Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Fakty i mity na temat baterii w telefonie

Fakty i mity na temat baterii w telefonie

Czy naładowanie telefonu do pełna niszczy baterię? Czy od czasu do czasu powinno się rozładować telefon do samego końca? Czy można zamrozić telefon, by odświeżyć baterię? Odpowiadamy na kilka popularnych pytań dotyczących smartfonów.

Czy naładowanie do 100% uszkodzi baterię?

Od lat słyszy się, że ładowanie telefonu do 100% powoduje szybsze zużycie baterii, i że znacznie lepiej gdy odłączamy go od ładowarki po osiągnięciu około 80% naładowania.

I rzeczywiście, fachowcy od baterii w większości zgadzają się co do tego, że w przypadku akumulatorów litowych w ogóle idealne jest ładowanie do 80%, i nie spadanie poniżej 30-40%. Jednak w praktyce nie ma to większego znaczenia przy ładowaniu smartfona. Ładowana do pełna bateria będzie prawidłowo działała przez około 2 lata. Po tym czasie większość z nas pewnie i tak zacznie rozglądać się za nowym modelem, albo odda telefon do autoryzowanego serwisu i wydając kwotę 150 – 300 złotych sprawi sobie nowiutki akumulator na kolejne dwa lata.

Dlatego nie przejmuj się zbytnio i ładuj telefon po prostu tak, by było Ci wygodnie.

Czy zamrożenie telefonu przedłuży życie baterii?

Nie, to nieprawda. Baterie litowo-jonowe są wrażliwe na temperaturę: nienawidzą zarówno ekstremalnego zimna jak i ekstremalnego ciepła.

Wielokrotne ładowanie smartfona w niskich temperaturach może uszkodzić wnętrze baterii i znacznie skrócić jej żywotność. Niebezpieczna jest także wilgoć, która zwykle pojawia się po wyjęciu baterii z zamrażarki (pomyśl o tym co dzieje się z puszką coli, po wyjęciu jej z lodówki w upalny dzień!). W przypadku uszkodzenia powłoki baterii i kontaktu wody ze znajdującym się w środku litem może dojść do gwałtownej reakcji chemicznej i pożaru.

Jeśli chodzi o wysokie temperatury, to nie tylko bateria nie lubi gorąca: wszystkie wewnętrzne elementy każdego smartfona także nie lubią ekstremalnego ciepła. Smartfon to mały komputer, a komputery i gorące powietrze są śmiertelnymi wrogami od zawsze. Zostaw swojego czarnego iPhone’a na słońcu, kiedy leniuchujesz nad basenem w gorący dzień, a prawdopodobnie wyśle Ci ostrzeżenie, że musi się ochłodzić. Firma Apple wyraźnie mówi, że ładowanie iPhone’ów o temperaturze powyżej 35 stopni C spowoduje trwałe uszkodzenie baterii; tego samego należy się spodziewać po każdym nowoczesnym smartfonie.

Podsumowując: podczas ładowania nie pozwól, aby zrobiło się zbyt zimno lub gorąco. I nigdy nie wkładaj telefonu do zamrażarki. To niemądre.

Czy bateria ma “pamięć”?

Zjawisko “pamięci” było problemem w przypadku starszych baterii niklowo-kadmowych (NiCd). To stąd pochodzi ta cała sprawa z “całkowitym rozładowaniem baterii” i jej ponowne „naładowanie do pełna”. Jak mówiliśmy, nie jest to obecnie konieczne, bo w telefonach mamy od lat znacznie udoskonalone baterie litowo-jonowe.

No dobrze, to dlaczego więc baterie litowo-jonowe nie wytrzymują tak długo, jak byśmy chcieli, tylko się starzeją? Nie chodzi tu o “pamięć”, tylko o pojemność. Bateria smartfonu z biegiem czasu ulega degradacji, i tak nowy telefon można naładować do pełnej pojemności, podczas gdy starszy, dwuletni telefon może mieć już tylko około 82 procent pierwotnej pojemności baterii.

Co ciekawe, technologie szybkiego ładowania baterii – choć tak wygodne w użyciu – mogą przyspieszać proces degradacji baterii, ze względu na to, że rozgrzewają ją bardziej podczas ładowania. Dlatego jeśli zamierzasz ładować telefon przez noc, lepiej użyć starszej, „powolnej” ładowarki.

Czy od czasu do czasu trzeba rozładować baterię do 0 procent?

Nie, to nieprawda. Jeśli lubisz swojego smartfona, najlepiej nie pozwalaj mu zbliżyć się do 0 procent.

Rozładowanie baterii litowo-jonowej do 0% spowodowałoby jej uszkodzenie. Jest to na tyle poważna sprawa, że każdy smartfon będzie bronił swojej baterii przed całkowitym rozładowaniem wyłączając się wcześniej. Komunikat „bateria rozładowana” albo migający czerwony symbol baterii może się pojawić tylko dlatego, że w baterii wciąż jest jeszcze trochę prądu 🙂

Najlepiej jest ładować telefon zanim Cię o to poprosi przechodząc w tryb niskiego poboru moc (telefon zrobi to zwykle po osiągnięciu 20% baterii). Jeśli masz możliwość, podłączaj telefon do prądu, gdy bateria ma jeszcze między 30 a 40 procent naładowania.

A jeśli planujesz być dłużej poza domem, najlepiej spakuj do plecaka czy torebki powerbank.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Ciekawostki na temat youtube

Trudno wyobrazić sobie dziś internet bez YouTube. Ale jeszcze kilkanaście lat temu było zupełnie inaczej – sieci nie było miejsc, gdzie zwykli lidzie mogli łatwo

Czytaj dalej »

KATOWICE PODRÓŻE – ŚLĄSK Katowice stanowią stolicę województwa śląskiego. Jest to największe miasto tego regionu, liczące prawie 303 tys. ludności. Niemal każdy kojarzy Katowice z

Czytaj dalej »

Badaczki z Politechniki Łódzkiej – mgr inż. Joanna Grzelczyk, dr inż. Ilona Gałązka-Czarnecka i dr inż. Joanna Oracz – opracowały opakowania z odpadów roślinnych, które

Czytaj dalej »
Diagnostyka alergii – jakie testy wykonać?

Alergia to przewlekła choroba, wynikająca z nadmiernej reaktywacji układu odpornościowego przez alergeny. Kontakt z alergenem wiąże się z występowaniem uciążliwych objawów alergii, które – w

Czytaj dalej »
Napis Englisj ułożony z kolorowych klocków z literkami

Rodzice, którzy swobodniej podchodzą do uczenia się języków i przekazywania ich swoim dzieciom osiągają lepsze efekty dydaktyczne – wynika z badań rodzin wielojęzycznych. Obiektywne czynniki

Czytaj dalej »