Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Jak zorganizować domowe biuro?

Jak zorganizować domowe biuro?

Praca zdalna z pozoru wydaje się spełnieniem marzeń. Szybko jednak może się okazać, że napotkamy problemy. Wbrew pozorom na dłuższą metę ciężko jest wykonywać obowiązki zawodowe z kanapy. W efektywnej pracy pomaga przygotowanie właściwego miejsca, które ułatwia utrzymanie skupienia. Prezentujemy kilka zasad, które pomogą zorganizować domowe biuro.

Wybierz jedno miejsce

Ważne jest znalezienie przestrzeni, którą przeznaczymy na domowe biuro. Będzie to zadanie łatwiejsze w przypadku domów, ponieważ z reguły dysponujemy znaczną powierzchnią. Jeżeli to możliwe – przeznaczmy na biuro jeden pokój. Możemy wtedy pracę oddzielić całkowicie od reszty domowych spraw oraz życia prywatnego.

Niestety, nie każdy dysponuje wolnym pokojem, szczególnie gdy mieszka w bloku. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie na biuro sypialni. W trakcie dnia stoi ona raczej nieużywana – inni domownicy korzystają z salonu czy kuchni i nie będą nam przeszkadzać. Jeżeli z kolei wolimy pracę w nocy, lepiej na miejsce pracy wybrać pokój dzienny lub… kuchenny stół.

Pomyśl o dobrym biurku

Na rynku znajdziemy setki biurek. Małe i duże, z szufladami i półkami na komputer. Albo zupełnie proste w swej formie stoły na czterech nogach. Warto poświęcić trochę czasu i wybrać model, który będzie nam pasował zarówno do mieszkania jak i naszego stylu pracy.

O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim biurko musi być ergonomiczne. Ma mieć właściwą wielkość blatu i wysokość. Spędzanie ośmiu godzin w niewygodnej pozycji, na dłuższą metę może wywołać problemy z kręgosłupem. Za mały blat utrudnia zachowanie porządku. Laptop, monitor, klawiatura, myszka, notes, stojak na dokumenty, kubek z kawą – to wszystko musi się zmieścić. Zbyt mały blat zmusi nas do ciągłego przekładania rzeczy, a to z kolei będzie rozpraszać naszą uwagę.

Wysokość blatu powinna wynosić tyle, żeby podczas pracy łokieć zachował kąt prosty. Najlepiej, gdy górna krawędź monitora stojącego na biurku znajduje się na wysokości wzroku, a jego odległość od oczu wynosi 40 cm – 75 cm. Przednia krawędź biurka powinna być wyprofilowana tak, by nadgarstki i łokcie były swobodnie na nim oparte.

Przeczytaj też:  Jak być efektywnym w czasie pracy z domu?

Dodaj wygodny fotel

Dobre krzesło albo lepiej – regulowany fotel biurowy – to kolejny ważny element biura. Będziemy na nim spędzać kilka godzin dziennie. Niewygodne krzesło będzie powodować ból pleców i zniechęcać do pracy. Jaki fotel powinniśmy wybrać? Oto kilka wskazówek.

Ważne jest by fotel używany na co dzień do pracy miał możliwość regulacji zarówno siedziska jak i oparcia (a jeśli je posiada – również podłokietników). Wszystko to sprawi, że będziemy mogli maksymalnie dopasować fotel do swojego ciała. Siedzisko powinno być umieszczone na wysokości między 40 cm a 50 cm (zależy to od naszego wzrostu – zasadą jest, że kolana podczas siedzenia powinny zachować kąt prosty).

Możemy wybrać między fotelem statycznym i obrotowym. Ten drugi będzie bardziej wygodny, ponieważ pozwala na swobodną zmianę pozycji. Dobry fotel powinien mieć miękkie oparcie, siedzisko i być wygodnie wyprofilowany.

Unikajmy krzeseł wykonanych ze sztucznej skóry. Co prawda materiały te wyglądem i wytrzymałością nie odbiegają obecnie od skór naturalnych i łatwo utrzymać je w czystości. Ale niestety gorzej od skór naturalnych przepuszczają powietrze. W efekcie jeśli nie mamy w domu klimatyzacji, to w gorące dni możemy się na takim krześle pocić. W takim wypadku znacznie lepiej sprawdzi się tkanina albo przewiewne oparcie wykonane z siateczki.

