Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Co to jest Twitter?

Co to jest Twitter?

Twitter jest popularnym serwisem społecznościowym. Jego najbardziej podstawową funkcją jest prezentowanie serii krótkich wiadomości, zwanych inaczej „tweetami”. Nazwa serwisu pochodzi od świergotania ptaków (słowo tweet w języku angielskim znaczy „ ćwierkać”).

Chcesz dowiedzieć więcej o tym serwisie społecznościowym? Co można tam znaleźć? Jak go używać? Co znaczą terminy używane przez społeczność Twittera? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Nietypowy pomysł

Kiedy twórcy Twittera przystępowali do realizacji swojego pomysłu na serwis społecznościowy, widzieli go w formie serii ogłoszeń. Wyraziste, ograniczone do zaledwie 140 znaków komentarze (to mniej niż w klasycznym SMS, który liczył ich 160!) miały dawać możliwość oznajmiania światu o tym, co w danej chwili zajmowało użytkowników. Ta koncepcja Twittera jest wciąż żywa, ale teraz jest on znacznie bardziej rozbudowany i „ćwierka” na przeróżne tematy – dzieląc się zainteresowaniami użytkowników, promując lokalne i światowe biznesy, czy budując poparcie polityczne.

Mocną stroną Twittera jest jego szybkość reakcji na nowe wydarzenia. Użytkownicy błyskawicznie podają dalej ważne tematy, co sprawia, że Twitter sprawdza się świetnie do śledzenia tego co dzieje się aktualnie na świecie.

Jak to działa?

Każdy użytkownik może tworzyć wiadomości (tweety) zawierające tekst, linki do stron www, obrazy albo wideo. Twitter pozwala na śledzenie innych użytkowników, dzięki czemu możesz być zawsze na bieżąco z ich aktualizacjami. Twoja strona główna zbiera tweety wszystkich kont, które śledzisz i wyświetla je w formie łatwej do przeglądania na komputerze lub lepiej – na smartfonie – listy. Najnowsze tweety są zawsze na samej górze.

Wszystkie tweety, które wysyłasz są domyślnie publiczne i widoczne dla wszystkich osób. Mogą być także przez nich „retweetowane”, czyli przekazywane dalej. W ten sposób twoja wiadomość może mieć bardzo duży zasięg – wszystko jest wyłącznie kwestią tego, jak interesujący dla społeczności okaże się twój tweet.

Terminologia Twittera

Kluczem do nawigacji w świecie Twitterze jest opanowanie używanych przez społeczość nazw. „Twitterverse” ma swój własny zestaw słownictwa, z którym na pewno spotkasz się skacząc po tweetach.

Tweet – Standardowa wiadomość na Twitterze zawierająca 280 lub mniej znaków.

Retweet (lub skrótowo: RT) – tweet, który został ponownie udostępniony wszystkim użytkownikom, którzy nas śledzą.

Hashtag (symbol: #) – jest używany do oznaczania słów kluczowych lub tematów w tweetach, aby umożliwić ich łatwą identyfikację do celów wyszukiwania. Przykłady hashtagów: #wakacje, #dieta lub #zostanwdomu

Wzmianka – tweety mogą zawierać odpowiedzi i wzmianki o innych użytkownikach. Wzmiankę tworzy się poprzedzając nazwę użytkownika znakiem @ (np.: @odpowiadamypl)

Uchwyt – oznacza nazwę użytkownika i towarzyszący mu adres URL  https://twitter.com/odpowiadamypl.

Feed – to strumień tweetów wyświetlający się na Twojej stronie głównej. Składa się z tweetów wszystkich kont, które śledzisz.

Wiadomość bezpośrednia (lub skrótowo: DM) – Twitter umożliwia bezpośrednią komunikację między użytkownikami Jest to przydatne do prywatnej komunikacji, np. kiedy nie mamy adresu email użytkownika.

