Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak usunąć kamień z czajnika?

Jak usunąć kamień z czajnika?

Czajnik należy do tych sprzętów kuchennych, które bez wątpienia używane są najczęściej. Śmiało można stwierdzić, że w każdym domu sięga się po niego zaraz po przebudzeniu i kończy się razem z nim dzień. Kawa, herbata i inne gorące napoje, nie miałyby racji bytu, gdyby nie czajnik. Z racji tak dużej częstotliwości sięgania po niego, należy równie często czyścić go z kamienia, który gromadzi się na jego dnie. Przedstawiamy sposoby na pozbycie się kamienia z czajnika.

Kilka słów o kamieniu

Kamień kotłowy (bo taka jest jego fachowa nazwa) powstaje wskutek termicznego rozkładu wodorowęglanów wapnia i magnezu, które występują w twardej wodzie. Kamień ten występuje nie tylko w czajnikach, ale także we wszystkich urządzeniach, które mają na celu podgrzanie wody (np. bojlerach). Kamień, gromadzący się w wewnętrznej części czajnika nie wpływa na zdrowie człowieka. Może natomiast powodować pojawienie się na wierzchu kawy lub herbaty mętnej warstwy oraz pływających okruchów węglanów. Istotne jest też to, że kamień nie zmienia smaku napoju. Jednak jest niekorzystny, gdyż może zatrzymywać przepływ ciepła – powoduje to wydłużenie czasu gotowania wody, a więc zwiększa domowe rachunki.

Domowe sposoby na pozbycie się kamienia w czajniku
  • Sok z cytryny – jedna z bardziej naturalnych metod usuwania kamienia z czajniku. Wystarczy wycisnąć cytrynę, a otrzymany w ten sposób sok wlać do czajnika. Czajnik należy odstawić na godzinę. Po upływie wyznaczonego czasu, należy wylać sok z cytryny i opłukać czajnik.

  • Ocet – jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się kamienia w czajniku. Wlej szklankę octu oraz pół szklanki wody i zagotuj je. Odstaw czajnik na ok. 1 godzinę. Następnie wylej mieszankę i opłucz czajnik. Aby uwolnić czajnik od ostrego zapachu octu, należy zagotować kilkakrotnie wodę w czajniku.
  • Obierki z ziemniaków – jeżeli przy okazji obiadu obierasz ziemniaki, możesz je wykorzystać w celu pozbycia się kamienia z czajnika. Obierki wrzuć do czajnika, nalej do niego wody i całość zagotuj. Następnie wypłucz czajnik i gotowe.

  • Soda oczyszczona – do czajnika wlej wodę i dodaj ok. 2 łyżki sody oczyszczonej. Odstaw czajnik na ok. 15 minut, wypłucz i gotowe.

Jak zapobiec powstawaniu kamienia w czajniku?

Jeżeli mieszkasz w regionie, gdzie problem z twardością wody jest obecny, warto zainwestować w specjalny zmiękczacz wody. Kamień zbiera się nie tylko w czajniku. Należy pomyśleć także o sprzęcie AGD (pralka, zmywarka), które są znacznie rzadziej czyszczone przez przeciętnego użytkownika. Wszystko to, może znacznie pogorszyć ich funkcjonowanie. Cena takiego zmiękczacza waha się w granicach 2-4 tys.

Drugim, znacznie popularniejszym sposobem na walkę z kamieniem w czajniku jest stosowanie filtrów do wody. Filtry występują w postaci jednorazowej (należy je wymieniać przynajmniej raz w miesiącu), albo jako filtr stały, podpięty np. do kuchni. Filtry jednorazowe wymagają zakupu specjalnego dzbanka, do którego się je aplikuje, a następnie wlewa wodę. Filtry stałe polegają natomiast na instalacji ich np. pod zlewem oraz podłączeniu osobnego kranu, przez który płynie filtrowana woda, zdatna do pica.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Algorytm wykryje fake newsy na podstawie stylu

Nad algorytmem, który na podstawie cech stylistycznych tekstu informacyjnego wykryje, czy jest on fałszywy lub zmanipulowany, pracuje dr inż. Piotr Przybyła z PAN. Jego zespół

Czytaj dalej »

Europejskie Dni Archeologii to organizowane od 17 do 19 czerwca festyny, pokazy i pikniki, na których można będzie odkrywać zabytki i wziąć udział w warsztatach

Czytaj dalej »
Jak dobrac podkład do rodzaju cery? Kobieta trzma w dłoniach fluid do makijażu

Współcześnie, rzadko która kobieta, zdecyduje się na wyjście z domu bez odrobiny makijażu. Wszystko to za sprawą powszechnie panujących trendów oraz potrzeby sprawienia wrażenia bycia

Czytaj dalej »
Miód spadziowy.

Miód spadziowy jest jednym z najpopularniejszych miodów w Polsce. Powstaje z soku drzew iglastych, takich jak: świerk, sosna, modrzew, jodła, oraz liściastych: brzoza, dąb, klon,

Czytaj dalej »

Chyba każdy słyszał o Musicial.ly. Aplikacja ta biła rekordy popularności wśród użytkowników – szczególnie tych nastoletnich. Jeśli nadal nie masz pojęcia czym jest i o

Czytaj dalej »