Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Hydropolis – wodny świat dla każdego

Hydropolis - wodny świat dla każdego

Multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki i modele oraz bogate w informacje ekrany dotykowe służą jednemu celowi: ukazaniu wody z różnych, fascynujących perspektyw – podkreślają twórcy wrocławskiego centrum poświęconego wodzie. Goście mogą poznać teorie związane z naturą wody, jej początkami na Ziemi, tajemnice głębin, a także wodną inżynierię, czy rolę wody w religiach i filozofiach.

Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis we Wrocławiu jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Instytucja.

To unikatowe centrum wiedzy, które łączy walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Odkrywa procesy, w których bierze udział woda – powszechna, pozornie zwyczajna, ale tak naprawdę niezwykła substancja, z którą każdy z nas styka się na co dzień, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jej istoty.

Na odwiedzających czekają technologie multimedialne, interaktywne instalacje, wierne repliki, modele i dotykowe ekrany otwierające drogę do wiedzy. Goście poznają wodę przede wszystkim z naukowego punktu widzenia. Mogą lepiej zrozumieć jej fizyczne i chemiczne właściwości (które wcale nie są proste i oczywiste), teorie na temat początków jej obecności na Ziemi, historię eksploracji głębin, faunę i florę mórz i oceanów, historię inżynierii wodnej, rolę wody w ciele człowieka, czy jej miejsce w filozofii i światowych religiach.

Wrocławskie centrum składa się z dziewięciu stref tematycznych z unikalnymi atrakcjami. Można w nich na przykład zobaczyć, jak działa najdłuższa w Europie drukarka wodna, stanąć w środku sceny polowania żarłacza tygrysiego na ławicę 1500 tuńczyków, zanurkować na rafie koralowej, wejść do makiety legendarnego batyskafu Trieste (pojazd, w którym Jacques Piccard jako pierwszy zszedł na do Rowu Mariańskiego), podziwiać najdokładniejszą na świecie akrylową kopię rzeźby Dawida, odkryć Wrocław z lotu ptaka dzięki najnowocześniejszej makiecie w Polsce, czy samodzielnie sprawdzić zasady działania najważniejszych starożytnych wynalazków wodnych. Potem można odpocząć, a pozwoli na to strefa relaksu, gdzie w bajkowej scenerii można się zrelaksować na leżankach. Jedna ze ścian tej strefy pokryta jest porostem. Instalacja ta symbolizuje i przywodzi na myśl lasy deszczowe Amazonii.

Przeczytaj też:  Riposta na internetowy hejt? Tylko grzeczna i empatyczna

Warto wspomnieć, że Hydropolis to także wyjątkowy przykład rewitalizacji obiektu poprzemysłowego. Otóż powstało w historycznym podziemnym zbiorniku wody czystej. Zbudowano go w 1893 roku i jest jednym z zabytków wrocławskiej architektury wodociągowej. W 2020 roku uznany został również jako część Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki.

Centrum działa od 2015 roku, a rok później wprowadziło do swojej oferty popularne dzisiaj warsztaty naukowe z zakresu geografii, chemii i fizyki. W 2020 roku uruchomiło nowe sale warsztatowe, wyposażone m.in. w dygestoria oraz profesjonalny sprzęt i szkło laboratoryjne.

Centrum uczestniczy w różnorodnych popularyzatorskich przedsięwzięciach, m.in. w Dolnośląskim Festiwalu Nauki, Nocy Laboratoriów, Nocy Muzeów, Festiwalu Wody, Światowym Dniu Wody, Dniach Odry, Akademii Przyjaciół Wody MPWiK Wrocław, Dolnośląskim Festiwalu Tajemnic, Miasteczku Naukowym MPWiK Wrocław, Festiwalu Krasnoludków, Kongresie Wody, Made in WRO, Dniach Polskich w Pradze, Dniu Oceanów, TEDx Wyższej Szkoły Bankowej. Stworzyło też specjalny program online #HYDROwDOMU, który miał wesprzeć mieszkańców Wrocławia podczas pandemii wywołanej koronawirusem i izolacji w domach. Na wirtualnych gości czekały m.in. filmy prezentujące przebieg doświadczeń naukowych, gotowe grafiki przeznaczone do samodzielnej pracy z dziećmi w domach lub szkołach, wirtualne prezentacje poszczególnych stref tematycznych Hydropolis, etiudy dla najmłodszych z ciekawostkami o wodzie i wiele innych form zdalnego angażowania społeczności. Cały cykl cieszył się ogromną popularnością – osiągnął wynik ponad 2 milionów wyświetleń i zaangażował ponad 61 tysięcy użytkowników.

Za swój największy sukces Centrum (www.hydropolis.pl) uważa przyjęcie już 1,5 mln zwiedzających. Organizatorzy wymieniają także szereg wyróżnień, w tym Cud Polski National Geographic 2016 i Najlepszy Produkt Turystyczny Dolnego Śląska 2018.

PAP – Nauka w Polsce

mat/ agt/

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Ludzie w maskach ochronnych

Opracowany przez dwoje doktorantów kalkulator skuteczności maseczek pozwala obliczyć, jak indywidualne decyzje dotyczące wyboru maseczki mogą wpłynąć na liczbę osób zakażonych koronawirusem. Twórcy zachęcają do

Czytaj dalej »

Grupa hakerów Anonymous odpowiedzialna m.in. za wyłączanie prorządowych rosyjskich mediów, czy internetowych stron Kremla, prawdopodobnie jest zdolna także do dużo poważniejszych ataków. Dzisiaj świat hakerom

Czytaj dalej »
Czy lampy UV LED do paznokci szkodzą zdrowiu?

Wciąż trwa trend robienia sobie paznokci, których trwałość przedłużają lampy UV/LED. Mało, która kobieta przed takim zabiegiem upiększającym zastanawia się nad wpływem promieniowania na zdrowie.

Czytaj dalej »
Jak spędzić ferie z dzieckiem?

Pomysły na spędzenie ferii Ferie zimowe to, wyczekiwany przez dzieci i młodzież czas odpoczynku od szkoły. Nie zawsze rodzice mają pomysł, jak mogą zagospodarować czas

Czytaj dalej »
Dieta sokowa jest oparta na sokach owocowych i warzywnych

Dieta sokowa jest to metoda oczyszczania organizmu z toksyn, za pomocą soków warzywno – owocowych. Toksyny odkładają się w organizmie głównie przez złe nawyki żywieniowe,

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107