Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak oszczędzać wodę? Oszczędności pod prysznicem

Jak oszczędzać wodę? Oszczędności znajdziesz pod prysznicem!

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Bieżąca woda stała się wyznacznikiem standardu życia. Mało kto zastanawia się nad tym, jakim jest dobrodziejstwem i jak potrafi poprawić komfort życia. Po prostu podchodzisz do kranu, odkręcasz kurek, a woda płynie bez opamiętania i jest to tak naturalne, że nie wyobrażasz sobie, żeby było inaczej. Później jednak przychodzi rachunek za wodę, który może niejednego przyprawić o zawrót głowy. Dopiero wtedy zaczynasz się zastanawiać, jak to możliwe, że zużyłeś taką ilość wody. Redakcja odpowiadamy.pl wychodzi temu na przeciw i proponuje kilka sposobów, dzięki którym Twoje miesięczne rachunki zmniejszą się w zauważalny sposób.

Na sam początek warto zauważyć, że częstą pomyłką przy przeliczeniu kosztów za wodę jest pomijanie kosztu zimnej wody w ciepłej wodzie. Zestawienie opłat np. ze spółdzielni mieszkaniowych wskazuje na koszt zużycia zimnej oraz ciepłej wody. Warto więc zrobić sobie zestawienie:

 • opłata za zimną wodę,

 • opłata za podgrzanie wody,

 • opłata za ciepłą wodę (suma zimnej wody + jej podgrzanie).

Przyjmując, że średni prysznic trwa 10 minut, podczas jego trwania zużywa się nawet do 127 l wody. Na podstawie swoich rachunków, można w łatwy sposób wyliczyć koszty jednego prysznica w skali miesiąca, czy też roku:

 • 1 prysznic w ciągu dnia to kwota = 3,30 zł

 • koszty prysznica w ciągu miesiąca = 99 zł

 • koszty prysznica w ciągu roku = 1205 zł

To zdecydowanie olbrzymie kwoty, nad którymi mało kto się zastanawia. Co zatem zrobić, aby obniżyć rachunek za wodę? Przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji…

 • Istotnym faktem jest temperatura podczas prysznica. Jeżeli lubisz wysokie temperatury, musisz liczyć się, że Twój rachunek także będzie wysoki. Złą praktyką jest, wchodzenie pod prysznic celem rozgrzania – najczęściej dzieję się tak w porze zimowej. Optymalna temperatura Twojego prysznica powinna wynosić 38 stopni C. Dzięki takiej temperaturze rachunki będą niższe.

 • Po drugie warto świadomie brać kąpiele. Jeżeli prysznic stanowi dla Ciebie formę relaksu, nie oczekuj, że będziesz płacić mniej. Staraj się nie wydłużać jego czasu, a wręcz przeciwnie – krótki prysznic oznaczać będzie niższy rachunek.

 • Ogranicz strumień wody. Ustawienie maksymalnego strumienia wody wcale nie sprawi, że prysznic będzie szybszy. Dlatego, postaraj się ustawić go na połowę. Jeżeli dysponujesz deszczownicą, warto z niej korzystać. Tego typu rozwiązania mają większe otwory, dzięki którym woda jest bardziej rozproszona, co ułatwia spłukiwanie.

 • Warto także zainwestować w baterie z termostatem – takie zastosowanie przynosi wiele korzyści. Jeszcze przed odkręceniem kurka, można dostosować odpowiednią dla siebie temperatury, by już po ok. 1-2 sekund po spuszczeniu wody, cieszyć się pożądaną temperaturą. Średni koszt takiej baterii waha się w granicach 500 zł.

 • Kolejnym dobrym pomysłem na oszczędzanie wody jest umieszczenie słuchawki bliżej swojego ciała. To szczególnie cenna wskazówka dla tych, którzy lubią ciepłe prysznice. Im dalej rozproszony strumień wody, tym jest on chłodniejszy.

 • Zakręcaj wodę w momencie mydlenia – wiele osób podczas prysznica, nie zakręca kurka ani razu. To wielki błąd, bo woda ma nam posłużyć najpierw do namoczenia, a następnie do spłukania kosmetyków. Dlatego po wejściu pod prysznic powinniśmy się namoczyć -> zakręcić kurek -> namydlić -> i dopiero wtedy spłukać. Dzięki takiej praktyce podczas jednego prysznica można zaoszczędzić nawet do kilkanastu litrów wody!

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.