Dowiedz się więcej.
Ty pytasz - my odpowiadamy.

Czego nie pić przy posiłku?

Czego nie pić przy posiłku?

Spora część osób nie wyobraża sobie zjedzenia posiłku bez jego popijania. Dzięki płynom szybciej możemy rozdrabniać pokarm w konsekwencji czego szybciej spożywamy dany posiłek. Czas jest szczególnie znaczący, gdyż pęd życia nie pozwala nam na wystarczającą celebrację posiłków. Jednak czy jest to zdrowe? Zapraszamy do artykułu!

To pić, czy nie pić?

Zwolennicy zdrowego trybu życia jasno stwierdzają, że podczas posiłku nie należy spożywać żadnych płynów. Wliczona jest w to także woda. Czy jest to słuszne stwierdzenie? A co z kawą i herbatą, które są nieodzownymi towarzyszkami śniadania, obiadu, podwieczorka i kolacji?

Wszystkie tezy wokół tego tematu za punkt odniesienia biorą reakcję, które zachodzą w żołądku. Ściślej mówiąc, chodzi o sok żołądkowy, który ma swoje pH. Niektórzy uważają, że zetknięcie już samej wody ze środowiskiem jakie panuje w żołądku przyczynia się do słabszego trawienia.

Aby trawienie przebiegało prawidłowo niezbędne jest odpowiednie pH soku żołądkowego.

Jeżeli sok żołądkowy ma wyższe pH wówczas nie powstają enzymy trawienne, które często odpowiedzialne są np. za trawienie białka (pepsyna).

Wielu dietetyków uważa, że gdy pijemy wodę podczas posiłku kwas solny jest rozcieńczany, a co za tym idzie zmienia się pH soku żołądkowego. Konsekwencją takiego stanu rzeczy mogą być wzdęcia, odbijanie, nadmierna ilość gazów, ból brzucha. Jednak czy na pewno?

Rozwiewamy wszelkie dywagacje na temat picia wody podczas jedzenia

W rzeczywistości w zdrowym organizmie wytwarzane są jony H+, które odpowiedzialne są za utrzymywanie odpowiedniego poziomu pH w żołądku. Dodatkowa porcja wody nie zaburzy jego funkcjonowania, gdyż organizm szybko zbilansuje sobie jej nadmiar i przywróci pożądane stężenie pH.

UWAGA!

Inaczej ma się sytuacja, gdy mamy do czynienia z osobą chorą. Osoby z refluksem żołądka, zespołem jelita drażliwego lub gdy towarzyszą częste wzdęcia – nie powinny pić wody podczas posiłku.

A co z kawą i herbatą?

O ile dopuszcza się spożycie wody podczas jedzenia, tak z kawą i herbatą jest nieco inaczej. Jednak nie ma to nic wspólnego z rozcieńczaniem kwasu żołądkowego. W głównej mierze chodzi o to, że kawa i herbata zawierają polifenole i taniny. Substancje te utrudniają przyswajanie np. żelaza lub wapnia. Substancje te określane są jako antyodżywcze, dlatego logicznym jest nie łączenie ich z posiłkiem, który ma na celu dostarczyć nam niezbędnych substancji odżywczych.

Nie oznacza to jednak, aby całkowicie zrezygnować z picia herbaty lub kawy, bo w gruncie rzeczy są one korzystne dla naszego organizmu. Mają działanie przeciwbakteryjne i zwalczają wolne rodniki (które przyspieszają proces starzenia).

Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Może zainteresuje Cię też jeden z poniższych tematów?
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Zobacz także te artykuły:
Pszczoła na tle słonecznika

Miód słonecznikowy jest jednym z najrzadziej spotykanych miodów w Polsce. Niewielu pszczelarzy decyduje się na jego produkcję. Pozyskiwany jest z nektaru, wielkich kwiatów, słonecznika. Roślina

Czytaj dalej »
Objawy boreliozy

Borelioza jest choroba odzwierzęcą przenoszona przez kleszcze, które są nosicielami bakterii borrelia burgdorferi, jest  bardzo trudna do zdiagnozowania gdyż nie daje jednoznacznych objawów, może być

Czytaj dalej »
Jak uratować zafarbowane w praniu ubrania?

Jak uratować zafarbowane ubrania? PORADY W teorii każdy wie, że przed włożeniem ubrań do pralki, należy je posegregować ze względu na ich kolor. Rzeczy jasne

Czytaj dalej »
Alergeny pokarmowe

Alergie pokarmowe wywoływane są przez alergeny przyjmowane wraz z pożywieniem. Częstość występowania alergii pokarmowych stale wzrasta – obecnie problem ten dotyczy około 2 – 8%

Czytaj dalej »
Jak pozbyć się kataru

Jak pozbyć się kataru? Ostry nieżyt błony śluzowej nosa, potocznie zwany katarem, jest bardzo uciążliwą dolegliwością, dotykająca każdego z nas. Katar powstaje w początkowych fazach

Czytaj dalej »