Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Zapalenie pęcherza moczowego

Przyczyny i objawy zapalenia pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość typowa dla kobiet, ze względu na anatomię budowy układu moczowego. Może pojawić się również u mężczyzn i dzieci. Objawia się bardzo częstym oddawaniem moczu i nieprzyjemnymi dolegliwościami głównie podczas sikania. Pojawia się uczucie parcia na pęcherz, przy czym w toalecie okazuje się, że to tylko kilka kropel moczu.

Zapaleniu pęcherza moczowego może towarzyszyć podwyższona temperatura, osłabienie, bóle mięśni. Infekcje układu moczowego wzmagają się u kobiet w ciąży, mogą pojawić się również po stosunku płciowym. Nie należy bagatelizować objawów zakażenia, gdyż nieleczone może doprowadzić do nawracania choroby, a nawet zapalenie nerek.

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego

Diagnoza zapalenia pęcherza częściej towarzyszy kobietom. Przyczyną jest budowa anatomiczna układu moczowego. Cewka moczowa kobiety ma długość około 4-5 cm, a mężczyzny 15-20 cm. U kobiet ujście cewki jest w bliskim położeniu pochwy i odbytu, co również przyczynia się do częstszych zakażeń. Obecność naturalnych bakterii w okolicy pochwy i odbytu jest czymś normalnym, problem pojawia się, gdy dochodzi do ich przeniesienia do cewki moczowej. Najczęściej są to bakterie: chlamydia, dwoinka rzeżączki, gronkowiec oraz pałeczka okrężnicy (bytuje w układzie pokarmowym oraz w  okolicy odbytu). Jeśli bakterie dostaną się do cewki moczowej, wnikają do pęcherza, gdzie się namnażają. Po ich nagromadzeniu w pęcherzu dochodzi do powstania stanu zapalnego. Jeśli na tym etapie nie zostanie wdrożone leczenie, może dojść do przedostania się stanu zapalnego do nerek.

Czynniki jakie mogą sprzyjać zapaleniu pęcherza:
  • przechłodzenie pęcherza (kąpiele w basenie, przebywanie długo w mokrym stroju kąpielowym) wyziębianie nerek,
  • kamica nerkowa lub inne choroby nerek,

  • częste kontakty seksualne – podczas stosunku może dojść do otarcia naskórka w okolicy cewki moczowej co ułatwi przenikanie bakterii,

  • noszenie obcisłej bielizny, spodni – może dojść do przegrzania okolic intymnych, co sprzyja namnażaniu się bakterii,

  • nadużywanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,

  • nieprawidłowa higiena – zbyt rzadkie mycie okolic intymnych, (miejsca intymne podcieraj w kierunku odbytu), używanie perfumowanych podpasek lub wkładek higienicznych, częste korzystanie z publicznych toalet,

  • cukrzyca,

  • ciąża – ze względu na wzrost płodu i nacisk na pęcherz, rozszerza się cewka moczowa, co ułatwia wnikanie bakterii,

  • menopauza – słabe nawilżenie błon śluzowych okolic intymnych sprawia łatwiejszy dostęp bakterii.

Objawy zapalenia pęcherza moczowego:

Podstawowym objawem zapalenia pęcherza jest pieczenie w okolicy cewki moczowej podczas oddawania moczu. Kolejno pojawia się problem z oddawaniem moczu. Osoba cierpiąca na infekcję układu moczowego odczuwa parcie na pęcherz, potrzebę oddania moczu. Po wizycie w toalecie oddaje kilka kropel moczu. Może pojawić się ból w okolicy podbrzusza, wzmagający się w czasie oddawania moczu. Rzadko pojawia się gorączka.

Sposoby leczenia

Gdy pojawią się pierwsze objawy zapalenia pęcherza, warto wesprzeć się domowymi sposobami walki z tą dolegliwością, do których należą:

Przyjmowanie dużej ilości płynów – picie dużej ilości płynów zwłaszcza wody spowoduje samoistne wypłukiwanie bakterii znajdujących się w pęcherzu.

Ciepła kąpiel – pomoże w  rozluźnienie błon śluzowych pęcherza,  ciepłe kompresy na pęcherz oraz okolice nerek. Ciepło poprawia ukrwienie błon śluzowych co przyśpiesza leczenie.

Ogranicz seks – jeśli doszło już do infekcji zaleca się ograniczenie stosunków seksualnych, mogą powodować dyskomfort u kobiety, jak również wydłużyć leczenie.

Herbatki ziołowe – najlepiej działają napary z: mniszka, pokrzywy, bratka. Mają działanie moczopędne jak również łagodzą infekcję.

Nasiadówki – należy przygotować mocny napar z rumianku, szałwii, krwawnika. Napar mieszamy z ciepłą wodą, w tak przygotowanym należy zamoczyć się do okolic talii na około 15 min.

 

Do leczenie zapalenia pęcherza moczowego można użyć preparatów dostępnych bez recepty w aptece. Gdy metody domowe, jak i leki bez recepty nie pomogą, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż nieleczona infekcja może nawracać a nawet spowodować choroby nerek. Jeśli po dwóch dniach leczenia na własną rękę, nie ma żadnej poprawy, dolegliwości się nasilają. W moczu zaczyna się pojawiać krew lub ropna wydzielina, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Zostanie przeprowadzona rozszerzona diagnostyka tj. analiza moczu wraz z posiewem. Wdrożone zostanie leczenie antybiotykami lub lekami przeciwzapalnymi.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Jak radzić sobie ze stresem?

JAK WALCZYĆ ZE STRESEM? PORADY PROFILAKTYKA Stres w XXI w. stał się normą społeczną. Tempo życia, oczekiwania i wymagania sprawiają, że staje się on nieodzownym

Czytaj dalej »
Fakty i mity na temat baterii w telefonie

Czy naładowanie telefonu do pełna niszczy baterię? Czy od czasu do czasu powinno się rozładować telefon do samego końca? Czy można zamrozić telefon, by odświeżyć

Czytaj dalej »

Wśród całego wyposażenia kuchni pod kątem kulinarnym nie wyobrażamy sobie braku patelni. Niezmiernie ważny jest dobór odpowiedniej, na początek musimy odpowiedzieć sobie do czego będziemy

Czytaj dalej »
Czym można zarazić się w publicznej toalecie?

Toalety publiczne, a choroby. Czym można się zarazić podczas wizyty w WC? ZDROWIE PROFILAKTYKA Otaczają nas wszędzie. Są odpowiedzią na ludzkie potrzeby. Toalety, bez których

Czytaj dalej »

Jak zrobić domowe chipsy? KULINARIA Chipsy… chyba każdy je uwielbia. Są smaczną przekąską, po którą często sięgamy podczas spotkań towarzyskich lub po prostu zasiadając przed

Czytaj dalej »