Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak chronić oczy i skórę przed zimowym słońcem?

Mężczyzna w goglach z psem w okularach przeciwsłonecznych, na tle zimowego krajobrazu

Jasne słońce odbijające się od śniegu jest nieodzownym elementem pięknego zimowego krajobrazu. Ale jasne światło słoneczne odbijające się od śniegu może również szkodzić zdrowiu i być przyczyną poważnych problemów dla naszych oczu i skóry. Narciarze i inne osoby uprawiające sporty zimowe, turyści, kierowcy i wszystkie inne osoby spędzające czas na zewnątrz w śnieżne dni powinny chronić oczy przed blaskiem słonecznym.

Nie tylko światło. Uwaga na UV!

Śnieg odbija promienie słoneczne i zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry. Narciarze, snowboardziści i inne osoby przebywające na dużych wysokościach są narażeni na dodatkowe ryzyko, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza.

Mimo, że w zimie temperatury powietrza są znacznie niższe niż w lecie, to każda odsłonięta część skóry może ulec poparzeniu. W szczególności narażona jest delikatna skóra twarzy, tym obszary pod brodą i nosem, które zazwyczaj pozostają w cieniu. Także pochmurna pogoda zapewnia niewielką ochronę, ponieważ światło słoneczne przenika przez chmury. Ekspozycja na słońce jest związana z ponad 90 procentami przypadków raka skóry.

Ślepota śnieżna i długoterminowe pogorszenie wzroku

Odbijające się od śniegu słońce może uszkodzić nasz wzrok. Oczy wystawione na działanie odbitego od jasnej powierzchni śniegu światła słonecznego mogą ulec ślepocie śnieżnej. Jest to bolesne schorzenie, które trwa do tygodnia i obejmuje ekstremalną wrażliwość na światło oraz uczucie przypominające piasek w oczach.

W dłuższej perspektywie, oczy regularnie narażone na działanie promieni słonecznych mogą zapadać na choroby oczu, takie jak zaćma, ślepota związana z wiekiem, niewyraźne widzenie i niemożność widzenia w nocy. Najbardziej narażone sa dzieci i osoby o jasnym kolorze oczu.

Krem i okulary – para na lato i na zimę

Kiedy przebywasz na zewnątrz w słoneczne zimowe dni, noś okulary lub gogle przeciwsłoneczne, które pochłaniają 95% lub więcej promieni UV.

Specjalistyczne środki ochrony oczu i kremy przeciwsłoneczne o wysokim filtrze zapewniają skuteczną ochronę przed odblaskami słonecznymi. Na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz nałóż na całą odsłoniętą skórę krem z filtrem o faktorze 30 lub wyższym – chroni on przed promieniami UVA i UVB.

Pamiętaj, o ponownym nakładaniu kremu z filtrem mniej więcej co dwie godziny, lub w przypadku uprawiania sportu – po silnym spoceniu się.

Bezpieczna wycieczka

Zimowe słońce to także zagrożenie dla kierowców. Odbijające się od śniegu czy mokrej nawierzchni światło może oślepiać, prowadząc do wypadku.

Dodatkowym problemem może być odbijanie światła przez plastik deski rozdzielczej, dlatego lepiej unikać stosowania środków do czyszczenia o wysokim połysku.

Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu warto wozić w samochodzie zapasowe okulary przeciwsłoneczne. Do prowadzenia samochodu najlepiej sprawdzą się modele z polaryzacją i ochroną przed promieniowaniem UV.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Alergia na pyłki roślin

Uczulenie na pyłki roślin to jedna z najczęstszych postaci alergii wziewnych. Tego typu alergia określana jest także mianem gorączki siennej i zaliczana jest do alergii

Czytaj dalej »
Puszcze białowieska

“Wizyta w Puszczy jest jak podróż do przeszłości: pokazuje jak wyglądały lasy, zanim zaczęła zmieniać je działalność człowieka” – piszą w nowym miniprzewodniku naukowym badacze

Czytaj dalej »
Prześwietlenie czaszki z artystycznym przedstawieniem udaru mózgu

Udar mózgu jest to obumarcie części mózgu z powodu zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej. Dochodzi do niego najczęściej w wyniku zaburzenia krążenia krwi w

Czytaj dalej »
Yerba Mate. Jakie ma właściwości? Jak pić yerbę?

Ostrokrzew paragwajski, bo o nim mowa, gdy słyszymy Yerba Mate. Po zaparzeniu powstaje napój o bardzo wielu korzystnych właściwościach dla naszego organizmu. Może być stosowany

Czytaj dalej »
Miód wielokwiatowy. Słoik miodu i plastry na tle kwiatów.

Miód wielokwiatowy jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych miodów. Nazywany jest miodem “tysiąca kwiatów”. Jest to tak naprawdę duża grupa miodów pochodzących z różnych

Czytaj dalej »