Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Czajnik należy do tych sprzętów kuchennych, które bez wątpienia używane są najczęściej. Śmiało można stwierdzić, że w każdym domu sięga się po niego zaraz po przebudzeniu i kończy się razem z nim dzień. Kawa, herbata i inne gorące napoje, nie miałyby racji bytu, gdyby nie czajnik. Z racji tak dużej częstotliwości sięgania po niego, należy równie często czyścić go z kamienia, który gromadzi się na jego dnie. Przedstawiamy sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika.

Kilka słów o kamieniu

Kamień kotłowy (bo taka jest jego fachowa nazwa) powstaje wskutek termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które występują w twardej wodzie. Kamień ten występuje nie tylko w czajnikach, ale także we wszystkich urządzeniach, które mają na celu podgrzanie wody (np. bojlerach). Kamień, gromadzący się w wewnętrznej części czajnika nie wpływa na zdrowie człowieka. Może natomiast powodować pojawienie się na wierzchu kawy lub herbaty mętnej warstwy oraz pływających okruchów węglanów. Istotne jest też to, że kamień nie zmienia smaku napoju. Jednak jest niekorzystny, gdyż może zatrzymywać przepływ ciepła – powoduje to wydłużenie czasu gotowania wody, a więc zwiększa domowe rachunki.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia w czajniku
  • Sok z cytryny – jedna z bardziej naturalnych metod usuwania kamienia z czajniku. Wystarczy wycisnąć cytrynę, a otrzymany w ten sposób sok wlać do czajnika. Czajnik należy odstawić na godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu, należy wylać sok z cytryny i opłukać czajnik.

  • Napój Cola  – o coli istnieją legendy. Jako, że napój ten jest w stanie oczyścić rdzę z metalu, to czemu by nie spróbować za pomocą niego odkamienić czajnika? I tak oto w szybki sposób można się pozbyć niechcianego czajnika. Proporcje: 250 ml coli + ok. 50 ml wody. Całość zagotować. Następnie mieszankę wylać, czajnik opłukać i gotowe.

  • Ocet – jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kamienia w czajniku. Wlej szklankę octu oraz pół szklanki wody i zagotuj je. Odstaw czajnik na ok. 1 godzinę. Następnie wylej mieszankę i opłucz czajnik. Aby uwolnić czajnik od ostrego zapachu octu, należy zagotować kilkakrotnie wodę w czajniku.
  • Obierki z ziemniaków – jeżeli przy okazji obiadu obierasz ziemniaki, możesz je wykorzystać w celu pozbycia się kamienia z czajnika. Obierki wrzuć do czajnika, nalej do niego wody i całość zagotuj. Następnie wypłucz czajnik i gotowe.

  • Soda oczyszczona – do czajnika wlej wodę i dodaj ok. 2 łyżki sody oczyszczonej. Odstaw czajnik na ok. 15 minut, wypłucz i gotowe.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia w czajniku?

Jeżeli mieszkasz w regionie, gdzie problem z twardością wody jest obecny, warto zainwestować w specjalny zmiękczacz wody. Kamień zbiera się nie tylko w czajniku. Należy pomyśleć także o sprzęcie AGD (pralka, zmywarka), które są znacznie rzadziej czyszczone przez przeciętnego użytkownika. Wszystko to, może znacznie pogorszyć ich funkcjonowanie. Cena takiego zmiękczacza waha się w granicach 2-4 tys.

Drugim, znacznie popularniejszym sposobem na walkę z kamieniem w czajniku jest stosowanie filtrów do wody. Filtry występują w postaci jednorazowej (należy je wymieniać przynajmniej raz w miesiącu), albo jako filtr stały, podpięty np. do kuchni. Filtry jednorazowe wymagają zakupu specjalnego dzbanka, do którego się je aplikuje, a następnie wlewa wodę. Filtry stałe polegają natomiast na instalacji ich np. pod zlewem oraz podłączeniu osobnego kranu, przez który płynie filtrowana woda, zdatna do pica.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:

W upalne dni doskonałym pomysłem na orzeźwienie będzie kawa mrożona, oryginalnie zwana caffe frappe. Napój ten wywodzi się z Grecji i choć na pierwszy rzut

Czytaj dalej »
Kiedy usuwać zęby mądrości? Ekstrakcja ósemki

Zęby mądrości, czyli ósemki wbrew pozorom nie mają nic wspólnego z inteligencją. Jeżeli z czymś już się mają kojarzyć, to najczęściej z bólem i nieprzyjemnościami.

Czytaj dalej »
Jakie właściwości ma witamina c?

Witamina C tzw. kwas askorbinowy to substancja wspomagająca prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, jak również zapobiegająca powstawaniu chorób. Spowodowane jest tym, iż witamina C jest silnym

Czytaj dalej »
Co warto zobaczyć w Łańcucie?

Co warto zobaczyć w Łańcucie? Obowiązkowo zwiedzić trzeba Zamek Lubomirskich i Potockich, oraz zabytkową Wozownię i Storczykarnię  Spacerując po mieście warto spojrzeć na kamieniczki na

Czytaj dalej »
Rozstanie i co dalej?

Rozstanie z kimś to zawsze ciężka sprawa. Niezależnie od stażu związku lub jego intensywności, dla którejś ze stron na pewno jest to cios prosto w

Czytaj dalej »