Wyślij tweeta i bądź w kontakcie

Dołączenie do Twittera jest proste. Wchodzisz na stronę Twitter.com, wprowadzasz nazwę użytkownika i hasło oraz kilka innych szczegółów, wybierasz obrazek, który ilustruje twoje 'tweety’. Potem zostaje wpisać tekst tweeta w pole „Co się dzieje” i wcisnąć „Wyślij”. Nic trudnego. Witamy na Tweeterze!

Oprócz pisania własnych tweetów, możesz też przeglądać tweety innych użytkowników i odpowiadać na nie. W takim przypadku, naciskasz przycisk „odpowiedz”. Twój komentarz będzie widoczny dla wszystkich, nawet jeśli nie śledzą oni Twojego konta. Wystarczy, że tak jak Ty, trafią na oryginalną wiadomość.

Pierwsze słowo, które zobaczą, to @twojanazwa (małpką Twitter oznacza loginy użytkowników), a następnie Twój tekst odpowiedzi. Co więcej – oni także mogą wziąć udział w dyskusji. Jeśli Twój tweet lub komentarz wywoła zainteresowanie innego użytkownika, to możesz podziewać się reakcji w postaci polubienia (ikonka serduszka) lub użytkownik zacznie Cię śledzić, dzięki czemu będzie zawsze na bieżąco z tym, co wysyłasz.

Tweeter daje także możliwość pisania prywatnych wiadomości, co jest przydatne, jeśli nie masz czyjegoś adresu e-mail. 

Nie zapomnij…

Twitter działa w czasie rzeczywistym, 24 godziny na dobę. Nowe tweety są dodawane na górze listy, stare przesuwają się w dół. Spodziewaj się, że coś przegapisz, jeśli wiadomość nie zostanie wysłana bezpośrednio do Ciebie. Chcesz być na bieżąco? – zainstaluj apkę Twittera, i przeglądaj serwis na smartfonie w drodze do pracy, przy kawie.

Bądź zwięzły! Co prawda obecnie masz do wykorzystania dwa razy więcej znaków niż kiedyś (limit został zwiększony do 280) ale do limitu wliczają się spacje i emotikonki. Staraj się nie powtarzać i nie nadużywaj tagów.

Baw się dobrze na Tweeterze, ale pamiętaj, że w Internecie nic nie ginie. Po wysłaniu wiadomości może ona trafić wszędzie – więc postępuj ostrożnie. Nie ujawniaj informacji prywatnych, adresów, telefonów. W żadnym wypadku nie chwal się zdjęciami dokumentów czy nowo otrzymanej karty kredytowej.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Chyba każdy słyszał o Musicial.ly. Aplikacja ta biła rekordy popularności wśród użytkowników – szczególnie tych nastoletnich. Jeśli nadal nie masz pojęcia czym jest i o

Czytaj dalej »
Delikatnie zdobione woskiem na talerzu ozdobionym wiosennymi kwiatami

Wielkanocne tradycje i zwyczaje w Polsce obejmują bogate i kolorowe obchody, takie jak Niedziela Palmowa z palmami wielkanocnymi, malowanie pisanek czy śmigus-dyngus w Lany Poniedziałek. Polskie tradycje wielkanocne odzwierciedlają duchowe i kulturalne bogactwo kraju, celebrując zarówno chrześcijańskie, jak i pogańskie korzenie.

Czytaj dalej »
Grupa młodych ludzi w maseczkach ochronnych

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, zarażając kolejne osoby i obejmując nowe tereny. Niestety jak dotąd nie został opracowany lek zwalczający koronawirusa SARS-CoV-2, nie ma także

Czytaj dalej »
Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane ubrania? PORADY W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne

Czytaj dalej »
Idealny domowy trening? – Ćwiczenia na skakance i hula hop

Systematyczne wykonywanie ćwiczeń ze skakanką czy hula hop zapewnia utrzymanie świetnej kondycji fizycznej, wspomaga uzyskanie nienagannej sylwetki, a także pozwala zredukować stres.

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5464 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107