Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak chronić oczy i skórę przed zimowym słońcem?

Mężczyzna w goglach z psem w okularach przeciwsłonecznych, na tle zimowego krajobrazu

Jasne słońce odbijające się od śniegu jest nieodzownym elementem pięknego zimowego krajobrazu. Ale jasne światło słoneczne odbijające się od śniegu może również szkodzić zdrowiu i być przyczyną poważnych problemów dla naszych oczu i skóry. Narciarze i inne osoby uprawiające sporty zimowe, turyści, kierowcy i wszystkie inne osoby spędzające czas na zewnątrz w śnieżne dni powinny chronić oczy przed blaskiem słonecznym.

Nie tylko światło. Uwaga na UV!

Śnieg odbija promienie słoneczne i zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry. Narciarze, snowboardziści i inne osoby przebywające na dużych wysokościach są narażeni na dodatkowe ryzyko, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza.

Mimo, że w zimie temperatury powietrza są znacznie niższe niż w lecie, to każda odsłonięta część skóry może ulec poparzeniu. W szczególności narażona jest delikatna skóra twarzy, tym obszary pod brodą i nosem, które zazwyczaj pozostają w cieniu. Także pochmurna pogoda zapewnia niewielką ochronę, ponieważ światło słoneczne przenika przez chmury. Ekspozycja na słońce jest związana z ponad 90 procentami przypadków raka skóry.

Ślepota śnieżna i długoterminowe pogorszenie wzroku

Odbijające się od śniegu słońce może uszkodzić nasz wzrok. Oczy wystawione na działanie odbitego od jasnej powierzchni śniegu światła słonecznego mogą ulec ślepocie śnieżnej. Jest to bolesne schorzenie, które trwa do tygodnia i obejmuje ekstremalną wrażliwość na światło oraz uczucie przypominające piasek w oczach.

W dłuższej perspektywie, oczy regularnie narażone na działanie promieni słonecznych mogą zapadać na choroby oczu, takie jak zaćma, ślepota związana z wiekiem, niewyraźne widzenie i niemożność widzenia w nocy. Najbardziej narażone sa dzieci i osoby o jasnym kolorze oczu.

Krem i okulary – para na lato i na zimę

Kiedy przebywasz na zewnątrz w słoneczne zimowe dni, noś okulary lub gogle przeciwsłoneczne, które pochłaniają 95% lub więcej promieni UV.

Specjalistyczne środki ochrony oczu i kremy przeciwsłoneczne o wysokim filtrze zapewniają skuteczną ochronę przed odblaskami słonecznymi. Na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz nałóż na całą odsłoniętą skórę krem z filtrem o faktorze 30 lub wyższym – chroni on przed promieniami UVA i UVB.

Pamiętaj, o ponownym nakładaniu kremu z filtrem mniej więcej co dwie godziny, lub w przypadku uprawiania sportu – po silnym spoceniu się.

Bezpieczna wycieczka

Zimowe słońce to także zagrożenie dla kierowców. Odbijające się od śniegu czy mokrej nawierzchni światło może oślepiać, prowadząc do wypadku.

Dodatkowym problemem może być odbijanie światła przez plastik deski rozdzielczej, dlatego lepiej unikać stosowania środków do czyszczenia o wysokim połysku.

Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu warto wozić w samochodzie zapasowe okulary przeciwsłoneczne. Do prowadzenia samochodu najlepiej sprawdzą się modele z polaryzacją i ochroną przed promieniowaniem UV.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Jak być efektywnym w czasie pracy z domu?

W ostatnich tygodniach żyjemy w sytuacji, kiedy wiele osób musiało zmienić swoją biurową pracę na home office. Mimo różnych niedogodności, jest to bardzo wygodna opcja,

Czytaj dalej »
Czego nie pić przy posiłku?

Spora część osób nie wyobraża sobie zjedzenia posiłku bez jego popijania. Dzięki płynom szybciej możemy rozdrabniać pokarm w konsekwencji czego szybciej spożywamy dany posiłek. Czas

Czytaj dalej »
Jak się pozbyć łupieżu?

Łupież jest bardzo wstydliwą i kłopotliwą chorobą skóry głowy. Objawia się on swędzeniem oraz złuszczaniem naskórka, przez co pojawiają się białe drobinki na ubraniach. Choroba

Czytaj dalej »
Alergeny pokarmowe

Alergie pokarmowe wywoływane są przez alergeny przyjmowane wraz z pożywieniem. Częstość występowania alergii pokarmowych stale wzrasta – obecnie problem ten dotyczy około 2 – 8%

Czytaj dalej »
7 mitów na temat spożywania soli

Sód jest niezbędnym składnikiem odżywczym niezbędnym do utrzymania objętości osocza, równowagi kwasowo-zasadowej, przekazywania impulsów nerwowych i prawidłowego funkcjonowania komórek. Jednak nadużywanie soli kuchennej jest szkodliwe

Czytaj dalej »