Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Leczenie trądziku izotretynoiną

leczenie trądziku

Wiele osób, niezależnie od wieku zmaga się z problemem trądziku. Ten kosmetyczny dysonans potrafi wprawić w kompleksy niejedną osobę. Sposobów na walkę z trądzikiem jest wiele, jednak nie każdy kończy się powodzeniem. Odpowiadamy na pytanie: czy izotretynoina to jedyny skuteczny sposób na pozbycie się niechcianych wyprysków?

Trądzik pospolity dotyczy nie tylko osób, które dojrzewają, ale także coraz częściej dorosłych. Stąd stwierdzenie, że trądzik należy do chorób społeczno – cywilizacyjnych i wywołać go może bardzo wiele czynników.

Wbrew powszechnej opinii, za główną przyczynę nie uważa się wcale niewłaściwej higieny. Do powstania trądziku przyczyniają się m.in.:

  • zaburzenia hormonalne,
  • czynniki genetyczne,
  • stres,
  • niewłaściwa dieta,
  • zakażenie bakteryjne,
  • nadmierne rogowacenie ujść
  • gruczołów łojowych,
  • przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach.
Czym jest izotretynoina i jak działa?

Izotretynoina jest syntetyczną pochodną witamny A. To organiczny związek chemiczny zaliczany do grupy retynoidów. Jest silną substancją, wykorzystywaną w leczeniu trądziku – w zależności od jego nasilenia dobiera się odpowiednią dawkę leku.

Izotretynoina jest substancją, którą można przyjmować zarówno doustnie (ciężkie przypadki trądziku), jak i zewnętrznie w postaci maści lub kremów (lżejsze przypadki trądziku).

Działanie izotretynoiny polega na zmniejszeniu się aktywności gruczołów łojowych. Podczas, gdy występuje trądzik pewne nieprawidłowości powodują, że wydzielana jest nadmierna ilość sebum. To właśnie przez niego dochodzi do zatykania ujść mieszków włosowych, a w konsekwencji do stanów zapalnych – wyprysków. Podczas stosowania izotretynoiny wydzielanie sebum zostaje unormowane, pory nie zatykają się, a same objawy trądziku po pewnym czasie ustępują.

Aby izotretynoina działała prawidłowo w organizmie, należy przyjmować ją razem z posiłkiem, nigdy na czczo. Substancja ta uwalnia się do 4h od zażycia.

Dawkowanie izotretynoiny

W ciężkich przypadkach trądziku, dermatolodzy decydują o rozpoczęciu kuracji doustną izotretynoiną. Również osoby, które borykają się z lżejszą postacią trądziku, a ich wcześniejsze kuracje maściami lub antybiotykami nie przyniosły porządanych efektów, mogą liczyć na tę formę kuracji.

Przeczytaj też:  Wrocław/ Naukowcy badają właściwości oleju z poziomki

Bezpieczna i zalecana dawka izotretynoiny waha się pomiędzy 0,5 – 1,0 mg/kg. W przypadku ciężkich odmian trądziku dawka ta może zostać zwiększona nawet do 120 – 150 mg/kg. Takie dawkowanie ma zapewnić długotrwałe i korzystne efekty.

Istnieje również możliwość stosowania izotretynoiny zewnętrznie w postaci maści lub kremów. Jest to bezpieczniejsza forma aplikacji tej substancji, bo wchłania się ona tylko w miejscu wystąpienia wyprysku, dzięki czemu nie naraża całego organizmu na obciążenie.

Ta forma kuracji zalecana jest jako podtrzymanie leczenia po zakończeniu doustnej kuracji izotretynoiną. Stąd przypuszczenie, że maści oraz kremy mogą nie poradzić sobie ciężkimi wypryskami.

Działania niepożądane oraz skutki uboczne

Niestety, izotretynoina jest substancją silnie obciążającą organizm. Skutki uboczne występują w różnych formach i zależne są od indywidualnych predyspozycji organizmu. Do najczęściej występujących zaliczyć można:

  • zaostrzenie trądziku w pierwszym miesiącu leczenia,
  • suchość warg,
  • zajady,
  • zapalenie kącików ust,
  • suchość błon śluzowych nosa,
  • krwawienie z nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie skóry,
  • suchość skóry,
  • bóle kostno-stawowe,
  • stany depresyjne,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • suchość i łamliwość włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • przebarwienia płytki paznokci,
  • gorsze gojenie się ran.
Wymagania dermatologa

Ponadto, każdy dermatolog przed rozpoczęciem kuracji doustną izotretynoiną zleca szereg badań, m.in. cholesterol całkowity, AST, ALT, triglicerydy, morfologia krwi z pełnym różnicowaniem granulocytów, kreatynina, gonadotropina kosmówkowa (BETA-HCG). Wszystko po to, by sprawdzić kondycję organizmu.

Warto podkreślić, że izotretynoina mocno obciąża wątrobę. Sama kuracja trwa od 6-8 miesięcy. Po każdym miesiącu doustnego stosowania, lekarz kieruje na kontrolne badania, dlatego należy przygotować się na comiesięczne wbijanie igły oraz wizytę u dermatologa.

Ponadto lekarz, informuje także kobiety o fakcie, że izotretynoina trwale uszkadza płód, dlatego zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej podczas kuracji, aby nie doszło do zapłodnienia.

Przeczytaj też:  Politechnika Łódzka opracowuje maseczki przyjazne środowisku

Niektórzy dermatolodzy, zabezpieczają się w postaci oświadczenia pacjentki o zapoznaniu się ze skutkami ubocznymi (w tym z możliwością trwałego uszkodzenia płodu w przypadku zajścia w ciąże), które pacjentka musi podpisać przed rozpoczęciem doustnej kuracji.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Idealny domowy trening? – Ćwiczenia na skakance i hula hop

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń ze skakanką czy hula hop zapewnia utrzymanie świetnej kondycji fizycznej, wspomaga uzyskanie nienagannej sylwetki, a także pozwala zredukować stres.

Czytaj dalej »
Morsowanie. Jakie to uczucie? Jak długo można być w wodzie? Jak wchodzić do wody? Jak się ogrzać po wyjściu z wody? Uśmiechnięta kobieta morsuje w przeręblu ubrana w czapkę mikołaja.

W chwili obecnej obserwuje się ogromne zainteresowanie pływaniem na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. W związku z tym, że tak wielu nowych pływaków poszukuje

Czytaj dalej »
Dziewczynka siedzi przy stole w kuchni i je warzywa

Co zrobić dziecku na śniadanie? KULINARIA PORADY Wiemy nie od dziś, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem z wszystkich w ciągu dni. Odpowiednie daje energii na

Czytaj dalej »
Kobieta z testem ciążowym w dłoni

„O cholera, jestem w ciąży…” – czyli jak powiedzieć bliskim o ciąży? PORADY Ciąża – jeden z tych momentów, który rodzi wiele emocji. W normalnych

Czytaj dalej »

Pyłek kwiatowy, inaczej zwany pszczelim zbierany jest przez pszczoły z kwiatów, mieszany ze śliną i przenoszony do ula na odnóżach. Wykorzystywany jest w celu nakarmienia

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107