Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji?

Red "fake news live" banner displayed over a world map.

Internet jest niezwykle bogatym źródłem wiedzy o świecie. Niestety wśród rzetelnych stron i wiadomości w internecie krąży także wiele nieprawdziwych informacji. Niektóre z nich bywają tak absurdalne, że mogą wywołać jedynie uśmiech politowania, inne brzmią na tyle wiarygodnie, że potrafią wprowadzić nas w błąd. Aby bezpiecznie korzystać z sieci warto wiedzieć jak odróżnić fake news od prawdziwej informacji.

Co to jest fake news?

Fake news to fałszywa wiadomość publikowana w mediach lub serwisach społecznościowych z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd. Fake news dotyczy często wydarzeń sensacyjnych, przez co jest chętnie przekazywany dalej. W zależności od tematu informacji jej autor może osiągnąć korzyść finansową, polityczną lub prestiżową. Fake newsy mogą być wykorzystywane wywoływania niepokojów społecznych w tzw. wojnie hybrydowej.

Należy pamiętać, że nie każda nieprawdziwa informacja jest fake newsem. Fake news ma na celu wprowadzenie odbiorcy w błąd. Należy tu rozróżnić nieprawdziwe i wprowadzające w błąd fałszywe wiadomości od satyry lub parodii, która jest przeznaczona dla celów humorystycznych i nie ma na celu wprowadzenia w błąd odbiorców.

Prawdziwe wiadomości bywają również czasem uznawane za fałszywe przez osoby lub instytucje z powodu negatywnej dla tych osób lub instytucji treści.

Po czym poznać, że informacja jest prawdziwa?

Przede wszystkim informacje należy czerpać ze sprawdzonych źródeł. Staraj się potwierdzać wiadomości w kilku źródłach, najlepiej niepowiązanych ze sobą (np. w portalu internetowym, gazecie, na oficjalnej stronie instytucji). Jeśli znasz język obcy, zobacz także co piszą zagraniczne serwisy informacyjne (np. BBC News, CNN).

Należy także zachować dystans do wiadomości i linków udostępnianych w mediach społecznościowych. Nie przekazuj bezkrytycznie otrzymanych linków. Przekazując dalej fake newsa zwiększasz w oczach znajomych wiarygodność informacji (znajomi mają do siebie wzajemnie zaufanie) i pomagasz autorowi fałszywki w osiągnięciu jego celu.

Przeczytaj też:  Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii koronawirusa

Zwracaj uwagę na język komunikacji. Sprawdzaj, czy informacja zawiera fakty, czy głównie komentarze i opinie. Nie wierz zdjęciom. Pamiętaj, że kultura osobista nie dopuszcza drwin i ośmieszania innych. Zwracaj uwagę na rodzaj krytyki i czy dyskusja jest oparta na argumentach, czy raczej jest to pozbawiony faktów hejt.

Infografika z ISSA.pl na temat jak rozpoznać i weryfikować fałszywe informacje
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

PRZEMYŚL PODRÓŻE – PODKARPCIE Przemyśl to miasto położone w południowo-wschodniej części Polski. Należy do województwa podkarpackiego. Powierzchnia miasta wynosi 46 m2, a liczba mieszkańców –

Czytaj dalej »
Prokrastynacja – jak nie odkładać pracy na później?

Każdemu zdarzają się chwilę lenistwa i zniechęcenia. To normalne, taka jest ludzka natura. Jeśli jesteśmy znudzeniu lub przemęczeni umysł robi wszystko, by się nie wysilać.

Czytaj dalej »
Delikatnie zdobione woskiem na talerzu ozdobionym wiosennymi kwiatami

Wielkanocne tradycje i zwyczaje w Polsce obejmują bogate i kolorowe obchody, takie jak Niedziela Palmowa z palmami wielkanocnymi, malowanie pisanek czy śmigus-dyngus w Lany Poniedziałek. Polskie tradycje wielkanocne odzwierciedlają duchowe i kulturalne bogactwo kraju, celebrując zarówno chrześcijańskie, jak i pogańskie korzenie.

Czytaj dalej »
Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

  Dostałeś telefon lub wiadomość e-mail o terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej? Brawo! To znak, że spośród wielu kandydatów Twoje zgłoszenie zostało zauważone. Jednak teraz

Czytaj dalej »
Zapalenie zatok

ZDROWIE UKŁAD ODDECHOWY Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy, leczenie Objawy zapalenia zatok przynosowych są bardzo bolesne i dokuczliwe, dlatego nie należy ich bagatelizować. Mogą

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107