Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak zadbać o telefon w upalne dni

Jak zadbać o telefon w upalne dni. Młoda kobieta robi selfie na plaży

Piękna letnia pogoda zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Gorące letnie słońce wymaga stosowania na skórę kremów z filtrem UV i odpowiedniego nawadniania organizmu. Pamiętać też trzeba o ochronie dla naszego smartfona, ponieważ wystawiony na działanie wysokich temperatur może ulec awarii, psując nam wakacyjny nastrój.

Letni wypoczynek chętnie umilamy sobie słuchając na telefonie wakacyjnych hitów i robiąc setki zdjęć i selfie. Ale kiedy to robimy musimy pilnować, żeby podczas zabawy nasz smartfon nie stał się zbyt gorący.

Cieplejsze miesiące nie oferują przyjaznego klimatu dla elektroniki, a upał może być niebezpieczny dla ogólnego zdrowia urządzenia. Wystawiony na działanie promieni słońca telefon jest w stanie rozgrzać się niebezpiecznie w kilka minut. Oto kilka wskazówek, jak utrzymać smartfon w chłodzie przez całe lato.

Nie zostawiaj telefonu w samochodzie

Wszyscy wiemy, że zostawienie dziecka lub zwierząt w gorącym samochodzie jest szalenie niebezpieczne. W słoneczny dzień nawet przy uchylonych szybach samochody są jak ogromne metalowo-szklane piekarniki. Z tego samego powodu nie powinno się zostawiać w aucie smartfona.

Ogólnie rzecz biorąc, jeszcze zanim wsiądziesz do samochodu warto zaplanować, gdzie umieścisz swoje rzeczy. Jeśli jedziesz w dłuższą podróż, najlepszym pomysłem będzie zakupienie specjalnego uchwytu na telefon montowanego do kratki nawiewy. Będzie bezpiecznie trzymał smartfona na zakrętach, a powietrze wydostające się z nawiewu będzie go chłodzić. Ale pamiętaj że by koniecznie zabrać go z uchwytu zanim wysiądziesz! Jeśli wysiadając z auta chcesz zostawić telefon w samochodzie, polecamy zamknąć go w bagażniku. Wierz lub nie, ale jest to najchłodniejsze miejsce w aucie, całkowicie osłonięte od zabójczych dla elektroniki promieni słonecznych.

Wyłącz to, czego nie potrzebujesz

Bluetooth, transmisja danych, Wi-Fi i GPS: jeśli nie potrzebujesz tych rzeczy, gdy jesteś poza domem, wyłącz je. Dzięki temu Twój telefon nie będzie pracował w nadgodzinach w torebce lub kieszeni, gdy Ty czytasz książkę lub opalasz się w promieniach słońca w ogrodzie.

Wyłączenie zbędnych funkcji pomoże zaoszczędzić baterię na później oraz obniżyć nieco temperaturę telefonu (co jest bardzo korzystne dla jej żywotności).

Zdejmij futerał

Nie nosisz na sobie płaszcza w gorące letnie dni, prawda? Z tego samego powodu polecamy nie wkładać telefonu w zamykany futerał. Jeśli naprawdę potrzebujesz pokrowca dla ochrony, ponieważ uprawiasz sport na świeżym powietrzu, włóż telefon do lekkiego wytrzymałego etui (np. Otterbox) lub podobnie wytrzymałego futerału, ale trzymaj go z dala od słońca podczas wycieczki.

Masz kilka urządzeń? Trzymaj je oddzielnie

Jeśli w plecaku lub torebce masz kilka urządzeń elektronicznych (jak telefon, tablet lub czytnik e-booków), a powietrze faluje od ciepła, upewnij się, że są one wyłączone i siedzą w oddzielnych przegródkach. Da to wszystkim metalowym rzeczom na Twoim ramieniu trochę przestrzeni do oddychania, i uchroni je od usmażenia.

Nie wkładaj telefonu do lodówki

Jest to dość dziwaczna praktyka, w dodatku szkodliwa dla sprzętów elektronicznych.

Jeśli twój telefon się przegrzeje, twoją pierwszą reakcją będzie chęć położenia go w najzimniejsze miejsce, jakie możesz znaleźć. Jednak zbyt szybkie schłodzenie gadżetów może uszkodzić ich wewnętrzne elementy. Pośpiech w procesie chłodzenia może spowodować kondensację pary wodnej, a woda uwięziona wewnątrz urządzeń nieuchronnie je uszkodzi…

Tak więc, jeśli czujesz, że musisz schłodzić przegrzanego smartfona, najlepszą rzeczą będzie całkowite wyłączenie go i pozostawienie na chwilę samego. Połóż telefon z dala od bezpośredniego światła słonecznego i cierpliwie zaczekaj. I nie podłączaj w tym czasie ładowarki.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Morsowanie. Jakie to uczucie? Jak długo można być w wodzie? Jak wchodzić do wody? Jak się ogrzać po wyjściu z wody? Uśmiechnięta kobieta morsuje w przeręblu ubrana w czapkę mikołaja.

W chwili obecnej obserwuje się ogromne zainteresowanie pływaniem na świeżym powietrzu, niezależnie od pory roku. W związku z tym, że tak wielu nowych pływaków poszukuje

Czytaj dalej »

KATOWICE PODRÓŻE – ŚLĄSK Katowice stanowią stolicę województwa śląskiego. Jest to największe miasto tego regionu, liczące prawie 303 tys. ludności. Niemal każdy kojarzy Katowice z

Czytaj dalej »
Zapalenie zatok

ZDROWIE UKŁAD ODDECHOWY Zapalenie zatok przynosowych – przyczyny, objawy, leczenie Objawy zapalenia zatok przynosowych są bardzo bolesne i dokuczliwe, dlatego nie należy ich bagatelizować. Mogą

Czytaj dalej »
Yerba Mate. Jakie ma właściwości? Jak pić yerbę?

Ostrokrzew paragwajski, bo o nim mowa, gdy słyszymy Yerba Mate. Po zaparzeniu powstaje napój o bardzo wielu korzystnych właściwościach dla naszego organizmu. Może być stosowany

Czytaj dalej »
Kobieta wyrzuca zużytą maseczkę do zielonego kosza z odpadami do recyklingu

Biodegradowalne maseczki opracowane na Politechnice Łódzkiej zanikną w środowisku kompostu po 6 tygodniach od wyrzucenia. Opatentowane już maseczki mają właściwości bakteriobójcze. Obecnie naukowcy pracują nad

Czytaj dalej »