Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii koronawirusa

Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii koronawirusa

Robienie zakupów w czasie epidemii koronawirusa jest nieco utrudnione. Ograniczenie liczby klientów w sklepie, bezpieczne odstępy w kolejce czy godziny dla seniorów maja pomoc nam zachować zdrowie. Oto kilka wskazówek, jak radzić sobie w nowej rzeczywistości

Trzymaj dystans. 2 metry odległości od innych osób. W drodze do sklepu, w kolejce, przy półce w sklepie

Trzymaj się z dala od ludzi w drodze do i od sklepów, a jeśli to możliwe, również wewnątrz nich. Bądź cierpliwy i zaczekaj na swoją kolej do wejścia do sklepu. Jeśli przy półce, lodówce lub zamrażarce znajduje się inny klient, zaczekaj.

Od 1 kwietnia wszystkie sklepy, targowiska, punkty usługowe i stacje benzynowe w Polsce wprowadziły ograniczenie liczby osób, które mogą być w danym momencie w sklepie. Liczba klientów zależy teraz od liczby kas w sklepie (wszystkich kas, nawet nieczynnych). W danym momencie w sklepie może przebywać tylko trzech klientów na każdą kasę. Pozostali muszą czekać w kolejce przed wejściem, w odstępach co dwa metry.

Uszanuj godziny zakupów dla seniorów

Jeśli nie jesteś seniorem, wybierz się do sklepu wcześnie rano lub po godzinie 12.00.

Od 2 kwietnia czas między 10.00 a 12.00 zarezerwowany jest na zakupy dla osób starszych. W tych godzinach sklepy i punkty mogą przyjmować i obsługiwać jedynie osoby powyżej 65 roku życia. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich. W tym dla osób powyżej 65. roku życia.

Ta reguła została wprowadzona, aby chronić ich przed narażeniem na działanie wirusa. Jest to rozporządzenie rządu i sklep musi się do niego stosować. Nie warto dyskutować na ten temat z kasjerem – jeśli masz mniej niż 65 lat, musisz przyjść później.

Warto wiedzieć, że godziny dla seniorów nie dotyczą stacji benzynowych. Samochód zatankujemy o każdej porze. Ale pamiętać trzeba, że tutaj także obowiązuje limit trzech osób na jedną kasę.

Rób zakupy w pojedynkę, nie w grupach

Zmniejszy to liczbę osób przebywających w sklepach, zmniejszy to również liczbę osób w gospodarstwie domowym narażonych na kontakt z wirusem. Oczywiście będą od tej reguły wyjątki: na przykład samotni rodzice z małymi dziećmi, których nie można zostawić w domu, ale w miarę możliwości staraj starać się robić zakupy samodzielnie.

Do sklepu tylko w rękawiczkach. Maseczka mile widziana

Noszenie rękawiczek w miejscach publicznych zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem. Od 2 kwietnia wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

Maseczki nie są w tym momencie obowiązkowe, ale warto ich używać wychodząc. Chronią innych przed drobnoustrojami, jakie wydychamy. I według chińskich lekarzy, spowalniają rozprzestrzenianie się zakażeń koronawirusem.

Pamiętaj! Po zdjęciu rękawiczek i maseczki należy umyć ręce. Trzeba także dbać o to, aby nosząc rękawiczki nie dotykać twarzy, ani maski.

Kupuj tylko niezbędne rzeczy, których potrzebujesz

To naturalne, że w czasach epidemii martwimy się o to, że utkniemy w domu bez zapasów. Jednak paniczne zakupy mogą spowodować przejściowe niedobory żywności i produktów medycznych dla ludzi, którzy ich bardzo potrzebują.

Im więcej kupujemy na zapas, tym większa szansa, że zmarnujemy część jedzenia. Nikt przeciez nie lubi zwiędniętych warzyw ani suchego chleba. Jeśli każdy kupi tylko to, czego potrzebuje, wystarczy dla wszystkich.

W miarę możliwości korzystaj z dostaw do domu

Im mniej ludzi na ulicach i w sklepach, tym mniejsza jest szansa na przekazanie koronaawirusa. Jeśli możesz skorzystać z dostawczych, skróci to czas, w którym musisz wyjść z domu. Pomoże to spowolnić i złagodzić szczyt zakażeń w populacji, który martwi polityków i naukowców, bo paraliżuje służbę zdrowia.

Źródło:
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:

KULINARIA Jak zrobić rozgrzewającą herbatę? Gdy przychodzi jesień i zima marzymy o rozgrzewającej herbacie. Jest to wspaniały pomysł na długie wieczory przed telewizorem pod kocem

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się wszy u dziecka?

Stereotypowe myślenie wskazuje, że wszy są wynikiem braku higieny. Często utożsamiane są z brudem i osobami z marginesu społecznego. Nasza redakcja przyjrzała się tematowi z

Czytaj dalej »

KATOWICE PODRÓŻE – ŚLĄSK Katowice stanowią stolicę województwa śląskiego. Jest to największe miasto tego regionu, liczące prawie 303 tys. ludności. Niemal każdy kojarzy Katowice z

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się kaca? Mężczyzna na kacu trzyma w ręku szklankę z musującą aspiryną

Jesteś po ciężkiej, długiej i nieprzespanej nocy? A wszystkiemu winien jest alkohol? Nasza redakcja ma nadzieję, że chociaż dobrze się bawiłeś, jednak skoro już czytasz

Czytaj dalej »
Kobieta wyrzuca zużytą maseczkę do zielonego kosza z odpadami do recyklingu

Biodegradowalne maseczki opracowane na Politechnice Łódzkiej zanikną w środowisku kompostu po 6 tygodniach od wyrzucenia. Opatentowane już maseczki mają właściwości bakteriobójcze. Obecnie naukowcy pracują nad

Czytaj dalej »