Chłopiec w słuchawkach gra na laptopie

Co zrobić, gdy dziecko całe dnie spędza przed komputerem?

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest

Dzisiejszy świat właściwie w całości opiera się na technologii komputerowej. Wystarczy dobrze się rozejrzeć, by dostrzec, że elektronika zawładnęła całą kulą ziemską. I nie ma w tym nic złego, wręcz przeciwnie, gdyż rozwój jest bardzo ważny. Niestety, problem pojawia się wówczas, gdy technologię przechwycają dzieci i wykorzystują ją, zatracając się do reszty w wirtualnym świecie…


Pokonaj szklany umysł

Czy Twoje dziecko też spędza każdą wolną chwilę przed ekranem komputera, telefonu lub tabletu? Ostatnio to norma, jednak nie jest to powód do dumy. Nie należy także tego lekceważyć. Uzależnienie od komputera, czy telefonu jest plagą XXI w. Dlatego, jeśli tylko zauważysz, że Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu nad tego typu rozrywką, zrób coś z tym nim będzie za późno. Sposobów na oderwanie swojej pociechy od świecącego ekranu jest cała masa. Wystarczy trochę pogłówkować, ale przede wszystkim chcieć. Podpowiadamy, jak ograniczyć dzieciom czas spędzony przed telefonem lub komputerem.

Zaangażuj dziecko, by czuło się potrzebne

Tak naprawdę, duża część dzieci, zasiada przed ekrany z czystej nudy. Zazwyczaj ich harmonogram dnia jest taki sam: szkoła, dom, komputer. Czasami w niektórych przypadkach dodać można jeszcze zajęcia pozalekcyjne. Ale duża część dzieci poza szkołą żyję tylko i wyłącznie wirtualną rzeczywistością. Ciężko tutaj winić rodziców, którzy całą swoją energię tracą w pracy. Ale skoro już jesteś jednym z nim, to wiedz że rodzicielstwo to piękna przygoda, ale przede wszystkim odpowiedzialność.

Przeczytaj też:  Jak przygotować efektowne drinki na domową imprezę?

Stwórz alternatywy

Nie da się ukryć, że dzieci bardzo lgną do świecących ekranów. Jednak to Twoją rolą jest ograniczenie czasu spędzonego przed komputerem lub telefonem. Jeśli chcesz mieć nad tym jakąkolwiek kontrolę, zaraź swoje dziecko miłością do sportu. Sport należy uprawiać regularnie. To nie tylko wysiłek fizyczny, ale też nauka na wielu płaszczyznach życia – począwszy od samodzielności, skończywszy na dyscyplinie. Jeśli Twoje dziecko złapie sportowego bakcyla, Twoje dziecko nie będzie marnowało czasu na komputerze lub telefonie.

Powiesz, że może dodatkowe zajęcia to generowanie kosztów, na które Cię nie stać? Nie warto szukać wymówek. Możesz wykorzystać rower w sezonie letnim. Wspólne wycieczki rowerowe budują więź, wzmacniają relację. Jeśli nie rower, to nawet zwykły spacer lub wędrówka po lesie, będzie świetną okazją do tego, aby odciągnąć dziecko od ekranów. Nim oczywiście będzie za późno. Jeśli Twoje dziecko spędza na komputerze wiele godzin i trwa to już spory czas, łatwo na pewno nie będzie namówić je na jakąkolwiek aktywność. Dlatego miej rękę na pulsie i nie doprowadź do takiego stanu rzeczy. Sposobów na wspólne spędzanie czasu jest naprawdę cała masa. To Ty jesteś rodzicem i to Ty kreujesz świat swojego dziecka – pamiętaj.

Udostępnij ten artykuł:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest

Dodaj swój komentarz i dołącz do dyskusji

Najchętniej czytane

Bądź zawsze na bieżąco

Zapisz się na nasz newsletter

Piszemy raz w miesiącu. Nie wysyłamy spamu.