Miód słonecznikowy jest jednym z najrzadziej spotykanych miodów w Polsce. Niewielu pszczelarzy decyduje się na jego produkcję. Pozyskiwany jest z nektaru, wielkich kwiatów, słonecznika. Roślina ta może mieć do 2 metrów wysokości, a kwiaty około 30 cm średnicy. Są bogate w nektar i pyłek kwiatowy. Dziwi więc mała popularność produkcji tego miodu. Miód ten ma jasną barwę, zarówno płynny, jak i skrystalizowany. Po krystalizacji, do której dochodzi dość szybko, nie staję się bardzo twardy, nadal daje się go rozsmarować. Wyróżnia się delikatnym, słodkim smakiem.
Skład miodu słonecznikowego
Jest bogaty w cukry proste, głównie glukozę i fruktozę, zawiera dużą ilość flawonoidów oraz biopierwiastków. W składzie można zaobserwować mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, enzymy, związki fenolowe, olejki eteryczne. W miodzie słonecznikowym występują witaminy: A, B2, C oraz PP.
Właściwości miodu słonecznikowego
Miód słonecznikowy doskonale sprawdza się podczas przeziębienia. Pomaga w zwalczaniu gorączki oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.
Pomaga w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, wspiera pracę jelit oraz żołądka.
Wspiera pracę wątroby, nerek oraz układu moczowego, ma działanie detoksykacyjne.
Wspomaga leczenie chorób układu krążenie, poprawia pracę serca, zalecany jest przy nadciśnieniu. Uszczelnia naczynia krwionośne.
Zapobiega powstawaniu miażdżycy, pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu.
Wspiera leczenie problemów skórnych w tym trądziku.
Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Niweluje niedobory potasu, podnosi poziom hemoglobiny.
Poprawia kondycję organizmu, głównie po przebytych chorobach.
Ma korzystne działanie na skórę, wykorzystywany jest do maseczek i kremów.
Stosowanie miodu słonecznikowego
Najkorzystniejsze działanie miodu słonecznikowego jest, wtedy gdy spożywamy jest na czczo, gwarantuje to zastrzyk energii. Można używać go jako zamiennik cukru do słodzenia napojów. Nie wolno miodu dodawać do gorących płynów gdyż utraci swoje właściwości. Miód słonecznikowy dobrze sprawdza się do wypieków i deserów. W celach profilaktycznych powinno spożywać się dwie lub trzy łyżeczki miodu dziennie.