Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

 

Dostałeś telefon lub wiadomość e-mail o terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej? Brawo! To znak, że spośród wielu kandydatów Twoje zgłoszenie zostało zauważone. Jednak teraz z górki wcale nie będzie. Jeśli naprawdę zależy Ci na danej pracy, musisz się dobrze przygotować do takiej rozmowy. To od niej zależy Twoja przyszłość. Jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę?

KROK PIERWSZY - DOBRY WYWIAD

Wiele kandydatów przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną, do której nie są dobrze przygotowani. Kluczem do zrobienia dobrego wrażenia jest rozeznanie się na temat firmy lub instytucji, do której aplikowaliśmy. Należy zwrócić uwagę na rok założenia, główne cele firmy, produkty, które są sprzedawane, ilość pracowników, itp. Nie zaszkodzi również zapoznać się z głównym założycielem lub dyrektorem danej firmy lub instytucji. Profesjonalni rekruterzy zawsze sprawdzają kandydatów pod kątem rozeznania ich z wiedzy o pracy, którą chcą podjąć. To daje pewność, że kandydat jest mocno zaangażowany w podjęciu nowej pracy.

BĄDŹ KREATYWNY

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter może zadać pytania nietypowe. Co się za tym kryje? Dla przykładu rozmówca może Cię poprosić o wymyślenie rozwiązania danej sytuacji, która z pewnością nie będzie prosta. Należy wówczas wykazać się kreatywnością i poszukać nieszablonowego rozwiązania. Staraj się nie myśleć schematami, bądź oryginalny, to zawsze popłaca.

CHROŃ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ

W dobie social mediów nie wolno zapomnieć o ukryciu profilu. Rekruterzy tylko czyhają na profile publiczne potencjalnych kandydatów, które obnażą ich z ludzkich słabości. Jeśli nie chcesz, by Twój przyszły szef zobaczył Twoje zdjęcia z mocno zakrapianej imprezy – radzimy ustawić wszelkie konta jako prywatne.

PRZYGOTUJ SOBIE GOTOWE ODPOWIEDZI

Rekruterzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadają sporo pytań. Na szczęście często się one powtarzają, dlatego można się do nich przygotować. My radzimy, aby odpowiadać zgodnie z prawdą, nie koloryzować – jeśli będziesz zbyt mocno odchodził od prawdy możesz zostać zdemaskowany szybciej niż Ci się wydaje. Wypisz sobie swoje słabe i mocne strony. Spróbuj przed rozmową stanąć przed lustrem i odpowiedzieć na takie pytania jak:

Przeczytaj też:  Badanie: trzy piąte Polaków nie wypełnia zaleceń WHO odnośnie aktywności fizycznej
  • Co jest Twoim największym sukcesem i największą porażką?
  • Co Cię motywuje w pracy?
  • Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
  • Jaka jest Twoja wymarzona praca?
  • Jak układała się Twoja współpraca z poprzednimi przełożonymi?
  • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
  • Dlaczego zmieniasz pracę?
  • Co firma może zyskać zatrudniając Ciebie?
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Uczestnicy piątkowego pikniku jako pierwsi będą mogli zwiedzić zrekonstruowane zgodnie z realiami XIII w. średniowieczne grodzisko w Tumie pod Łęczycą (Łódzkie). W perle romańskiej architektury

Czytaj dalej »
W czym przechowywać żywność?

Przechowywanie żywności towarzyszy nam każdego dnia. Mamy z tym do czynienia na codzień rozpakowując zakupy przyniesione ze sklepu, jak również robiąc zapasy w postaci mrożonek.

Czytaj dalej »

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” – uważa prof. dr hab. inż.

Czytaj dalej »
Kolorowe pisanki leżące na drewnianym, rustykalnym blacie

Ze świętami Wielkanocy związane są takie symbole jak palma, jajko, sól, chrzan. O znaczeniach tych symboli opowiada dr Katarzyna Waszczyńska z Instytutu Etnologii i Antropologii

Czytaj dalej »
Dwie kobiety i mężczyzna z oparzeniami słonecznymi

Oparzenia słoneczne najczęściej diagnozowane są wśród kobiet i osób bardzo młodych. Choć są najczęstszą przyczyną rozwoju czerniaka, bardzo mało osób zgłasza się z nimi do

Czytaj dalej »