Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Kiedy należy usuwać zęby mądrości?

Kiedy usuwać zęby mądrości? Ekstrakcja ósemki

Zęby mądrości, czyli ósemki wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z inteligencją. Jeżeli z czymś już się mają kojarzyć, to najczęściej z bólem i nieprzyjemnościami. Jak to się dzieję, że niektórzy je mają, a inni nie? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w niniejszym artykule – zapraszamy.

Gdy dochodzi do wyrzynania się ósemek, towarzyszy temu najczęściej ból. Ponadto, gdy już proces ten się zakończy, szybko okazuje się, że zęby mądrości zaatakowane przez próchnicę nie nadają się już do niczego innego, jak tylko do usunięcia. Bywa też i tak, że pomimo tego, że są zdrowe, wyrzynają się w tak niefortunny sposób, że krzywią nie tylko siebie, ale także w wyniku nacisku pozostałe zęby. To sygnał do tego, aby udać się do stomatologa, który przyjrzy się zębom z bliska.

Uff! Skończyłem 25 lat więc zęby mądrości mi nie grożą…

Co prawda u większości, ósemki wyrzynają się pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że u osób starszych nie występują. Proces wyrzynania się zębów mądrości może trwać kilka lat i być kompletnie niezauważony. Zdarza się, że nawet po 40. roku życia potrafią dać się we znaki. Często osoby, które noszą ruchome protezy, wywołują niejako wyrzynanie się ósemek na skutek ucisku. Dotychczas zęby trzonowe, które tkwiły głęboko w kości, zaczynają się wyrzynać. Zdarza się natomiast, że nie u wszystkich wyrastają zęby mądrości, a ich rozwój zakończył się głęboko w kości i przybierają formę zalążku. Aby to ocenić wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Specjaliści twierdzą, że w przyszłości dojdzie do całkowitego zaniku zębów mądrości. Wszystko to za sprawą przetworzonej żywności. U naszych przodków ósemki były czymś normalnym i nie powodowały takich dolegliwości, jak obecnie. Współcześnie dochodzi do mniejszego rozrostu czaszki i częściowego zaniku łuku zębowego. Brak ósemek na całe szczęście nie powoduje żadnych utrudnień w żuciu pokarmu anie nie wpływa na rozwój zgryzu.

Kiedy należy usunąć ósemkę?

O usunięciu czyli ekstrakcji ósemki decyduje stan w jakim się znajduję. Wskazania do usunięcia:

  • zaawansowana próchnica,

  • krzywy rozrost,

  • nacisk na pozostałe zęby,

  • wrastanie w policzek,

  • stany zapalne dziąseł,

  • torbiel dziąseł.

Wyrastające zęby mądrości poszukują dla siebie miejsca w łuku zębowym. Z racji ewolucji, współczesny człowiek ma mniej rozbudowaną szczękę, dlatego często dochodzi do nacisku ósemki na pozostałe zęby. To wszystko prowadzi do wad zgryzu. Ponadto istnieje możliwość uszkodzenia korzeni, które sąsiadują z zębami mądrości. Duży problem stanowią ósemki, które wyrosły tylko do połowy, a reszta pozostała w dziąśle. Taka sytuacja może prowadzić do licznych stanów zapalnych dziąsła. Co więcej ósemki, których rozwój został zatrzymany mogą przyczyniać się do częstych bólów głowy lub stawu skroniowo-żuchwowego.

Jak wygląda ekstrakcja ósemki?

Usunięcie zębów mądrości nie zawsze należy do łatwych i przyjemnych. Na całe szczęście zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W wielu przypadkach konieczne jest założenie szwów, dlatego zabieg ten zaliczany jest do chirurgicznych. Po zabiegu należy utrzymać dane miejsce w czystości, dlatego przez co najmniej 25h nie wolno palić papierosów, jeść ani intensywnie przepłukiwać. Wskazane jest chłodzenie miejsca po zabiegu. Dlatego warto przykładać zimny kompres lub ssać kostkę lodu. Wskazane są także potrawy półpłynne. Najlepiej spożywać soki lub przeciery. Nie należy jeść twardych pokarmów. Należy także powstrzymać się od siąkania nosa, gdyż zwiększone ciśnienie, może doprowadzić do krwawienia. Kofeina, alkohol także przyczyniają się do wzrostu ciśnienia, dlatego nie wolno ich spożywać. Cały dyskomfrot wywołany ekstrakcją ósemki trwać będzie do kilku dni. Jeżeli jednak ból nie przechodzi, a dodatkowo wzmaga się krwawienia i widoczna jest opuchlizna, należy skontaktować się ze stomatologiem.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Pyłek kwiatowy, inaczej zwany pszczelim zbierany jest przez pszczoły z kwiatów, mieszany ze śliną i przenoszony do ula na odnóżach. Wykorzystywany jest w celu nakarmienia

Czytaj dalej »
Jak usunąć kamień z czajnika?

Czajnik należy do tych sprzętów kuchennych, które bez wątpienia używane są najczęściej. Śmiało można stwierdzić, że w każdym domu sięga się po niego zaraz po

Czytaj dalej »
Jak radzić sobie w upalne dni? Sposoby na upał

Lato to niewątpliwie jedna z tych pór roku, na które wyczekuje się najbardziej. Dla jednych jest to czas odpoczynku od szkoły, dla innych okres urlopowy.

Czytaj dalej »
Zakwaszenie organizmu: fakt czy mit?

Od jakiegoś czasu krążą legendy na temat zakwaszenia organizmu. To temat na tyle popularny, że niektórzy uważają go za nową jednostkę chorobową. Najwięksi blogerzy –

Czytaj dalej »

W cyberwojnie Rosja ma duże doświadczenie, a wojna dezinformacyjna jest zaplanowana na długo. Zachód musi nauczyć się wojować tą bronią lepiej. Potrzebne jest szkolenie społeczeństwa

Czytaj dalej »