Hula hop to bezpieczny i przyjemny sposób na spalenie kalorii i tkanki tłuszczowej, poprawę równowagi, wzmocnienie mięśni i poprawę kondycji sercowo-naczyniowej. A do tego jest to niedroga i łatwa do rozpoczęcia dyscyplina, którą możesz wykonywać niemal wszędzie. Wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć to hula hop i miejsce do swobodnego ruchu. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć tę zakręconą przygodę.
1. Znajdź obręcz o odpowiednim rozmiarze
Sukces Twoich treningów ma wiele wspólnego z rozmiarem obręczy, którą wybierzesz. Jedna z rad dla początkujących to użycie większej obręczy na początek, ponieważ wtedy będziesz wykonywać wolniejsze obroty. Jeśli masz taką możliwość, wybierz się do sklepu i wypróbuj obręcz przed zakupem.
2. Dobierz odpowiednią wagę
Jeśli zdecydujesz się na hula hop z obciążeniem, to dobrym wyborem „na start” będzie obręcz, która waży od około jednego do dwóch kilo. Gdy nabierzesz wprawy i zbudujesz formę, rozważ przejście na cięższy model obręczy, ale tylko wtedy, gdy będziesz w stanie utrzymać właściwą postawę podczas podczas ćwiczenia.
3. Skorzystaj z instruktażu. Lub filmików na Youtube
Istnieje wiele samouczków online i filmików, które podpowiedzą Ci jak prawidłowo ćwiczyć z hula-hop. Jeśli Twoja lokalna siłownia ma na wyposażeniu obręcze, rozważ udział w zajęciach. Warto nauczyć się podstaw przed rozpoczęciem samodzielnych treningów.
4. Zacznij od krótszych treningów
Ćwicząc z hula hop, uczysz swoje ciało, jak poruszać się we właściwy sposób z obręczą (koordynacja), jednocześnie pracując nad układem sercowo-naczyniowym (trening aerobowy). Z tego powodu, być może trzeba będzie zacząć od krótszych treningów.
Postaraj się o dwie lub trzy 10-minutowe sesje dziennie. Możesz je rozłożyć w czasie lub włączyć do ćwiczeń całego ciała. W miarę poprawy kondycji możesz wydłużać czas każdego treningu.
Zwróć uwagę na właściwą technikę ćwiczeń i postawę ciała
Na początek upewnij się, że Twoje stopy są ustawione prawidłowo. Stopy powinny być rozstawione nieco szerzej niż na szerokość ramion, a jedna stopa powinna znajdować się nieco przed drugą.
Następnie upewnij się, że plecy są proste, a mięśnie grzbietu napięte. Nie chcesz zginać się w talii i obciążać dolnej części pleców.
Przełóż obręcz przez głowę, zatrzymaj na wysokości talii, opierając ją o plecy i chwyć ją z każdej strony.
Następnie zacznij kręcić nią w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Jeśli jesteś leworęczna/y, łatwiej będzie Ci kręcić obręczą w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.
Gdy obręcz zacznie się obracać, poruszaj talią ruchem okrężnym, aby utrzymać obręcz w ruchu. Przesuń biodra lekko do przodu, gdy obręcz przesuwa się po brzuchu, i odepchnij się, gdy obręcz przesuwa się po plecach.
Nie martw się, że obręcz na początku będzie spadać. To normalne. Po prostu podnieś ją i próbuj dalej, aż przyzwyczaisz się do tego ruchu.
5. BHP ćwiczeń z hula hop
Hula hop jest stosunkowo bezpieczne, istnieją jednak pewne wskazówki, o których należy pamiętać dla bezpieczeństwa i wygody ćwiczeń:
- Zachowaj prawidłową postawę. Trzymaj kręgosłup prosto, a tułów zaangażowany podczas kręcenia hula hoop. Unikaj pochylania się w talii.
- Noś dopasowane ubrania. W trakcie ćwiczeń lepiej sprawdza się odzież, która przylega do ciała, np. spodnie do jogi lub spodenki kolarskie i dopasowana koszulkę. Luźny materiał będzie przeszkadzał w ruchu bioder i hamował obręcz.
- Zachowaj ostrożność, jeśli masz kontuzję pleców. Jeśli masz uraz pleców lub przewlekły ból pleców, skonsultuj się z lekarzem lub fizykoterapeutą przed rozpoczęciem ćwiczeń z hula hop, aby upewnić się, że jest to dla Ciebie bezpieczne.
https://www.healthline.com/health/exercise-fitness/hula-hoop-benefits