Zadbajmy o nasze oczy

Czy w biurze, czy w domu, na stanowisku pracy należy zadać o odpowiednie światło. Zarówno niedostateczne jak i nadmierne oświetlenie jest szkodliwe dla oczu. Światło naturalne jest najlepsze, ale nie zawsze możemy z niego korzystać. Prawidłowo dobrane lampy nie tylko poprawiają nasze samopoczucie, ale i pozytywnie wpływają na skupienie i wydajność pracy.

W home office najlepiej mieć kilka źródeł światła – oświetlenie ogólne (np. na suficie), nad biurkiem i lampkę na blacie. Dla osób praworęcznych źródło światła powinno znajdować się po lewej stronie, a dla leworęcznych – po prawej. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, warto zaopatrzyć się w nowoczesne żarówki LED, ponieważ zużywają one mniej energii, a przy tym mniej niż klasyczne świetlówki męczą nasz wzrok

Przeczytaj też:  Woda brzozowa. Jak sok z brzozy wpływa na zdrowie?

Jeśli chcemy korzystać ze światła dziennego – ustawmy biurko bliżej okna. Pamiętajmy jednak, by nie stawiać do przodem do okna. Spowoduje to duży kontrast między monitorem a otoczeniem, który szybko zmęczy nasze oczy, a przy dłuższej pracy może spowodować problemy ze wzrokiem.

Przydatne wyposażenie

Warto wspomnieć o dodatkach, które mogą nam się przydać w domowym biurze i ułatwić pracę:

  • dodatkowym monitorze – będzie znacznie wygodniejszy niż ekran laptopa, pozowoli na pracę z kilkoma stronami dokumentów.
  • zewnętrznej klawiaturze i myszce
  • słuchawkach z mikrofonem– będą nieocenione przy wideokonferencji, a przy okazji pozwolą posłuchać podczas pracy ulubionej muzyki,
  • dysku zewnętrznym lub pendrivie, aby bezpiecznie zapisać efekty swojej pracy
  • zewnętrznej kamerze internetowej – jeśli korzystamy z wideoczatów, to z pewnością docenimy lepszą jakość (w porównaniu do kamerek wbudowanych w laptopy)
  • inne przydatne przedmioty to zegarek, karteczki samoprzylepne czy… kosz na śmieci. Warto mieć wszystko pod ręką, żeby nie musieć odrywać się pracy.

A może po prostu… kanapa?

Przy mniej aktywnych zadaniach, jak czytanie artykułów czy oglądanie szkolenia wideo można tez spróbować pracy z kanapy. Przyda się wtedy podkładka na kolana, która poprawi wygodę i zapewni odpowiednie chodzenie laptopa (przy okazji zabiegając nieprzyjemnemu nagrzewaniu się naszych nóg – przy odtwarzaniu filmów czy wideokonferencji laptop potrafi zrobić się naprawdę gorący!)

Niezależnie od tego, czy praca w domu jest naszą koniecznością, czy wyborem, warto urządzić nasze domowe biuro w najlepszy możliwy sposób. Pozwoli to pracować efektywnie, zachować motywację oraz zdrowie.

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Zobacz także te artykuły:
Zbliżenie na meżczyznę, który morsuje na sniegu bez ubrania. Jego twarz i broda pokryte są kryształkami lodu.

Zastanawiasz się, czy morsowanie w śniegu jest zdrowe? Jeśli jesteś zdrową osobą, odpowiedź brzmi: tak. Wskoczenie w śnieg jest dla ciebie dobre, zwłaszcza gdy zrobisz

Czytaj dalej »
Co to jest alergia? Rodzaje, przyczyny, objawy i leczenie alergii.

Alergia to nadwrażliwość układu immunologicznego, rozwijająca się w odpowiedzi na kontakt z alergenami. Alergeny, które są w istocie czynnikami całkowicie nieszkodliwymi dla organizmu człowieka, jednak

Czytaj dalej »
Czego nie pić przy posiłku?

Spora część osób nie wyobraża sobie zjedzenia posiłku bez jego popijania. Dzięki płynom szybciej możemy rozdrabniać pokarm w konsekwencji czego szybciej spożywamy dany posiłek. Czas

Czytaj dalej »

Jak zrobić domowe chipsy? KULINARIA Chipsy… chyba każdy je uwielbia. Są smaczną przekąską, po którą często sięgamy podczas spotkań towarzyskich lub po prostu zasiadając przed

Czytaj dalej »

KULINARIA Jak zrobić omlet? Omlet jest jednym z popularniejszych dań w skład którego wchodzą jaja. Można zrobić go na słodko albo na słono. Można dodać

Czytaj dalej »