Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód rzepakowy

Miód rzepakowy. Przenośne ule obok pola rzepaku.

Miód rzepakowy jest jednym z bardziej znanych miodów w naszym kraju. Ceniony za właściwości lecznicze. Jest on najsłodszych ze wszystkich miodów, początkowo może pachnieć kwiatami rzepaku. Miód pozyskiwany jest z nektaru kwiatu rzepaku, który uprawiany jest w celach przemysłowych (produkcja oleju rzepakowego). Szybko się krystalizuje, barwa wtedy zmienia się z jasnożółtej w kremowo – białą (przypomina smalec). Dochodzi do tego ze względu na dużą zawartość glukozy i znikomą ilość wody.

Do krystalizacji dochodzi już po kilkunastu dniach od zebrania. Miód ten jest jednym z pierwszych, jakie produkują pszczoły, jest miodem wiosennym z przełomu maja i kwietnia czasem czerwca. Smak jest łagodny, mdły lekko goryczkowy. Miód ten bardzo łatwo przyswaja się w organizmie, szybko dodaje energii, poprawia odporność organizmu. Miód ten wykazuje mniejsze właściwości antybiotyczne niż inne miody. Poprzez duża popularność oraz łatwość pozyskiwania, miód jest stosunkowo tani. Litr miodu można nabyć za 25 – 30 zł.

Skład miodu rzepakowego

Jedna łyżeczka miodu to około 17 kcal. Miód rzepakowy jest bogaty w glukozę oraz fruktozę, przez co jest bardzo słodki. Zawiera minerały takie jak: magnez, potas, żelazo, kwasy fenolowe, bor (wykorzystywany do budowy tkanki kostnej). W składzie możemy znaleźć witaminy z grupy B, witaminę C i K, olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, aminokwasy, cholinę.

Właściwości miodu rzepakowego

Dzięki dużej zawartości glukozy jest doskonałym źródłem energii. Zalecany jest osobom, przemęczonym, osłabionym, obciążonych dużym wysiłkiem fizycznym, sportowcom. Poprawia koncentrację oraz procesy myślenia. Warto spożywać miód rzepakowy w okresach rekonwalescencji po operacjach lub długich chorobach. Zalecany w okresie andro- i menopauzy.

Miód rzepakowy poprawia pracę wątroby, przez co przyspiesza procesy detoksykacyjne organizmu. Wspomaga  wątrobę w przemianie tłuszczów. Miód ten ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, pomaga przy zgadze, wrzodach żołądka, wzdęciach. Poprawia pracę układu moczowego, wspiera leczenie infekcji nerek, pęcherza moczowego, cewki moczowej.

Występowanie olejków eterycznych w miodzie rzepakowym wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych, łagodzi objawy kaszlu. Wspomaga leczenie infekcji gardła, nosa oraz oskrzeli.

Miód może być stosowany na trudno gojące się rany. Można nakładać go na skórę w przypadku lekkich oparzeń, zapobiega to powstawaniu pęcherzy na skórze. Zapobiega powstawaniu zakażeń.

Stosowanie miodu rzepakowego

Miodu nie powinno się podawać dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Miód rzepakowy warto stosować profilaktycznie codziennie, zjadając np. łyżeczkę miodu. Można słodzić nim kawę i herbatę. Nie należy dodawać miodu to płynów o temperaturze wyższej niż 40 ℃. Dobrym sposobem spożywania miodu jest dodanie go do jogurtu lub owsianki, jak również dodatek do kanapek. Miód należy przechowywać w szczelnym, najlepiej szklanym pojemniku w suchym, ciemnym miejscu.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:

Osoby, które znalazły na skórze kleszcza, mogą wysłać usuniętego pasożyta na test obecności krętków powodujących boreliozę. Bezpłatne badania w tym zakresie wykonują naukowcy z Wydziału

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić rozgrzewającą herbatę? Gdy przychodzi jesień i zima marzymy o rozgrzewającej herbacie. Jest to wspaniały pomysł na długie wieczory przed telewizorem pod kocem

Czytaj dalej »
Miód wrzosowy w słoiku na tle wrzosu i gałązek sosny.

Miód wrzosowy jest ciężki do pozyskania ze względu na małą ilość wrzosowisk w Polsce. Mało tego nie zawsze udaje się, nawet z tych już istniejących,

Czytaj dalej »
Słoik miodu lipowego na tle gałązek lipy. ipowy

Miód lipowy jest uważany przez wielu za najsmaczniejszy z miodów. Posiada bardzo wiele właściwości leczniczych. Odznacza się wysoką aktywnością antybiotyczną. Powstaje z nektaru i pyłku

Czytaj dalej »
Czym można zarazić się w publicznej toalecie?

Toalety publiczne, a choroby. Czym można się zarazić podczas wizyty w WC? ZDROWIE PROFILAKTYKA Otaczają nas wszędzie. Są odpowiedzią na ludzkie potrzeby. Toalety, bez których

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107