Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak chronić oczy i skórę przed zimowym słońcem?

Mężczyzna w goglach z psem w okularach przeciwsłonecznych, na tle zimowego krajobrazu

Jasne słońce odbijające się od śniegu jest nieodzownym elementem pięknego zimowego krajobrazu. Ale jasne światło słoneczne odbijające się od śniegu może również szkodzić zdrowiu i być przyczyną poważnych problemów dla naszych oczu i skóry. Narciarze i inne osoby uprawiające sporty zimowe, turyści, kierowcy i wszystkie inne osoby spędzające czas na zewnątrz w śnieżne dni powinny chronić oczy przed blaskiem słonecznym.

Nie tylko światło. Uwaga na UV!

Śnieg odbija promienie słoneczne i zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych i raka skóry. Narciarze, snowboardziści i inne osoby przebywające na dużych wysokościach są narażeni na dodatkowe ryzyko, ponieważ promieniowanie ultrafioletowe wzrasta wraz z wysokością nad poziomem morza.

Mimo, że w zimie temperatury powietrza są znacznie niższe niż w lecie, to każda odsłonięta część skóry może ulec poparzeniu. W szczególności narażona jest delikatna skóra twarzy, tym obszary pod brodą i nosem, które zazwyczaj pozostają w cieniu. Także pochmurna pogoda zapewnia niewielką ochronę, ponieważ światło słoneczne przenika przez chmury. Ekspozycja na słońce jest związana z ponad 90 procentami przypadków raka skóry.

Ślepota śnieżna i długoterminowe pogorszenie wzroku

Odbijające się od śniegu słońce może uszkodzić nasz wzrok. Oczy wystawione na działanie odbitego od jasnej powierzchni śniegu światła słonecznego mogą ulec ślepocie śnieżnej. Jest to bolesne schorzenie, które trwa do tygodnia i obejmuje ekstremalną wrażliwość na światło oraz uczucie przypominające piasek w oczach.

W dłuższej perspektywie, oczy regularnie narażone na działanie promieni słonecznych mogą zapadać na choroby oczu, takie jak zaćma, ślepota związana z wiekiem, niewyraźne widzenie i niemożność widzenia w nocy. Najbardziej narażone sa dzieci i osoby o jasnym kolorze oczu.

Krem i okulary – para na lato i na zimę

Kiedy przebywasz na zewnątrz w słoneczne zimowe dni, noś okulary lub gogle przeciwsłoneczne, które pochłaniają 95% lub więcej promieni UV.

Przeczytaj też:  Idealny domowy trening? - Ćwiczenia na skakance i hula hop

Specjalistyczne środki ochrony oczu i kremy przeciwsłoneczne o wysokim filtrze zapewniają skuteczną ochronę przed odblaskami słonecznymi. Na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz nałóż na całą odsłoniętą skórę krem z filtrem o faktorze 30 lub wyższym – chroni on przed promieniami UVA i UVB.

Pamiętaj, o ponownym nakładaniu kremu z filtrem mniej więcej co dwie godziny, lub w przypadku uprawiania sportu – po silnym spoceniu się.

Bezpieczna wycieczka

Zimowe słońce to także zagrożenie dla kierowców. Odbijające się od śniegu czy mokrej nawierzchni światło może oślepiać, prowadząc do wypadku.

Dodatkowym problemem może być odbijanie światła przez plastik deski rozdzielczej, dlatego lepiej unikać stosowania środków do czyszczenia o wysokim połysku.

Dla poprawy bezpieczeństwa i komfortu warto wozić w samochodzie zapasowe okulary przeciwsłoneczne. Do prowadzenia samochodu najlepiej sprawdzą się modele z polaryzacją i ochroną przed promieniowaniem UV.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

KULINARIA Jak zrobic sos beszamelowy? Sos beszamelowy jest wspaniałym dodatkiem do dań z makaronem, zapiekanek, pizzy, ryby, dań z mięsem. Nie wyobrażamy sobie lasagne bez

Czytaj dalej »
Rozstanie i co dalej?

Rozstanie z kimś to zawsze ciężka sprawa. Niezależnie od stażu związku lub jego intensywności, dla którejś ze stron na pewno jest to cios prosto w

Czytaj dalej »
Jak pracować z domu, żeby nie zwariować?

Praca zdalna może być spełnieniem marzeń. Jednak w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem praca z domu to dla wielu osób nie wybór, ale konieczność. Nagła

Czytaj dalej »
Cała prawda o bananach. Obalamy mity o bananach.

Banan jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych owoców na świecie. Stanowi zdrową przekąskę, a w dodatku jest on dostępny w sklepach przez cały rok.

Czytaj dalej »

Racuchy z jabłkiem bez drożdży są bardzo szybkie i proste do zrobienia. Bardzo lubią je dzieci, nikogo nie trzeba namawiać do ich zjedzenia. Skoro więc

Czytaj dalej »