Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Podkarpackie/ Zainaugurowano Rok Łukasiewicza

W sobotę w Zadusznikach oraz w Gawłuszowicach zainaugurowano uroczyście obchody Roku Łukasiewicza na Podkarpaciu. Odbyła się m.in. msza święta, po której odsłonięto tablicę upamiętniającą chrzest Ignacego Łukasiewicza w kościele w Gawłuszowicach.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed tablicą w Zadusznikach – w miejscowości, w której Łukasiewicz przyszedł na świat. Następnie w Gawłuszowicach odprawiona została uroczysta msza św., której przewodniczył ordynariusz sandomierski bp Krzysztof Nitkiewicz. To w tej świątyni Łukasiewicz przyjął chrzest, po mszy św. odsłonięto tablice upamiętniającą to wydarzenie.

Jak powiedział podczas uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, nawet w tak dramatycznych okolicznościach, jak wojna, naszym obowiązkiem jest pielęgnacja dziedzictwa, kreatywności oraz innowacyjności, które przekazał nam w spadku Ignacy Łukasiewicz. „W obliczu wojny, tym bardziej powinniśmy złożyć hołd temu wybitnemu Polakowi” – dodał.

Ortyl podkreślił, że odkrycia Łukasiewicza oraz jego działania zrewolucjonizowały świat. „Przyspieszyły rozwój gospodarczy i wprowadziły ludzi w zupełnie nową erę. To stąd poszedł impuls innowacji, który obiegł świat i dał mu nowe, gospodarcze oblicze. O tym musimy z dumą przypominać” – przekonywał marszałek woj. podkarpackiego.

W takcie uroczystości odczytany został również list marszałek Sejmu Elżbiety Witek, która podkreśliła, że Łukasiewicz to nie tylko wzór oddanego swojej pasji naukowca, który dokonał przełomowego, cywilizacyjnego odkrycia, lecz także ideał obywatela i człowieka wrażliwego na potrzeby swoich bliskich.

„Niezwykle skromny i uczynny doskonale odnajdywał się w roli filantropa i dobroczyńcy. Niewiele jest postaci tak barwnych i znaczących dla Podkarpacia i całej Polski, których działalność miała pozytywny wpływ na rozwój całego świata. Ten wielki syn podkarpackiej ziemi pozostaje dla nas moralnym autorytetem, zadziwiając swoim geniuszem” – napisała Witek.

Udział w uroczystości wziął również m.in. marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, który mówił, że Ignacy Łukasiewicz należy do grona osobistości, którzy swoim talentem i osiągnięciami przekroczyli granice Polski, stając się obywatelami świata. „Jego owoce działalności stanowią element dorobku ludzkości. Nie ma wątpliwości, że rok 2022, ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Łukasiewicza, to znakomity moment, by przypomnieć jego postać i jego zasługi” – dodał.

Na Podkarpaciu w ramach Roku Łukasiewicza odbędzie się wiele imprez. Zwieńczeniem obchodów ma być otwarcie Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz w podrzeszowskiej Jasionce. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w regionie, który będzie popularyzował naukę, wzorowany jest na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. (PAP)

Autor: Wojciech Huk

huk/ mmu/

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Menopauza jest efektem zmian, które zachodzą w organizmie kobiety 5, a nawet 10 lat wcześniej przed ostatnią miesiączką. Jest nieuchronna – jak dzieciństwo, dorastanie i

Czytaj dalej »

W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godz. w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych, ponad 14 godz. – oglądając filmy i seriale, oraz prawie

Czytaj dalej »

W cyberwojnie Rosja ma duże doświadczenie, a wojna dezinformacyjna jest zaplanowana na długo. Zachód musi nauczyć się wojować tą bronią lepiej. Potrzebne jest szkolenie społeczeństwa

Czytaj dalej »
Fakty i mity na temat baterii w telefonie

Czy naładowanie telefonu do pełna niszczy baterię? Czy od czasu do czasu powinno się rozładować telefon do samego końca? Czy można zamrozić telefon, by odświeżyć

Czytaj dalej »
Próchnica zębów

Próchnica – przyczyny, objawy, leczenie ZDROWIE PROFILAKTYKA Próchnica jest najczęstszą choroba jamy ustnej. Ma podłoże bakteryjne, bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Nieleczona

Czytaj dalej »