie ani namowom znajomych. Istnieje wiele zagrożeń związanych z wejściem do bardzo zimnej wody, takich jak zawał serca, zawał astmy, napady paniki, opadnięcie z sił i paraliż mięśni na skutek zimna, szok termiczny, utonięcie, hipotermia i śmierć.

Ze swobodą pływania na świeżym powietrzu wiąże się odpowiedzialność za własne bezpieczeństwo.

Główne zalety morsowania:

  • poprawa kondycji skóry, która staje się elastyczniejsza, zmniejsza się cellulit, dochodzi do rozbicia tkanki tłuszczowej,
  • zahartowanie ciała i zwiększenie odporności organizmu,
  • szybsza walka z infekcjami,
  • poprawa krążenia, lepsze ukrwienie tkanek i narządów wewnętrznych
  • szybsza regeneracja organizmu,
    poprawa pracy układu krwionośnego
  • szybsze usuwanie toksyn z organizmu,
  • niwelowanie bólu stawów,
  • zwiększone wydzielanie endorfin i ogólna poprawa samopoczucia.
Przeczytaj też:  Dr Karolina Małagocka: nad Anonymous nie ma kontroli

Jak zacząć morsować

Podstawa to pozytywne nastawienie. Nikogo nie należy zmuszać do morsowania, również samego siebie! Przed pierwszą zimową kąpielą należy także skonsultować się z lekarzem w celu wyeliminowania czynników ryzyka.

Przygodę z morsowaniem warto rozpocząć, od znalezienia w swojej okolicy grupy morsującej regularnie lub chociaż jedną osobę z doświadczeniem w morsowaniu. Nie wskazane jest morsowanie w pojedynkę, a wręcz bardzo mocno odradzane.

Morsowanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Wystarczy rozbudowany o ciepłą odzież zestaw kąpielowy:

  • strój kąpielowy,
  • rękawiczki,
  • czapka,
  • ręcznik,
  • klapki lub buty do wody.

Można zaopatrzyć się w specjalne neoprenowe buty do morsowania, aby zabezpieczyć stopy przed zranieniem i poślizgnięciem, jak również odizolować od zimna. Stopy to ta część ciała, która najmocniej marznie w lodowatej wodzie, co może spowodować skrócenie kąpieli i duży dyskomfort po jej zakończeniu.

Nie wolno oczywiście zapomnieć o przygotowaniu na brzegu suchej bielizny na zmianę i ciepłej odzieży. Najłatwiej przeziębić się po morsowaniu, gdy nie wytrzemy się dokładnie lub pozostaniemy w mokrej odzieży. Warto zabrać także termos z gorącą herbatą. 

Rozgrzewka przed morsowaniem

Rozgrzewka to podstawa każdego morsowania. Bez niej nie powinno się wchodzić do wody. Zwykle wystarczy około 10 minut – gównie biegi, dodatkowo ćwiczenia w miejscu – pajacyki, skłony, wymachy rąk. Wszystko to w celu rozruszania ciała i rozgrzania organizmu.

Nie można bagatelizować tej część morsowania. Ruch spowoduje dotlenienie organizmu, poprawę krążenie, pobudzi ogrzewanie ciała, dzięki czemu, wejście do wody będzie łatwiejsze. Ale unikajmy zbytniego przegrzania organizmu – podczas rozgrzewki nie powinniśmy się spocić.

Po rozgrzewce rozbieramy się do stroju kąpielowego i wchodzimy energicznie do wody. Ręce trzymamy nad głową, zanurzamy się po pachy. Początkowo może wystąpić przyspieszony oddech, uczucie ucisku w okolicy klatki piersiowej oraz szczypanie całego ciała. Nie ma obaw jest to normalny odruch obronny organizmu! Oddychajmy spokojnie, wszystko wróci do normy.

Przeczytaj też:  Co to jest Twitter?

Postarajmy się pozostać w wodzie jakiś czas, ale róbmy to z głową! W morsowaniu nie liczą się wyniki i rekordy. Przy pierwszej kąpieli wystarczy zwykle tylko zanurzenie się w wodzie, lub spędzenie w niej około 20-30 sekund.  Gdy wyjdziemy, można chwile pobiegać i wejść do wody ponownie. Każdy powinien dostosować czas i ilość wejść do własnego organizmu. Podczas kolejnych kąpieli możemy wydłużać czas, do kilku lub kilkunastu minut. Bardziej doświadczone „morsy” zanurzają się w lodowatej wodzie z głową lub pływają.

Po zakończeniu kąpieli należy szybko pozbyć się mokrej odzieży, przebrać w ciepłe ubranie. Gdy czujemy się bardzo zmarznięci, pomogą ćwiczenia – można przebiec się kilka minut, poruszać energicznie, poskakać. Dobrze też jest napić się gorącej herbaty z termosu.

Przeciwwskazania do morsowania:

Przed rozpoczęciem morsowania warto skonsultować się ze swoim lekarzem, w celu oceny stanu zdrowia.

Jeśli chorujesz, na cierpisz na jedną poniższych dolegliwości:

  • choroby kardiologiczne – problemy z sercem, nadciśnienie
  • zaburzenia krążenie krwi,
  • epilepsja,
  • choroby mózgu,
  • borelioza,
  • żylaki

przed rozpoczęciem morsowania koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Szok termiczny spowodowany lodowatą wodą może zbytnio obciążyć twój organizm i narazić Cię na niebezpieczeństwo.

 

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Horse Assisted Education (HAE) to metoda terapeutycznej pracy z koniem – wyłączająca jazdę konną – wykorzystywana m.in. w leczeniu osób z depresją. Jej wpływ na

Czytaj dalej »
Skorupki jajka ze śladami nóżek kurczaka. Metaforyczne ukazanie czasu oczekiwania na narodziny.

Wielkanoc to najważniejsze święto chrześcijańskie, upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Data Wielkanocy nie jest stała i różni się każdego roku. W tym artykule przyjrzymy się historii

Czytaj dalej »
Dziewczynka siedzi przy stole w kuchni i je warzywa

Co zrobić dziecku na śniadanie? KULINARIA PORADY Wiemy nie od dziś, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem z wszystkich w ciągu dni. Odpowiednie daje energii na

Czytaj dalej »
Jak radzić sobie w upalne dni? Sposoby na upał

Lato to niewątpliwie jedna z tych pór roku, na które wyczekuje się najbardziej. Dla jednych jest to czas odpoczynku od szkoły, dla innych okres urlopowy.

Czytaj dalej »
Zapalenie zatok

ZDROWIE UKŁAD ODDECHOWY Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy, leczenie Objawy zapalenia zatok przynosowych są bardzo bolesne i dokuczliwe, dlatego nie należy ich bagatelizować. Mogą

Czytaj dalej »