Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Miód wielokwiatowy. Słoik miodu i plastry na tle kwiatów.

Miód wielokwiatowy

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Miód wielokwiatowy jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych miodów. Nazywany jest miodem “tysiąca kwiatów”. Jest to tak naprawdę duża grupa miodów pochodzących z różnych kwiatów, krzewów i drzew. Pszczelarze zbierają ten rodzaj miodu o różnych porach roku i z różnie usytuowanych pasiek. Można wyróżnić miody wielokwiatowe wiosenne, letnie i późne.

Przez ten niejednorodnych skład miód ten może mieć różną barwę oraz smak. Może być bardzo słodki, nieco ostry, a nawet lekko drapiący. Zapach miodu kwiatowego jest zazwyczaj silny, z wyczuwalnym aromatem wosku pszczelego. Zbiory wiosenne są zazwyczaj koloru jasnożółtego i delikatne w smaku. Zbiór letni nieco ciemniejszy o bardziej intensywnym zapachu i smaku. Miód wielokwiatowy krystalizuje się w sposób naturalny po około 3 – 4 miesięcy od zbioru.

Skład miodu wielokwiatowego

Ze względu na dużą różnorodność nektaru, z jakiego pozyskiwany jest miód, skład nie jest jednoznaczny. Główny składnik miodu wielokwiatowego to glukoza i fruktoza. Szczególnie dużo cukrów prostych występuje w miodzie wiosenny. Miód letni jest bogaty w enzymy, biopierwiastki oraz substancje hamujące rozwój drobnoustrojów. Zawiera w składzie kwasy organiczne (kwas glukonowy, cytrynowy, pantotenowy).
Witaminy: A, B1, B2, B12, B6, kwas foliowy, biotyna. Mikro- i makroelementy: krzem, magnez, wapń, potas, fosfor, żelazo, chlor. W składzie miodu kwiatowego często znajduje się domieszka wosku, pyłku kwiatowego, a nawet spadzi drzew iglastych. Miód ten ma niską aktywność antybiotyczną.

Właściwości miodu wielokwiatowego

Miód wielokwiatowy wpływa na podniesienie odporności organizmu, warto go stosować profilaktyczne, zwłaszcza jesienią i zimą. Może być stosowany, jako naturalny antybiotyk, w okresach przeziębień, większej podatności na infekcje.

Hamuje rozwój i namnażanie się bakterii. Zwalcza ogólne osłabienie organizmu, stanowi cenne źródło energii.

Letni miód wielokwiatowy wykazuje korzystne właściwości w walce z alergią, łagodzi katar sienny, może mieć pomocne działanie w leczeniu astmy oskrzelowej.

Dzięki dużej zawartości cukrów prostych oraz krzemu miód wielokwiatowy stosuje się profilaktycznie w chorobach serca i naczyń krwionośnych. Poprawia pracę mięśnia sercowego. Może zapobiegać miażdżycy oraz chorobie wieńcowej. Regularne spożywanie reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Miód wspomaga pracę wątroby, zapobiega chorobą woreczka żółciowego. Wspomaga pracę nerek oraz układu moczowego. Korzystnie wpływa na przemianę materii oraz procesy detoksykacji organizmu.

Miód ten jest wykorzystywany w kosmetyce, głównie poprzez zawarty w nim krzem. Ma on bardzo korzystne właściwości na skórę, włosy i paznokcie. Można samemu wykonywać maseczki i peelingi. Działa wygładzająco na skórę, nawilża, zapobiega pękaniu. Miód pomaga w łagodzeniu podrażnień po goleniu. Dzięki dużej minerałów miód ten przeciwdziała próchnicy zębów.

Stosowanie miodu wielokwiatowego

Może być stosowany jako doskonały zamiennik cukru, do słodzenia herbaty lub kawy. Jest ona znacznie słodszy od cukru. Bardzo ważne, aby nie dodawać miodu do gorących potraw i napojów, gdyż w temperaturze powyżej 40 ℃ traci właściwości. Zaleca się systematyczne spożywanie miodu każdego dnia.

Szerokie zastosowanie miodu kwiatowego jest obecne w każdym domu, zarówno w celach leczniczych, jak również jako naturalny dodatek do potraw, deserów oraz wypieków. Miód ten doskonale sprawdza się do produkcji domowych nalewek.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.