Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód akacjowy

Miód akacjowy i kwiaty akacji

Jest zdecydowanie najjaśniejszym ze wszystkich miodów. Wolno ulega krystalizacji, dzięki czemu długo pozostaje płynny. Pozyskiwany jest z kwiatów robinii akacjowej, tzw. białek lipy. Ma słodki zapach i aromat, poprzez dużą zawartość cukrów prostych. Świeży miód akacjowy ma jasny kolor, czasem nawet bezbarwny, po skrystalizowaniu staje się niemal biały. Jego smak jest mdły i bardzo słodki. Świeży miód akacjowy można kupić w drugiej połowie czerwca, gdy kupimy do wcześniej, najpewniej będzie to zbór zeszłoroczny.

Skład miodu akacjowego

Miód akacjowy jest bogaty w witaminę B, C, H, PP. Zawiera dużą ilość żelaza, fluoru, fosfor, magnez, wapnia, manganu. Zawiera kwasy organiczne jak: flawonoidy, olejki eteryczne (łącznie jest ich około 50), cukry, garbniki, sole mineralne. W jego skład wchodzą także niewielkie ilości kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny. Największą grupę związków stanowią węglowodany – glukoza i fruktoza. W składzie znajduje się nadtlenek wodoru, jest to niezmiernie korzystne ze względu na jego właściwości antyseptyczne. W składzie miodu obecne są również substancje hormonalne, a także acetylocholina, która ma korzystny wpływ na serce i układ krwionośny.

Właściwości miodu akacjowego

Poprzez obecność dużej ilości cukrów, miód akacjowy jest doskonałym źródłem energii. Pomaga w przypadku zmęczenia organizmu oraz spadku energii. Przez to polecany jest sportowcom oraz osobom obarczone dużym wysiłkiem fizycznym.

Miód akacjowy wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki temu, stosowanie profilaktycznie miodu pozwala szybciej zwalczyć infekcje oraz ograniczyć namnażanie się bakterii. Wspomaga odporność organizmu, łagodzi ból gardła oraz kaszel. Powleka błony śluzowe, tworzy barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi.

Spożywanie miodu akacjowego jest skuteczne w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych oraz układu pokarmowego. Chroni ściany żołądka oraz dwunastnicy przed powstawaniem wrzodów. Stosowany jest w chorobach układu pokarmowego: zapalenie błony śluzowej, nadmiernym wydzielaniu soku żołądkowego, w chorobach wątroby oraz dróg żółciowych, pomaga na refluks. Korzystnie wpływa na procesy trawienia, jest to często wykorzystywane u dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Przeczytaj też:  Wieliczka/ Na królewskim Zamku Żupnym odkryto polichromie z czasów Wazów

Miód akacjowy doskonale odżywia i wspomaga regenerację skóry. Może być stosowany w leczeniu trądziku, ciężko gojących się ran, owrzodzeń, dzięki właściwościom aseptycznym. Stosowany jest w kosmetologii, jako składnik wielu kremów, balsamów, maseczek. Spowalnia starzenie się skóry.

Systematyczne spożywanie miodu akacjowego może korzystnie wpływać na obniżanie ciśnienia krwi, rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa stężenie hemoglobiny. Ma właściwości moczopędne, przez co normalizuje pracę nerek oraz wątroby. Pozwala na sprawną detoksykację organizmu.

Przeciwwskazania

Należy uważać ze stosowaniem miodu akacjowego u diabetyków oraz osób będących na diecie. Ma to związek z dużą zawartością cukrów prostych. Nie należy podawać miodu dzieciom poniżej pierwszego roku życia. W nadmiarze nie powinny go spożywać osoby z niedociśnieniem. Nie powinny go stosować osoby uczulone na pyłki akacji.

Stosowane miodu akacjowego

Zaleca się spożywanie, profilaktycznie, codziennie miodu akacjowego. Można stosować go jako zamiennik cukru do słodzenia kawy i herbaty. Nie wolno dodawać miodu do gorących napojów, gdyż w temperaturze powyżej 40 ℃ traci większość właściwości. Roztworem wody z sodą i miodem akacjowym można płukać jamę ustną w przypadku infekcji.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Jak spakować walizkę?

Jak spakować walizkę? PORADY Jesteś na początku drogi związanej z podróżowaniem? Niedługo odbędziesz swoją pierwszą poważną podróż, która być może zapoczątkuje lawinę kolejnych. Z każdą

Czytaj dalej »
Miód wrzosowy w słoiku na tle wrzosu i gałązek sosny.

Miód wrzosowy jest ciężki do pozyskania ze względu na małą ilość wrzosowisk w Polsce. Mało tego nie zawsze udaje się, nawet z tych już istniejących,

Czytaj dalej »
Co to jest cocooning?

Wydawać by się mogło, że praca zdalna ma znacznie więcej zalet niż praca poza domem. W końcu codziennie oszczędzamy czas na dojazd, nie musimy się

Czytaj dalej »

Skutkiem choroby nerek jest galopująca miażdżyca i niewydolność serca, a zatem zawały i udary mózgu – ostrzega nefrolog prof. Beata Naumnik z Białegostoku. Kluczowe znaczenie

Czytaj dalej »

W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godz. w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych, ponad 14 godz. – oglądając filmy i seriale, oraz prawie

Czytaj dalej »
Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-includes/functions.php on line 5420 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/fringoo/public_html/odpowiadamy.pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107