Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak zadbać o telefon w upalne dni

Jak zadbać o telefon w upalne dni. Młoda kobieta robi selfie na plaży

Piękna letnia pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Gorące letnie słońce wymaga stosowania na skórę kremów z filtrem UV i odpowiedniego nawadniania organizmu. Pamiętać też trzeba o ochronie dla naszego smartfona, ponieważ wystawiony na działanie wysokich temperatur może ulec awarii, psując nam wakacyjny nastrój.

Letni wypoczynek chętnie umilamy sobie słuchając na telefonie wakacyjnych hitów i robiąc setki zdjęć i selfie. Ale kiedy to robimy musimy pilnować, żeby podczas zabawy nasz smartfon nie stał się zbyt gorący.

Cieplejsze miesiące nie oferują przyjaznego klimatu dla elektroniki, a upał może być niebezpieczny dla ogólnego zdrowia urządzenia. Wystawiony na działanie promieni słońca telefon jest w stanie rozgrzać się niebezpiecznie w kilka minut. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać smartfon w chłodzie przez całe lato.

Nie zostawiaj telefonu w samochodzie

Wszyscy wiemy, że zostawienie dziecka lub zwierząt w gorącym samochodzie jest szalenie niebezpieczne. W słoneczny dzień nawet przy uchylonych szybach samochody są jak ogromne metalowo-szklane piekarniki. Z tego samego powodu nie powinno się zostawiać w aucie smartfona.

Ogólnie rzecz biorąc, jeszcze zanim wsiądziesz do samochodu warto zaplanować, gdzie umieścisz swoje rzeczy. Jeśli jedziesz w dłuższą podróż, najlepszym pomysłem będzie zakupienie specjalnego uchwytu na telefon montowanego do kratki nawiewy. Będzie bezpiecznie trzymał smartfona na zakrętach, a powietrze wydostające się z nawiewu będzie go chłodzić. Ale pamiętaj że by koniecznie zabrać go z uchwytu zanim wysiądziesz! Jeśli wysiadając z auta chcesz zostawić telefon w samochodzie, polecamy zamknąć go w bagażniku. Wierz lub nie, ale jest to najchłodniejsze miejsce w aucie, całkowicie osłonięte od zabójczych dla elektroniki promieni słonecznych.

Wyłącz to, czego nie potrzebujesz

Bluetooth, transmisja danych, Wi-Fi i GPS: jeśli nie potrzebujesz tych rzeczy, gdy jesteś poza domem, wyłącz je. Dzięki temu Twój telefon nie będzie pracował w nadgodzinach w torebce lub kieszeni, gdy Ty czytasz książkę lub opalasz się w promieniach słońca w ogrodzie.

Wyłączenie zbędnych funkcji pomoże zaoszczędzić baterię na później oraz obniżyć nieco temperaturę telefonu (co jest bardzo korzystne dla jej żywotności).

Zdejmij futerał

Nie nosisz na sobie płaszcza w gorące letnie dni, prawda? Z tego samego powodu polecamy nie wkładać telefonu w zamykany futerał. Jeśli naprawdę potrzebujesz pokrowca dla ochrony, ponieważ uprawiasz sport na świeżym powietrzu, włóż telefon do lekkiego wytrzymałego etui (np. Otterbox) lub podobnie wytrzymałego futerału, ale trzymaj go z dala od słońca podczas wycieczki.

Masz kilka urządzeń? Trzymaj je oddzielnie

Jeśli w plecaku lub torebce masz kilka urządzeń elektronicznych (jak telefon, tablet lub czytnik e-booków), a powietrze faluje od ciepła, upewnij się, że są one wyłączone i siedzą w oddzielnych przegródkach. Da to wszystkim metalowym rzeczom na Twoim ramieniu trochę przestrzeni do oddychania, i uchroni je od usmażenia.

Nie wkładaj telefonu do lodówki

Jest to dość dziwaczna praktyka, w dodatku szkodliwa dla sprzętów elektronicznych.

Jeśli twój telefon się przegrzeje, twoją pierwszą reakcją będzie chęć położenia go w najzimniejsze miejsce, jakie możesz znaleźć. Jednak zbyt szybkie schłodzenie gadżetów może uszkodzić ich wewnętrzne elementy. Pośpiech w procesie chłodzenia może spowodować kondensację pary wodnej, a woda uwięziona wewnątrz urządzeń nieuchronnie je uszkodzi…

Tak więc, jeśli czujesz, że musisz schłodzić przegrzanego smartfona, najlepszą rzeczą będzie całkowite wyłączenie go i pozostawienie na chwilę samego. Połóż telefon z dala od bezpośredniego światła słonecznego i cierpliwie zaczekaj. I nie podłączaj w tym czasie ładowarki.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:

Grillowanie jest bardzo lubianą i powszechną formą spędzania czasu. Zwłaszcza w okresie letnim. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak grillować, aby było smacznie i zdrowo? Podczas

Czytaj dalej »
Jak bezpiecznie robić zakupy? Zasady bezpiecznych zakupów w czasie epidemii koronawirusa

Robienie zakupów w czasie epidemii koronawirusa jest nieco utrudnione. Ograniczenie liczby klientów w sklepie, bezpieczne odstępy w kolejce czy godziny dla seniorów maja pomoc nam

Czytaj dalej »
Kolorowe drinki w szklankach, udekorowane owocami i ziołami

Chciałoby się rzec: “Święta, święta i po świętach?” No cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nasza redakcja ma nadzieję, że spędziliście je w rodzinnym

Czytaj dalej »
Jasnowidz trzyma w dłoniach szklana kulę. W czasach niepewności zwracamy się w stronę wróżb.

Korzystanie z usług wróżek w czasach niepewności jest szczególnie częste, ale może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym rozpadu rodziny. Zamiast uciekać w stronie astrologii,

Czytaj dalej »
Jak poprawić jakość snu?

Jak poprawić jakość snu? Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Wpływa on nie tylko na dobre samopoczucie, ale również na regenerację całego ciała.

Czytaj dalej »