Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Czajnik należy do tych sprzętów kuchennych, które bez wątpienia używane są najczęściej. Śmiało można stwierdzić, że w każdym domu sięga się po niego zaraz po przebudzeniu i kończy się razem z nim dzień. Kawa, herbata i inne gorące napoje, nie miałyby racji bytu, gdyby nie czajnik. Z racji tak dużej częstotliwości sięgania po niego, należy równie często czyścić go z kamienia, który gromadzi się na jego dnie. Przedstawiamy sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika.

Kilka słów o kamieniu

Kamień kotłowy (bo taka jest jego fachowa nazwa) powstaje wskutek termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które występują w twardej wodzie. Kamień ten występuje nie tylko w czajnikach, ale także we wszystkich urządzeniach, które mają na celu podgrzanie wody (np. bojlerach). Kamień, gromadzący się w wewnętrznej części czajnika nie wpływa na zdrowie człowieka. Może natomiast powodować pojawienie się na wierzchu kawy lub herbaty mętnej warstwy oraz pływających okruchów węglanów. Istotne jest też to, że kamień nie zmienia smaku napoju. Jednak jest niekorzystny, gdyż może zatrzymywać przepływ ciepła – powoduje to wydłużenie czasu gotowania wody, a więc zwiększa domowe rachunki.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia w czajniku
  • Sok z cytryny – jedna z bardziej naturalnych metod usuwania kamienia z czajniku. Wystarczy wycisnąć cytrynę, a otrzymany w ten sposób sok wlać do czajnika. Czajnik należy odstawić na godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu, należy wylać sok z cytryny i opłukać czajnik.

  • Napój Cola  – o coli istnieją legendy. Jako, że napój ten jest w stanie oczyścić rdzę z metalu, to czemu by nie spróbować za pomocą niego odkamienić czajnika? I tak oto w szybki sposób można się pozbyć niechcianego czajnika. Proporcje: 250 ml coli + ok. 50 ml wody. Całość zagotować. Następnie mieszankę wylać, czajnik opłukać i gotowe.

  • Ocet – jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kamienia w czajniku. Wlej szklankę octu oraz pół szklanki wody i zagotuj je. Odstaw czajnik na ok. 1 godzinę. Następnie wylej mieszankę i opłucz czajnik. Aby uwolnić czajnik od ostrego zapachu octu, należy zagotować kilkakrotnie wodę w czajniku.
  • Obierki z ziemniaków – jeżeli przy okazji obiadu obierasz ziemniaki, możesz je wykorzystać w celu pozbycia się kamienia z czajnika. Obierki wrzuć do czajnika, nalej do niego wody i całość zagotuj. Następnie wypłucz czajnik i gotowe.

  • Soda oczyszczona – do czajnika wlej wodę i dodaj ok. 2 łyżki sody oczyszczonej. Odstaw czajnik na ok. 15 minut, wypłucz i gotowe.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia w czajniku?

Jeżeli mieszkasz w regionie, gdzie problem z twardością wody jest obecny, warto zainwestować w specjalny zmiękczacz wody. Kamień zbiera się nie tylko w czajniku. Należy pomyśleć także o sprzęcie AGD (pralka, zmywarka), które są znacznie rzadziej czyszczone przez przeciętnego użytkownika. Wszystko to, może znacznie pogorszyć ich funkcjonowanie. Cena takiego zmiękczacza waha się w granicach 2-4 tys.

Drugim, znacznie popularniejszym sposobem na walkę z kamieniem w czajniku jest stosowanie filtrów do wody. Filtry występują w postaci jednorazowej (należy je wymieniać przynajmniej raz w miesiącu), albo jako filtr stały, podpięty np. do kuchni. Filtry jednorazowe wymagają zakupu specjalnego dzbanka, do którego się je aplikuje, a następnie wlewa wodę. Filtry stałe polegają natomiast na instalacji ich np. pod zlewem oraz podłączeniu osobnego kranu, przez który płynie filtrowana woda, zdatna do pica.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

KULINARIA Jak zrobić leczo? Leczo to jedno z najpopularniejszych dań kuchni węgierskiej, które podbija kubki smakowe Polaków. Szczególnie popularne jest w okresie letnim, gdy dostępne

Czytaj dalej »
Algorytm wykryje fake newsy na podstawie stylu

Nad algorytmem, który na podstawie cech stylistycznych tekstu informacyjnego wykryje, czy jest on fałszywy lub zmanipulowany, pracuje dr inż. Piotr Przybyła z PAN. Jego zespół

Czytaj dalej »
Jak radzić sobie ze stresem?

JAK WALCZYĆ ZE STRESEM? PORADY PROFILAKTYKA Stres w XXI w. stał się normą społeczną. Tempo życia, oczekiwania i wymagania sprawiają, że staje się on nieodzownym

Czytaj dalej »
Jak pracować z domu? Plan dnia skutecznego pracownika

Jeśli dotychczas pracowałeś w biurze i z dnia na dzień musisz przestawić się na tryb zdalny, to może być ci ciężko utrzymać motywację i efektywność

Czytaj dalej »

Grillowanie jest bardzo lubianą i powszechną formą spędzania czasu. Zwłaszcza w okresie letnim. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak grillować, aby było smacznie i zdrowo? Podczas

Czytaj dalej »