Jak łatwo zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Pora jesienno-zimowa to czas, gdy na zewnątrz robi się coraz zimniej. Wiąże się to zawsze z rozpoczęciem sezonu grzewczego, który niejednokrotnie może nadto nadszarpnąć naszym budżetem domowym. Chcesz mieć kontrolę nad wydatkami? Ten artykuł jest dla Ciebie – podpowiadamy, w jak łatwy sposób możesz obniżyć koszty ogrzewania.

Odkryj wnętrze swojego okna

Osoby spoza branży budowlanej nie bardzo orientują się w budowie plastikowego okna. Weźmy pod lupę najbardziej popularne – okno PCV. Po jego otwarciu ukaże się tzw. okucie, czyli metalowa część z różnymi wypustkami. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się czemu one służą i jaką funkcję pełnią? Otóż okna PCV mają możliwość przestawienia ich na tryb letni oraz zimowy. Wszystko to opiera się na szczelności okna – w porze letniej może być ono bardziej rozszczelnione, do mieszkania przedostają się większe podmuchy wiatru, jest też wyraźnie głośniej, bo do środka dobiega hałas z zewnątrz. Natomiast zimą, warto ustawić okno na tryb zimowy, aby wiatr nie obniżał nam temperatury mieszkania – w ten sposób oszczędzimy sporą pieniędzy, bo nie będzie potrzeby stałego dogrzewania mieszkania.

W jaki sposób ustawić tryb zimowy w oknie?

Do tego posłużyć nam może zwykły, sześciokątny imbus. W okuciu okna znajdują się specjalne wypustki z otworami – tzw. mimośrody. Dobieramy odpowiednią wielkość imbusa i przekręcamy. Jeżeli chcemy, aby okno było w trybie zimowym – maksymalnie w prawą stronę, tak aby poczuć opór. Pamiętać należy, że na okuciu jest kilka takich otworów – w standardowym 4 (jeden z nich znajduje się po wewnętrznej stronie okucia) i należy wszystkie ustawić w taki sam sposób. Tylko wtedy tryb zimowy będzie miał sens. Po takim ustawieniu, szczelność okna będzie najwyższa. Należy jednak pamiętać, aby wentylować co jakiś czas pomieszczenia, celem pozbycia się wilgoci, a po sezonie grzewczym powrócić do trybu letniego, aby wentylacja była ciągła.

Za zgodą autora filmu, poniżej umieszczamy film instruktażowy, który krok po kroku ukazuje, co należy zrobić:

ZNAJDZIESZ NAS:

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Hubert Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hubert
Gość
Hubert

Pierwszym krokiem do obniżenia kosztów za ogrzewanie jest ocieplenie domu