Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód słonecznikowy

Pszczoła na tle słonecznika

Miód słonecznikowy jest jednym z najrzadziej spotykanych miodów w Polsce. Niewielu pszczelarzy decyduje się na jego produkcję. Pozyskiwany jest z nektaru, wielkich kwiatów, słonecznika. Roślina ta może mieć do 2 metrów wysokości, a kwiaty około 30 cm średnicy. Są bogate w nektar i pyłek kwiatowy. Dziwi więc mała popularność produkcji tego miodu. Miód ten ma jasną barwę, zarówno płynny, jak i skrystalizowany. Po krystalizacji, do której dochodzi dość szybko, nie staję się bardzo twardy, nadal daje się go rozsmarować. Wyróżnia się delikatnym, słodkim smakiem.

Skład miodu słonecznikowego

Jest bogaty w cukry proste, głównie  glukozę i fruktozę, zawiera dużą ilość flawonoidów oraz biopierwiastków. W składzie można zaobserwować mleczko pszczele, pyłek kwiatowy, enzymy, związki fenolowe, olejki eteryczne. W miodzie słonecznikowym występują witaminy: A, B2, C oraz PP.

Właściwości miodu słonecznikowego
 • Miód słonecznikowy doskonale sprawdza się podczas przeziębienia. Pomaga w zwalczaniu gorączki oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych.

 • Pomaga w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego, wspiera pracę jelit oraz żołądka.

 • Wspiera pracę wątroby, nerek oraz układu moczowego, ma działanie detoksykacyjne.

 • Wspomaga leczenie chorób układu krążenie, poprawia pracę serca, zalecany jest przy nadciśnieniu. Uszczelnia naczynia krwionośne.

 • Zapobiega powstawaniu miażdżycy, pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu.

 • Wspiera leczenie problemów skórnych w tym trądziku.

 • Ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

 • Poprawia odporność organizmu.

 • Niweluje niedobory potasu, podnosi poziom hemoglobiny.

 • Poprawia kondycję organizmu, głównie po przebytych chorobach.

 • Ma korzystne działanie na skórę, wykorzystywany jest do maseczek i kremów.

Stosowanie miodu słonecznikowego

Najkorzystniejsze działanie miodu słonecznikowego jest, wtedy gdy spożywamy jest na czczo, gwarantuje to zastrzyk energii. Można używać go jako zamiennik cukru do słodzenia napojów. Nie wolno miodu dodawać do gorących płynów gdyż utraci swoje właściwości. Miód słonecznikowy dobrze sprawdza się do wypieków i deserów. W celach profilaktycznych powinno spożywać się dwie lub trzy łyżeczki miodu dziennie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak złożyć wniosek 500+?

Jak złożyć wniosek 500+? Program Rodzina 500+ zapewnia comiesięczne wsparcie dla rodziców posiadających dzieci. Kwota 500 zł przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko. Świadczenie

Czytaj dalej »
Dieta oczyszczająca. Detox.

Dieta oczyszczająca – działanie i wskazania. Okres świąteczny jest dla organizmu wyzwaniem dietetycznym. Duża ilość potraw przy wigilijnym stole przysparza układowi pokarmowemu wytężonej pracy. Jak

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się cellulitu?

Sposoby na walkę z cellulitem ZDROWIE PROFILAKTYKA Marzeniem niemalże każdej kobiety, jest posiadanie pięknych nóg. Czyli takich, które nie mają przebarwień, rozstępów, pękniętych naczynek, żylaków

Czytaj dalej »
Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii koronawirusa

Robienie zakupów w czasie epidemii koronawirusa jest nieco utrudnione. Ograniczenie liczby klientów w sklepie, bezpieczne odstępy w kolejce czy godziny dla seniorów maja pomoc nam

Czytaj dalej »

Naukowcy pracują nad nowymi zastosowaniami druku 3D do produkcji żywności. „W niektórych aspektach to z pewnością nasza konsumencka przyszłość” – uważa prof. dr hab. inż.

Czytaj dalej »