Wciąż trwa trend robienia sobie paznokci, których trwałość przedłużają lampy UV/LED. Mało, która kobieta przed takim zabiegiem upiększającym zastanawia się nad wpływem promieniowania na zdrowie. Dlatego zdecydowaliśmy się przyjrzeć temu tematowi i prezentujemy fakty na temat lamp UV/LED.
Lakiery hybrydowe oraz niektóre żelowe są nieodzownym partnerem UV/LED. Stały się one tak powszechne, że już nie trzeba umawiać się na wizytę do kosmetyczki, aby zabłysnąć wśród znajomych coraz to bardziej ekscentrycznymi wzorami i kolorami na paznokciach. Poddajemy jednak pod wątpliwość wpływ lamp UV/LED na zdrowie, a właściwie na skórę dłoni oraz paznokcie. Warto wiedzieć o zagrożeniach, jakie niosą ze sobą tego rodzaju zabiegi manicure.
Nie od dziś wiadomo, że promieniowanie zawarte w świetle słonecznym jest czynnikiem mutagennym, przyspiesza starzenie się skóry, a nawet wywołuje raka skóry powszechnie określanego jako czerniak.
Promieniowanie UV = UVA + UVB
Do niedawna uważano, że promieniowanie UVA jest w pełni bezpieczne i nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie. W związku z tą tezą jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać solaria. Naukowcy w krótkim jednak czasie udowodnili, że promieniowanie UVA szkodzi w dużo większym stopniu niż promieniowanie UVB. Dlaczego? Przyjrzymy się bliżej temu tematowi…
Promieniowanie UVB: przyczynia się głównie do zwiększenia się ilości barwnika w skórze. Innymi słowy jest odpowiedzialne za stopień opalenizny (ciemnienia skóry, melaniny) i zatrzymuje się na naskórku.
Promieniowanie UVA: jest o tyle niebezpieczne, że wnika w głębsze warstwy skóry – aż do skóry właściwej. Warto podkreślić, że skóra właściwa u osób, które ukończyły 28 rok życia regeneruje się dużo wolniej. Istnieją także przypadki całkowitego zatrzymania regeneracji tej warstwy skóry.
To co ma się sprzedawać, musi być dobrze “opakowane”. Jeżeli konsument czyta etykietę, na której często widnieją zapewnienia o neutralnym wpływie danego produktu na zdrowie, wielu bierze to za pewnik. To wielki błąd…
Producenci lamp UV/LED twierdzą, że emitowane przez nie promieniowanie UVA jest bezpieczne dla zdrowia, dlatego nie widzą żadnych przeciwskazań w ich stosowaniu. Często dodają informację, że jednorazowy zabieg utwardzania manicure, a co za tym idzie ilość światła emitowanego można przyrównać do 1,5 minuty ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Jest to wprowadzanie w błąd konsumentów. Nasza redakcja sięgnęła do badań Do UV Nail Lamps Emit Unsafe Levels of Ultraviolet Light? , z których wyraźnie wynika, że jednorazowy zabieg utwardzania porównuje się z czasem 10-20 minut spędzonym na słońcu.
Oczywiście można temu zaradzić, smarując ręce kremem z filtrem przed każdorazowym utwardzaniem manicure. Jednak nie jest to rozwiązanie, bo jak ochronić paznokcie? Istnieją także badania, które dopatrują się dużej korelacji wzrostu raka podpaznokciowego z popularnością lakierów hybrydowych. Warto zwrócić uwagę, że ściąganie hybryd wiąże się z nakładaniem kolejnych, których kolor maskuję płytkę paznokcia. W ten sposób często można przeoczyć niepokojący stan.
Świetną alternatywą dla hybryd (wykorzystujących lampy UV/LED będzie manicure winylowy. O tym jak się go robi przeczytać możecie w naszym artykule (kliknij, aby przejść do artykułu).
Źródło: https://probeauty.org/docs/nmc/UV_Lamp_Letter.pdf