Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

 

Dostałeś telefon lub wiadomość e-mail o terminie i miejscu rozmowy kwalifikacyjnej? Brawo! To znak, że spośród wielu kandydatów Twoje zgłoszenie zostało zauważone. Jednak teraz z górki wcale nie będzie. Jeśli naprawdę zależy Ci na danej pracy, musisz się dobrze przygotować do takiej rozmowy. To od niej zależy Twoja przyszłość. Jak się do tego zabrać, na co zwrócić uwagę?

KROK PIERWSZY - DOBRY WYWIAD

Wiele kandydatów przychodzi na rozmowę kwalifikacyjną, do której nie są dobrze przygotowani. Kluczem do zrobienia dobrego wrażenia jest rozeznanie się na temat firmy lub instytucji, do której aplikowaliśmy. Należy zwrócić uwagę na rok założenia, główne cele firmy, produkty, które są sprzedawane, ilość pracowników, itp. Nie zaszkodzi również zapoznać się z głównym założycielem lub dyrektorem danej firmy lub instytucji. Profesjonalni rekruterzy zawsze sprawdzają kandydatów pod kątem rozeznania ich z wiedzy o pracy, którą chcą podjąć. To daje pewność, że kandydat jest mocno zaangażowany w podjęciu nowej pracy.

BĄDŹ KREATYWNY

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, rekruter może zadać pytania nietypowe. Co się za tym kryje? Dla przykładu rozmówca może Cię poprosić o wymyślenie rozwiązania danej sytuacji, która z pewnością nie będzie prosta. Należy wówczas wykazać się kreatywnością i poszukać nieszablonowego rozwiązania. Staraj się nie myśleć schematami, bądź oryginalny, to zawsze popłaca.

CHROŃ SWOJĄ PRYWATNOŚĆ

W dobie social mediów nie wolno zapomnieć o ukryciu profilu. Rekruterzy tylko czyhają na profile publiczne potencjalnych kandydatów, które obnażą ich z ludzkich słabości. Jeśli nie chcesz, by Twój przyszły szef zobaczył Twoje zdjęcia z mocno zakrapianej imprezy – radzimy ustawić wszelkie konta jako prywatne.

PRZYGOTUJ SOBIE GOTOWE ODPOWIEDZI

Rekruterzy podczas rozmowy kwalifikacyjnej zadają sporo pytań. Na szczęście często się one powtarzają, dlatego można się do nich przygotować. My radzimy, aby odpowiadać zgodnie z prawdą, nie koloryzować – jeśli będziesz zbyt mocno odchodził od prawdy możesz zostać zdemaskowany szybciej niż Ci się wydaje. Wypisz sobie swoje słabe i mocne strony. Spróbuj przed rozmową stanąć przed lustrem i odpowiedzieć na takie pytania jak:

  • Co jest Twoim największym sukcesem i największą porażką?
  • Co Cię motywuje w pracy?
  • Gdzie widzisz siebie za 5 lat?
  • Jaka jest Twoja wymarzona praca?
  • Jak układała się Twoja współpraca z poprzednimi przełożonymi?
  • Dlaczego chcesz pracować w naszej firmie?
  • Dlaczego zmieniasz pracę?
  • Co firma może zyskać zatrudniając Ciebie?
Przeczytaj też:  Jak wyczyścić srebro?

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.